Bugun...


Şeker Koması - Hiperosmolar Koma

facebook-paylas
Tarih: 02-07-2017 02:32
         
Şeker Koması - Hiperosmolar Koma

Daha çok yaşlı tip 2 diyabet hastalarında rastlanan diyabetin akut bir komplikasyonudur. Diyabetik ketoasidozdan daha nadir görülmekle birlikte daha ağır seyreder. Bu grup hastalar genellikle yalnız yaşayan yaşlılardır.

Diyabetik hiperosmolar komaya yol açan genellikle enfeksiyon, travma, infarktüs, operasyonlar, hastanın tedaviyi bırakması veya başka nedenle kullandığı ilaçlardır (steroidler, diüretikler vb.). Hiperosmolar komada hastanın kanında yetersiz de olsa insülin vardır, bu nedenle genelde ketozis görülmez. Ancak kan şekeri 600-1000mg gibi çok yüksek değerlere ulaşabilir. Bu kadar yüksek kan şekeri hastada aşırı sıvı kaybına, kanın koyulaşmasına yol açar ve kanın osmolaritesi yükselir. Bunlara bağlı olarak aşırı su içme, sık idrar yapma, bilinç bulanıklığı ve daha ileride koma görülür.

Tahlillerde hastada aşırı hiperglisemi, idrarda şeker ve bazen keton ile kanda tuz miktarında azalma görülür. Duruma göre böbrek fonksiyonlarında da değişik derecelerde bozulma görülebilir. Mutlaka hastane koşullarında tedavi edilir. İlk uygulama aşırı su kaybı olduğundan hastaya kaybettiği tuz ve suyu serumla vermektir . Kan şekerinin hızlı düşürülmesi sakıncalı olduğundan yavaş yavaş düşürülür. Hastada engel bir durum yoksa kan koyulaşması için pıhtılaşma önleyici tedavi de eklenir

Hiperosmolar koma ağır bir tablo olup en iyi koşullarda bile %10-15 ölüm riski vardır.

 

Dr. Didem DERELİ AKDENİZ


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI