Bugun...


50'den Sonra Vücudun Alamadığı 5 Önemli Vitamin

facebook-paylas
Tarih: 05-12-2018 09:58
         
50'den Sonra Vücudun Alamadığı 5 Önemli Vitamin

Vücudumuzdaki değişimler nedeniyle hayati önemdeki 5 vitamini 50 yaşından sonra zor alıyoruz. Doktorunuzla görüşüp takviye almanız gereken bu 5 vitamin neler?
 

B12

Harvard T.H. Chan Sağlık Okulu’na göre, 50 yaşın üstündeki insanların %30’u B12’yi özümserken problemler yaşıyor. Sebep? ‘’Yaşlandıkça, vücudunuz daha az mide asidi üretmeye başlıyor.’’ diyor Sass. Bu nedenle de mide asidi B12’yi yiyeceklerden ayrıştırdığı için, üretememe durumunda, özümsemede de problem yaşanıyor. Antiasit ilaçları kullanan insanlar, bu ilaçlar sayesinde besinleri abzorbe edebiliyor.

Sağlıklı bir yetişkin günde 2.4 mikrogram B12’ye ihtiyaç duyar. Fakat eğer yeterli miktarda almazsanız, mental bazı problemler yaşayabilirsiniz (baş ağrısı, ya da yorgunluk gibi). Sass ise şöyle diyor; ‘’Her hayvan B12 üretir.’’ Bu yüzden Sass balığı, kümes hayvanlarını ve marketlerden bulabileceğiniz yumurtaları öneriyor. Ama eğer mide asidini azaltan bir ilaç kullanma durumundaysanız, ya da sindirim ile ilgili bir hastalığınız varsa, B12 ihtiyacınızı haplardan karşılayabilirsiniz.

 

MAGNEZYUM

Eğer eksikliğini yaşamak istemediğiniz bir vitamin varsa, o da magnezyumdur. Vücudunuzda 300’den fazla rolü vardır ve eğer yeteri kadar almazsanız, kalp ritim bozukluklarına, şeker hastalığına ve sayılamayan diğer birçok hastalığa neden olur.

Günlük olarak kadınlar 320 mg, erkekler ise 420 mg magnezyuma ihtiyaç duyarlar. Sass ise bu konuda değişik diyet listelerini ve şekerin kesilmesini öneriyor ve şunu ekliyor; ‘’eğer çeşitli yiyecekler tüketmiyor ve gereğinden fazla şeker alımında bulunuyorsanız, magnezyumun eksikliğini fazla hissediyorsunuz demektir.’’

Bazı magnezyum yönünden zengin yiyecekler;

Avokado

Tahıllar

Pancar

Sert Kabuklu Yemişler ve her gün bir avuç dolusu badem ve kaju, günlük magnezyum alımınızın %40’ını karşılıyor. 

 

ÇİNKO

Büyük ihtimalle çinkonun soğuk algınlığına iyi geldiğini duymuşsunuzdur. Ama ya çok az ya da çok fazla almak istemiyorsunuz. Sass şöyle diyor; ‘’birçok insan aşırı çinko alımıyla bağışıklık sisteminin güçleneceğini düşünür ama çok fazla alındığı takdirde, çinko bağışıklık sistemini zayıflatan bir maddedir. O yüzden, günlük alım oranı olan 40 mg.’ın aşılmaması önerilir, eğer doktorunuz farklı bir şey söylemediyse.’’

Denilene göre, bir çok yaşlı bunun eksikliğini çekiyor ve bağışıklık sisteminiz eğer zayıflarsa hem acı çeker hem de yeme alışkanlığınız bozuntuya uğrayabilir ve aynı zamanda ameliyat sonrasında toparlanmanız çok uzun zamanlar alır (kısa ve kolay ameliyatlar olsa bile).

50 yaşın üstünde günde ortalama 10 mg. çinko alımı önerilir. Bunu ise; kurutulmuş kırmızı et, fasulyeden ve istiridyeden temin edebilirsiniz. 

 

KALSİYUM

Hem doktor hem de Slim Down Now: Shed Pounds and Inches with Real Food, Real Fast’in yazarı Cynthia Sass, eğer besinlerden kalsiyum alamıyorsanız, vücudunuz bunu artık kemiklerden almaya başlıyor, diyor ve ekliyor; ‘’Yaşlandıkça, her yıl biraz daha fazla kalsiyum kaybediyorsunuz. Yeterli oranda kalsiyum kaybettiğinizde, vücudunuzdaki kemikler artık zayıflıyor ve kemik erimesi ve diş çürümesi/dökülmesirahatsızlıkları başlıyor.

50 yaşın altındaki kadın ve erkekler her gün 1000 miligramkalsiyuma ihtiyaç duyarlar. Fakat 51 yaşından sonra, kadınlar kemik yoğunluğunu dengelemek ve kemik erimesinden korunmak için her gün en az 1200 miligram kalsiyum almak zorundalar.

Daha fazla kalsiyum için süt ürünlerine ağırlık verin. Sass bu konuda şöyle diyor; ‘’Eğer herhangi bir sebepten ötürü süt ürünü tüketmiyorsanız, diğer besin kaynağı olan kemikli deniz ürünlerini kullanın.’’ Örneğin: yenilebilen ve bol miktarda kalsiyum içeren kemiklere sahip sardunya balığı

 

​D VİTAMİNİ

Bu güneş vitamini kemiklerin güçlenmesi ve daha bir sürü sebepten ötürü çok önemlidir. Sass şöyle diyor; ‘’eğer yeterli miktarda kalsiyum alıyor ama yeterli miktarda D vitamini almıyorsanız, asla kalsiyumu abzorbe (tüketmek, yedirmek) edemezsiniz.’’ Ayrıca D vitamini, kronik diyabet, kanser ve kalp hastalıklarının olma ihtimallerini de zayıflatıyor.

 İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI