Bugun...


Pırasa ye kan şekerini düşür

facebook-paylas
Tarih: 07-11-2018 17:49
         
Pırasa ye kan şekerini düşür

Badem, pırasa, soğan ve sarmısak kan şekerini düşürüyor Glukoz toleransının bozulması şeker hastalığının gelişmesinde önemli bir risk etkeni.

Uluslararası bilim kuruluşlarınca 2025 yılına kadar BGT'li kişi sayısının 418 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor.

Yeditepe Üniversitesi Fitoterapi ve Farmakoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, insanların günlük hayatlarında tükettikleri bazı gıdalarla kan şekerini düzenlemelerinin mümkün olduğunu ifade etti.

İyileştiren Bitkiler adlı kitabı Hayykitap'tan çıkan Yeşilada zencefil, badem, pırasa, soğan ve sarmısak gibi kan şekerini dengeleyen bitkileri şöyle açıkladı:

ZENCEFİL: Zencefil üzerine yapılan hayvan deneylerinde diyabetik yapılmış sıçanlarda kan şekeri seviyesinin düştüğü gözlenmiş. Zencefilin etkisini, şekeri flikoza dönüştüren enzimi baskılayarak gösterdiği belirlenmiş.

TARÇIN: Tip 2 diyabet hastalarında etkili olan tarçının kan şekerini dengeleyici etkisi içindeki sinnamil aldehit maddesinden geliyor. Bunun için Çin tarçını kullanmak gerekiyor.

ÇEMEN TOHUMU: Yapısında yüzde 50 lif olan çemenotu tohumu pastırma yapımında kullanılıyor. Tip-2 şeker hastalığında etkili olan çemenotu besinlerin emilini yavaşlatarak kan şekirinin ani yükselmesini önlüyor.

BADEM: ABD'de Purdue Üniversitesi'nde yürütülen bir çalışmada günde 33 adet tam badem tohumu yenilmesi ile gün boyu kan şekeri seviyesinin korunduğu ve kişilerin kendilerini doygun hissettikleri belirlenmiş. Araştırmacılar, 33 adetin 42.5 gram civarında olduğunu söylüyor.

PIRASA: Pırasanın sulu özütü deneysel olarak şeker hastası yapılmış farelerde 14 gün süreyle uygulandığında, pankreastan insülin salınımını artırarak kan şekerini düşürdüğü tespit edilmiş.

SOĞAN, SARMISAK: Pişirilmemiş soğan ve sarmısak 4 hafta süreyle verildiğinde diyabetik yapılmış deney hayvanlarındaki şeker seviyesini normal seviyeye indiriyor.

 

BGT: Bozulmuş glukoz toleransı
İkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI