Bugun...


ABD Suriye’de DEAŞ’lıları eğitiyor
Rusya Savunma Bakanlığı, ABD’nin Haseke’deki mülteci kampında “Yeni Suriye Ordusu” adlı bir oluşum kurduğunu iddia etti. Şam rejimine karşı kullanılacak militanlar arasında eski DEAŞ’lı ve El Nusra’lı teröristlerin ağırlıkta olduğu öne sürüldü.

facebook-paylas
Tarih: 18-12-2017 18:52
         
ABD Suriye’de DEAŞ’lıları eğitiyor

Sabah'ın haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, daha önce DEAŞ militanlarının kaçışına göz yumduğu ortaya çıkan Suriye'deki ABD askerlerinin şimdi de Haseke'de eski DEAŞ ve El Nusra militanlarını eğittiğini öne sürdü. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre ABD'nin askeri eğitim faaliyetleri, Suriye'nin kuzeyinde bulunan Haseke'deki mülteci kampında devam ediyor. Rusya Savunma Bakanlığı, söz konusu eğitimin 6 aydır devam ettiğini belirtti. Bakanlık tarafından ortaya atılan en çarpıcı iddia ise "Yeni Suriye Ordusu" adı altında eğitilen bu kişiler arasında, DEAŞ ve El Nusra terör örgütlerinin eski militanlarının bulunduğu oldu. Rejim güçlerine karşı savaştırılmak üzere eğitildikleri belirtilen 750 kişilik grubun en az 400'ünün DEAŞ militanı olduğu kaydedildi.

'GÜNEYE GİDECEKLER'

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "ABD'nin DEAŞ'ı yok etme konusunda kararlı olduğuna dair açıklamalarına rağmen, ABD liderliğindeki koalisyon, Suriye'de kalan militanlarla işbirliğine devam ediyor. ABD'li özel operasyon güçlerinden eğitmenlerin yönetiminde, sığınmacı kampı yakınlarında farklı terör örgütü militanları eğitiliyor veisimli yeni bir silahlı oluşum kuruluyor. Evlerine dönen sığınmacıların açıklamalarına göre ABD'li eğitmenlerin hazırlıkların bitmesinin ardından kurulan silahlı grup, hükümet güçleri ile savaşması için Suriye'nin güneyine gönderilecek."

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bu hafta gerçekleştirdiği geleneksel yıl sonu basın toplantısında "ABD, Suriye'den Irak'a kaçan teröristleri vurmuyor. Bu çok tehlikeli bir durum" demişti. Batı basınına yansıyan haberlerde ABD'nin, başta Rakka olmak üzere birçok yerleşim bölgesinden kaçan DEAŞ militanlarına müdahale etmediği ortaya çıkmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı'nın yaptığı son açıklama "ABD'nin Haseke'de eğittiği militanlar, kaçışlarına göz yumduğu DEAŞ'lılar mı?" sorusunu akıllara getirdi.İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI