Bugun...


Peçeteye çizilen haritayla Libya'yı 'Osmanlı sınırlarına döndürme planı'
The Guardian gazetesi, ABD Başkanı Trump'ın yardımcılarından Gorka'nın Libya'yı üçe bölmeyi teklif ettiğini yazdı. Plana göre, Trablus ve Tobruk denize kıyısı olan Trablusgarp ve Sirenayka adlı iki ayrı ülke olurken, Çad sınırına yakın Fizan'da da ayrı bir devlet kuruluyor.

facebook-paylas
Tarih: 10-04-2017 09:36
         
Peçeteye çizilen haritayla Libya'yı 'Osmanlı sınırlarına döndürme planı'

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre üst düzey bir ABD'li yetkili, peçeteye çizdiği haritayla Libya'yı Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki üç ayrı bölgenin sınırları üzerinden bölmeyi önerdi.

 

Stephane Kirchgaessner ve Julian Borger imzalı haberde Donald Trump'ın yardımcılarından Sebastian Gorka, Avrupalı bir diplomatla buluşmasında bir peçeteye çizdiği harita ile ülkeyi üçe bölmeyi teklif etti.

Plana göre Trablus ve Tobruk denize kıyısı olan Trablusgarp ve Sirenayka adlı iki ayrı ülke olurken Çad sınırına yakın Fizan bölgesinde de ayrı bir devlet kurulması öngörülüyor.

Trump'ın Libya özel temsilcisi olmak için çabalayan Gorka, 'radikal İslam' karşıtı görüşleriyle biliniyor.

Libya'da 2011 yılındaki ABD destekli müdahalenin ardından Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle artan çatışmalar hâlâ sürüyor. The Guardian'a konuşan uzmanlar ülkeyi üçe bölmenin bölgeler arasında bulunan petrol rezervleri nedeniyle sınır çatışmalarını körükleyeceği uyarısında bulunuyor.
Kaynak: BBC
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI