Bugun...


Evinin altında 4 tane iskelet buldu
ABD’nin Florida eyaletinde evini onaran bir adam 1500’lü yıllarda yaşadığı belirlenen 4 yetişkine ait mezar buldu. Söz konusu tesadüfi keşif bir ilk olma özelliği de taşıyor.  İskeletlerin St. Augustine bölgesine yerleşen ilk kolonilere ait olduğu tahmin ediliyor.

facebook-paylas
Tarih: 07-03-2017 18:22
         
Evinin altında 4 tane iskelet buldu

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında ABD’yi etkisi altına alan Matthew  kasırgasında Florida eyaletine bağlı St. Augustine kenti büyük zarar gördü. Kentin sakinlerinden David White aradan geçen bi kaç aydan sonra evini onarmaya karar erdi.

Bunun için zarar gören evin zeminini tamir etmekle işe başlayan adam,  çalışmalara katılması için kentin arkeleogu Carl Halbirt ile anlaştı.

Halbirt evde yapılan tadilat  sırasında kendi çalışmalarında evin altında 4 adet mezar buldu. Mezardan 4 adet iskelet çıkarıldı. İskeletlerin 1500’lü yıllarda yaşamış olan 4 yetişkine ait olduğu belirlendi. Üstelik söz konus şiskeletlerin St. Augustine’e gelen ilk kolonilere ait olabileceği belirtiliyor. Böylece ilk kez söz konusu döneme ait bir  bulgu kentte topraktan gün yüzüne çıkmış oluyor. 

St. Augustine zengin bi rtarihe sahip… Kentin 450 yıldan fazla uzun zaman önce kurulduğu ve Avrupa’dan ABD’ye gelen istilacı koloniler arasında en eskilerinin burada olduğu belirtiliyor.

Milliyet

loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
Reklam
YUKARI