Bugun...


ÇANAKKALE’DEN YILDIRIM HOLDiNG'E MESAJ VAR

facebook-paylas
Tarih: 14-05-2017 16:45
         
ÇANAKKALE’DEN YILDIRIM HOLDiNG'E MESAJ VAR

Türkiye’nin oksijen deposu Kazdağları’na  2 tane kömürlü termik santral projesi yapmak isteyen Yıldırım Holding, katıldığı İklim Değişikliği ve Yenilenebilir Enerji Çalıştayı'nda protesto edildi. Firmanın kömürlü termik santral projelerinden vazgeçmesini talep eden yurttaşlar, Yıldırım Holding’e kömür yerine yenilenebilir ve sürdürülebilir enerjiye yatırım yapmasını önerdi. 
 
Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği ve Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından 13 Mayıs 2017’de Edremit’te düzenlenen İklim Değişikliği ve Yenilebilir Enerji Çalıştayı’nda, yerel yönetimler, sivil toplum temsilcileri ve özel sektör temsilcileri, yeşil ve temiz enerji konusunda gelişmeleri, akademisyenler ve uzmanlar ile beraber tartıştı. Çalıştaya katılanlar arasında, bölgede kömür yatırımı planlayan Yıldırım Holding de vardı

Yıldırım Holding’e Mesaj: Yıldırım Kömürü Bırak, Sadece Yenilenebilir Yap
 
Kazdağları’nın korunması için yıllardır mücadele eden yerel hareketler, çalıştayda pankart açarak, Yıldırım Holding’in bölgedeki kömür yatırımlarını protesto etti. Yurttaşlar, Yıldırım Holding’i, bir an önce kömür madeni ve termik santral yatırımlarını terk edip, sadece yenilenebilir, iklim dostu enerjiye yatırım yapmaya davet etti. Pankart açan yurttaşlar, “Yıldırım Kömürü Bırak, Sadece Yenilenebilir Yap” dedi.
 
Yıldırım, Kazdağları’nı İthal Kömürle Tehdit Ediyor
 
Yıldırım Holding, bölgeye Kolombiya menşeili kömürle çalışacak termik santraller planlıyor. Yıldırım Holding’in planlandığı santrallerden biri olan Kirazlıdere Termik Santrali’nin ÇED süreci ise halen devam ediyor. ÇED Raporu’nun onaylanmasını bekleyen firmaya, hava modellemesini yenilemek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 26 Nisan 2017 tarihinde 2 aylık ek süre verilmişti.
 
Çanakkale’deki yerel hareketler ve sivil toplum kuruluşlarının girişimleri ile itiraz dilekçeleri yollanmış, Çanakkale, Ankara ve İstanbul’dan pek çok derneğin yanı sıra Amasra, Bursa, Gerze, Aliağa, Foça gibi tüm Türkiye çapında da sivil toplum kuruluşları ve bireyler projenin iptal edilmesini ve ÇED Raporu’nun reddini talep etmişti.
 
 
30 kilometreye 9 termik santral!
 
Kazdağları’nın temiz havası ile bilinen Çanakkale, halihazırda işleyen ve inşaat halinde olan toplam 5 tane kömürlü termik santralin yanı sıra yapılmak istenen yeni projelerle birlikte toplam 16 kömürlü termik santral tehdidi altında. Kirazlıdere Termik Santrali, Karabiga bölgesine yapılmak istenilen 9 termik santralden sadece biri. Bu santrallar yapılırsa, Karabiga ilçesini bir ekolojik feda bölgesine çevirecek, doğal güzellikleri ve tarımı ile ünlü ilçeyi küle boğacak.
Kaynak: İkinci Bölge Haber
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI