Bugun...


Hollanda, Bakan Kaya'nın konvoyunu Almanya'ya geri yolladı

facebook-paylas
Tarih: 11-03-2017 22:21
         
Hollanda, Bakan Kaya'nın konvoyunu Almanya'ya geri yolladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağına iniş izni vermeyen Hollanda, bu kez Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya engel oldu. Bakan Kaya'nın bulunduğu konvoyun Hollanda'yı terk ederek Almanya'ya geri dönmesi istendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın programını takip etmek üzere Hollanda'nın Rotterdam kentine giden bakanlık konvoyundaki bir araç ile TRT ve Anadolu Ajansı ekibinin bulunduğu araçtakilere Hollanda polisince kimlik kontrolü yapıldı.

ALMANYA'YA GERİ ÇEVİRDİLER

Hollanda polisi, Rotterdam yakınlarındaki bir akaryakıt istasyonunda mola verdikleri sırada bakanlık konvoyundaki bir araç ile içinde Anadolu Ajansı ve TRT ekibinin bulunduğu aracın etrafını sardı. Polis araçta bulunanlara kimlik kontrolü yaptı.

Yaklaşık bir saat süren işlemlerin ardından gazeteciler ve bakanlık konvoyundaki yetkililerden bir an önce Hollanda'yı terk ederek Almanya'ya dönmeleri istendi.

Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptal edilmesinin ardından Almanya'dan kara yoluyla Hollanda'ya geçeceğini açıklamıştı.

ROTTERDAM BAŞKONSOLOSLUĞU'NDA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Bakan Kaya'nın Rotterdam Başkonsolosluğu'na geleceği haberi üzerine ülkede yaşayan Türkler konsolosluk binası önünde toplanmaya başladı. Ellerinde Türk bayrakları olan kalabalığın artmaması için polis yolları araç ve yaya trafiğine kapattı.

 

 

 

BAŞKONSOLOS AYYILDIZ: BAKAN KAYA'NIN YANINA GİTMEME MÜSAADE EDİLMİYOR

Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, kendisinin Bakan Kaya'nın yanına gitmesine müsaade edilmediğini söyledi.

Başkonsolos Ayyıldız, önünde Türklerin, Hollanda'nın kararını protesto ettiği Başkonsolosluk binasının dışına çıktı. Başkonsolosluğun etrafındaki kaldırımın polis barikatlarıyla çevrildiğini gören Ayyıldız, göstericilerin de yanına gidemeden binaya geri döndü.

BAKAN KAYA'DAN İLK AÇIKLAMA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, karşılaştığı engelin ardından yaptığı açıklamada, "Avrupa ülkelerinden özellikle Hollanda'dan savunduklarını söyledikleri demokratik değerlere bir an önce geri dönmelerini istiyoruz. İfade özgürlüğü, hareket, toplanma özgürlüğü şu an bunların hepsini askıya almış durumdalar" dedi.
Kaynak: Sputnikloading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
Reklam
YUKARI