Bugun...


Sinop'a Özgü El Emeği Kotralar Yurt Dışından Bile Rağbet Görüyor
Sinop'ta el işçiliğiyle yapılan kotralar yurt dışından bile rağbet görüyor. Yapılan kotralar, Almanya, Kıbrıs ve Kuşadası'na gönderiliyor.

facebook-paylas
Tarih: 26-11-2018 18:01
         
Sinop'a Özgü El Emeği Kotralar Yurt Dışından Bile Rağbet Görüyor

Sinop'ta el işçiliğiyle kotra yapan 53 yaşındaki Sinan Demir, küçük yaşlarda başladığı bu işi yaşatmaya çalışıyor. Demir, maket gemi ve tekneleri, gerçeğini aratmayan şekilde tüm ayrıntılarıyla yapıyor. Sinop'a özgü kotraların ünü ülke sınırlarını aştı. Kotralara Almanya'dan bile talep geliyor.

ALMANYA, KIBRIS VE KUŞADASI'NA GÖNDERİLİYOR

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sinan Demir, 'İlk önce ormandan ağacı seçiyoruz. Hangisi daha iyi işlenir diye. Daha sonra ağaçlar atölyeye geliyor. Ağaçları hangi şekilde kesebileceğimizi belirliyoruz daha sonra ise kurutmaya bırakıyoruz. Daha sonra işleme giriyor. Yaptığımız kotraları, Almanya'ya fazla miktarda gönderiyoruz. Kıbrıs, Alanya, Kuşadası'na gönderiyoruz' dedi.

'EN ÇOK RAĞBET GÖREN ATATÜRK KOTRASI'

Yaptığı kotralara en çok rağbetin Atatürk kotrasına olduğunu belirten Demir, 'Atatürk'ün resmini kotralara yapıştırdık. Daha çok rağbet görmeye başladı. İlgi çok. El emeği olduğu için ilgi çok. Dünyada olmadığı için bu işler tek olduğu için çok rekabet var. Kotralar, Sinop'a özgü. Çok mücadele ettik. Kotraları Sinop'un simgesi haline getirdik' dedi.

HABERLERİkinci Bölge Haber olarak yayınladığımız tüm haberlerin kaynağını belirterek, hiçbir habere editoryal müdahalede bulunmadan, Kategori sayfalarımızda yer almaktadır.
Haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberin kaynağını gösterdiğimiz basın kuruluşlarıdır

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI