Bugun...


Cihatçı John’un yardımcısına hapis cezası
İstanbul’da terör örgütü DAEŞ’e yönelik operasyonlarda 12 Kasım 2015 Silivri’de yakalanan Aine Leslie Davis 7.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

facebook-paylas
Tarih: 09-05-2017 19:42
         
Cihatçı John’un yardımcısına hapis cezası

Davis, DAEŞ’in katillerinden İngiliz uyruklu ‘Cihatçı John’ adlı teröristin yardımcısı olarak da biliniyordu.  İddianamede, Davis’in ‘Ebu Eyyüp El Britani’ kod adını kullandığı da belirtiliyordu.  İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen davada Davis ile birlikte, Suudi uyruklu El Velid Alagha ve Ürdün uyruklu Ahmet Hamdan da aynı cezaya çarptırıldı.

Davis savunmasında DAEŞ bağlantısını reddetti. Suriye'de sadece iki kez insani yardım amaçlı gittiğini ancak 'Orada bazı şeylerin doğru yolda gitmediğini gördüğü için' döndüğünü iddia etti. Davis’e mahkemede,  eşine whatsapp üzerinden gönderdiği silahlı fotoğrafları da soruldu. Davis,  bu pozları ‘şaka amaçlı’ verdiğini savundu, ‘Aptalca davrandım’ dedi.  Fotoğrafların 2013’te İdlib’te çekildiğini söyleyen Davis, ‘Bu fotoğrafların çekildiği yerin komutanı kimdi bilmiyorum. Çok grup vardı. Herkes silahla fotoğraf çektiriyordu. Ben de şaka olsun diye çektirdim. ‘ dedi.

Mahkeme Davis, Alagha ve Hamdan’ı  ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçundan 7.5 buçuk yıl hapis cezasına çarptırdı. Diğer sanıklar Jermaine Burke, Muhammed Kervani ve  Deniz Solak ise beraat etti.

Milliyet

loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI