Bugun...


Akıllı telefonlardaki sensörler gizliliği tehlikeye sokabilir
İngiliz bilim adamları, akıllı telefon kullanırken yapılan el hareketlerinin sensörler aracılığıyla algılandığını, bu yolla da şifrelerin ve pin kodlarının açığa çıkarılabileceğini iddia etti.

facebook-paylas
Tarih: 13-04-2017 17:42
         
Akıllı telefonlardaki sensörler gizliliği tehlikeye sokabilir

BBC'de yer alan habere göre, İngiltere'deki New Castle Üniversitesi  araştırmacıları, bilgisayar korsanlarının, kişilerin pin kodlarını ve  şifrelerini, akıllı telefonları kullanırken yaptıkları el hareketlerinden yola  çıkarak çözebileceğini ortaya koydu.

İnsanların telefon kullanırken yaptığı, tıklama, kaydırma, metin yazma  gibi her hareket için telefonu farklı bir şekilde tuttuğunu ve mevcut sensörlerin  bu hareketleri algıladığını belirleyen araştırmacılar, belirli bir internet  sitesinde kullanıcının el hareketlerinden sayfanın hangi kısmını kullandığının ve  ne yazdığının çözülebildiğini saptadı.

Araştırmacılar, bu yöntemle 4 haneli şifrelerin ilk tahminde yüzde 70,  beşinci tahminde de yüzde 100 oranında doğru bilindiğini belirledi.

New Castle Üniversitesi Programlama Bilimleri Fakültesi'nden Dr. Meryem Mehrnezhad, akıllı telefon, tabletin ve diğer giyilebilir cihazların pek  çoğunun çoklu sensörlerle donatıldığını belirterek, "Bu sensörlere erişim için  izin istemeye ihtiyaç duymayan uygulamalar ve internet siteleri nedeniyle kötü  amaçlı yazılımlar sensör verilerinizi casusluk için kullanabiliyor." dedi.

Mehrnezhad, "Bu kötü amaçlı kodlardan birisini barındıran bir sayfayı  bazı tarayıcılar aracılığıyla açtığınızda ve daha sonra başka bir sayfa  açtığınızda girdiğiniz her veriye ulaşılabiliyor. Daha da kötüsü bazı durumlarda  bu sayfaları tamamen kapatmadığınız takdirde, telefonunuz kilitli haldeyken bile  telefonunuzu izleyebiliyorlar." ifadelerini kullandı.

Araştırmacılar, teknoloji devlerini söz konusu bu güvenlik sorunu  hakkında bilgilendirdiklerini ancak bugüne kadar herhangi bir çözüm  üretilmediğini savundu.
 

Milliyet

loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI