Bugun...


Geniz akıntısına ne iyi gelir?

facebook-paylas
Tarih: 25-06-2017 06:48
         
Geniz akıntısına ne iyi gelir?

Geniz akıntısı, sinüslerin ve boğazın solunum havasını nemlendirmek, ayriyeten de temizlemek maksatlı salgıladığı nazal akıntının farklı etkenlerden ötürü koyu yapışkan ve de bazen kokulu bir hal alıp geniz bölgesinden boğaza doğru ulaşması ile kendini gösterir. Peki, geniz akıntısına ne iyi gelir?

Geniz akıntısı burun ve sinüslerin solunum havasını nemlendirmek ve temizlemek için salgıladığı nazal akıntının ( mukus -sümük) çeşitli nedenlerle koyu yapışkan ve bazen de kokulu hal alıp genizden boğaz ulaşmasıyla ortaya çıkar.

Sinüzitli hastalar, sinüslerinden kaynaklanan akıntılar nedeniyle geniz akıntısı hissederler. Bazen bu durum kronikleşebilir ve sık geçirilen enfeksiyon atakları ile beraber kronik baş ağrısı, yüz ve göz çevresinde ağrı ve dolgunluk ile burun tıkanıklığı ve koku alma bozukluğu bulunabilir. Kronik sinüzit hastalığında, yani uzun süren ve sık tekrarlayan sinüzit atakları geçiren hastalarda geniz akıntıları her zaman iltihaplı olmaya bilir. Burun ve sinüsleri kaplayan dokunun (mukozanın) reaksiyonu, işlevsel sorunları nedeniyle sinsi, sürekli yoğun kıvamlı geniz akıntıları olabilir.

Geniz akıntısını azaltmak için;

Günlük sıvı tüketimini artırın. Özellikle sıcak bitkisel çaylar faydalıdır.
Burnunuzu düzenli olarak evde kendinizin de kolayca hazırlayabileceği tuzlu su ile yıkayın ya da eczanelerde satılan sodyum klorür içerikli damlalar kullanın.
Akıntı sebebi sinüzit ise muhakkak bir kulak burun boğaz doktorunu ziyaret edip tedavi olun.

- Alerjiniz varsa tedavi olun.
- Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durun.
- Plaza veya rezidans yaşamınız varsa burun nemlendirici kremlerden kullanın.
-Geniz akıntısında tedaviye başlamadan önce, tetkikler yapmak ve geniz akıntısına sebep olan doğru teşhise ulaşmak gerekir. Öncelikle tam bir kulak burun boğaz muayenesi ile gerekli laboratuar ve röntgen tetkikleri yapılmalıdır. Başarılı bir tedavi ile geniz akıntısı ve boğaz şikâyetleri düzelir.
- Eğer mevsimler değişikliklerden kaynaklanan bir alerjik reaksiyonunuz varsa ve tedavisi mümkünse mutlaka tedavi olun

Geniz akıntısının artış yaşamasına neden olan ihtivalar;

Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon
Çeşitli alerjik reaksiyonlar
Soğuk ve ayazlı hava
Oldukça parlak ışık ( karanlık ortamdan direk güneş ışığına çıkmak gibi)
Çok baharatlı besinler
Gebelik faktörü
Hormon değişiklikleri
Çeşitli ilaçlar
Burunda oluşan yapısal bozukluklar

Geniz akıntısının renginde koyulaşmaya neden olan ihtivalar;

Havada nem oranının azalması
Alerji faktörü
Burun enfeksiyonlar, rinitler
Akut sinüzit
Kronik sinüzit
Burunda yabancı bir cismin olması

Geniz akıntısında tedavi:

Sinüzit v.b. Bakteriyel enfeksiyonlar: Antibiyotikler dekonjestif burun damlaları, asetilsistein v.b. ilaçlarla tedavi edilir. Ancak ilerlemiş ve kronikleşmiş sinüzitlerde sinüslerin açılması ve akıntının sağlanması için operasyon yapılması gerekebilir.

Nazal Alerji: Mümkünse, alerji oluşturan maddeden uzak durulmalıdır. Steroidli spreyler antihistaminik'ler ile tedavi edilir.

Gastroözefajeal reflü: Reflüyü azaltmak için yatarken başı yüksekte olmalı, yatmadan önce en az 2–3 saat yemek yememeli, kafein ve alkolden uzak durulmalıdır. Gerektiğinde mide asidini önleyici ilaçlar kullanılabilir.

Burun Yapısal bozukluklar: Sinüslerin boşalmasını engelleyen ve kronik sinüzite yol açan burun duvarlarında deviasyon, spin kret tarzı yapısal bozukluklar burun salgısını, salgıyı arttırabilir, koyulaştırabilir. Burun orta bölmesindeki bir delik (septal perferasyon), kabuklanmaya yol açabilir. Yapısı ve fonksiyonu bozulmuş burun etleri ve polipler de benzer problemlere yol açabilir. Bu tip durumlarda tedavi genellikle cerrahidir.

Kronik sinüzitten kaynaklanan geniz akıntısına iyi gelen en ideal çözüm cerrahi müdahale olmaktadır.


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI