Bugun...


Altay tankı gücüne güç kattı!
Otokar, Fırat Kalkanı Harekatı'nda edinilen tecrübelerden yola çıkarak yeni kabiliyetler kazandırılan Altay Asimetrik Harp Tankı'nı (ALTAY AHT) üretti.

facebook-paylas
Tarih: 10-05-2017 11:20
         
Altay tankı gücüne güç kattı!

Otokar, Türkiye'nin milli ana muharebe tankı Altay'ın barış destek  operasyonları için asimetrik muharebe koşullarına uygun olarak geliştirilen Altay  Asimetrik Harp Tankı'nı (ALTAY AHT) 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarında  (IDEF 2017) sergiliyor.

 

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Altay projesinde gerekli hareket ve atış kabiliyeti testlerini bitirdiklerini  söyledi.

Bu süreçte binlerce merminin değişik senaryolarla atıldığını, binlerce  kilometre yol katedildiğini ifade eden Görgüç, tüm bunların çok değişik doğa ve  coğrafya koşullarında yapıldığını belirtti.

Son 4 yıldır Otokar, alt yükleniciler, Türk Silahlı Kuvvetleri ve  Savunma Sanayii Müsteşarlığının bu projenin test kısmını yürüttüklerini  hatırlatan Görgüç, Şubat 2017'de tüm kalifikasyon testlerinin başarıyla  bitirildiğini ve Altay tankının kalifiye edildiğini söyledi. Görgüç, şöyle  konuştu:

"Gösterilen performans tüm dünyada bildiğimiz tanklarla en az eşdeğer,  birçok yönüyle çok daha üstün. Gerek arazi kabiliyetleri gerekse çok farklı  senaryolarda, farklı mermilerle hareket halinde atış kabiliyetleri tüm  rakiplerinden çok farklı bir tank oldu. Ticari ve sanayileşme teklifini ağustos  ayında vermiştik. Teklifimiz Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından  değerlendiriliyor ve inceleniyor. Onların değerlendirmelerini bekliyoruz. Seri  imalat için hazırız. Altay'ın bir an önce seri imalata geçmesi bizim için elzem.  Sadece Türk Silahlı Kuvvetleri için değil, dünya orduları için de hem çok  kabiliyetli hem de maliyet etkin bir ürün. Aynı zamanda kuvvetli bir ihraç ürünü.  Dolayısıyla Altay'ın bir an önce üretime geçmesini bekliyoruz."

Altay'ın yeni donanımları

Altay AHT hakkında da bilgiler veren Görgüç, "Hem Fırat Kalkanı  Harekatı'nda elde edilen tecrübelerden yola çıkarak hem de Altay'ın seri  imalatındaki iddiamızı güçlendirmek adına tankın yeni bir versiyonu üzerinde  çalıştık ve Altay'ın farklı bir tipi olan Asimetrik Harp Tankı'nı geliştirdik."  dedi.

Yeni versiyonda daha çok şehir içi veya meskun mahallerde görev  yapacak araç tasarladıklarını anlatan Görgüç, ortaya birtakım sensör, alt sistem  ve koruma tedbirleri barındıran tankın çıktığını söyledi.

Altay AHT'de, ilk versiyona ilave birçok alt sistem bulunduğunu dile  getiren Görgüç, şöyle devam etti:

"Örneğin tankın iki tarafında, yandan alınacak füzelere karşı daha  güçlü bir zırh, tavanda da sütre gerisinde fark edilmeden 10-15 kilometre uzağı  görebileceği elektro optik bir direk bulunuyor. Bu direk üzerinde hem termal  kamera hem gündüz kamerası hem de lazer mesafe ölçer var. Aynı şekilde lazer  güdümlü füzeleri yanıltacak bir sisleme lançeri bulunuyor. Bu da lazer ikaz  sistemiyle birlikte çalışıyor. Bunun yanı sıra atış belirleme sistemi mevcut yani  ateş açıldığında nereden geldiğini belirten, içerideki personele koordinatları  veren sistemlerle donatılmış bir tank. Bu tip kitler Altay için önemli. Bunların  seri imalattaki Altay'a uygulanabilecek kitler olduğunu göstermek için böyle bir  çalışma yaptık. Yaklaşık 5-6 aydır bunun üzerinde çalışıyorduk."

Görgüç, Altay'ın yeni versiyonuna yönelik testleri sürdürdüklerini ve  gayet başarılı sonuçlar aldıklarını vurguladı.

"Her ordunun bir tanka ihtiyacı var"

Tekerlekli araçların giderek arttığı bir ortamda tank üretimi  konusunda çeşitli tartışmalar bulunduğuna işaret eden Görgüç, bunun yanı sıra  daralan bütçelerle olabildiğince fazla araç alma eğiliminin ağırlık kazandığını  söyledi.

Her ordunun ana muharebe tankına ihtiyacı olduğunu belirten Görgüç,  şunları kaydetti:

"Zemine en sağlam basan araç ana muharebe tankı. Dolayısıyla her  ordunun envanterindeki tanklara Altay ile birlikte yeni bir alternatif geliyor.  Tankların çoğu 1970-80'lerin teknolojisi ile üretilmiş. Altay, yepyeni  teknolojisi, bir sürü kabiliyetiyle bu tanklara bir alternatif oluyor. Tankın  herhangi bir ordunun envanterinde kalma süresi uzun, 20-30 sene kullanılıyor ama bunların hepsi yaşlandı. Dolayısıyla hem batı ordularında hem doğu ordularında  artık bir tank yenileme dönemi başlamak üzere. Bazıları bunu eski tanklara  renovasyon yaparak gidermeye çalışsa da bu aslında bir yama şeklinde oluyor yani kabiliyet çok artmıyor. Bütün bunları düşündüğümüzde Altay, Türkiye'nin iyi bir  ürünü ve ihraç pazarlarında da başarılı olacak. Tank filolarını yenileştirmek  isteyen ordular için kuvvetli bir ürün ve alternatif olacak diye değerlendiriyoruz."HABER VİDEOSU

Kaynak: Milliyetloading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
Reklam
YUKARI