Bugun...


Taliban’dan konvoylu gövde gösterisi: Geri geliyoruz
Afganistan’da günden güne kuvvet kazanan Taliban, Helmand eyaletinde ABD’nin zafer iddialarını çürüten görüntüler yayınladı.

facebook-paylas
Tarih: 16-05-2017 11:44
         
Taliban’dan konvoylu gövde gösterisi: Geri geliyoruz

Taliban geçtiğimiz günlerde Afganistan’ın güneyinde yer alan Sangin’den bir video yayınlayarak gövde gösterisinde bulundu. ABD ve NATO yetkilileri, Helmand eyaletinde yer alan Sangin’de Taliban’a karşı Kabil hükümeti güçlerinin zafer kazandığını ilan etmişti.

 

“İlçe yabancı güçlerin barbarlığından arındırıldı”
 

Taliban tarafından yayınlanan videoda görülen, Sangin’de Taliban mensuplarının oluşturduğu konvoy büyük bir gövde gösterisi olarak nitelendirildi. Sangin’i ele geçiren Taliban mensupları, “ilçenin yabancı güçlerin ve kiralık Afgan güçlerinin barbarlığından arındırıldığını” ifade etmişti. Taliban Sangin’i 22 Mart tarihinde tamamen ele geçirmişti. Bu tarihihn ardından ABD’nin hava saldırılarına maruz kalan bölgede kamu binalarının ciddi ölçüde zarar gördüğü rapor edilmişti. Yayınlanan videoda akıcı bir biçimde İngilizce konuşan bir Taliban mensubu, bombalanan binaların önünde konuşurken görülüyor. Hastanelerin, camilerin, ilçe çarşısının bombalanarak yıkıldığı belirtilirken görüntüler de bu söylemin doğruluğunu gözler önüne seriyor. Taliban yayınladığı videoda ilçe çarşısının tamamen yenilenerek halkın kullanımına sunulduğunu da açıkladı.
 

“NATO’nun iddiaları yalan”
 

Ülkedeki NATO misyonu Sangin’in Taliban tarafından ele geçirilmesi sonrası tepki çeken bir açıklama yayınlamıştı. NATO misyonu açıklamasında ilçe merkezinin tamamen tahrip olduğunu, sivillerin bölgeden çekildiğini ve yeni bir ilçe merkezi teşkil edildiğini iddia etmiş ve Taliban’ın sadece bir taş ve toprak yığını ele geçirdiğini dile getirmişti. Ancak Taliban’ın yayınladığı video tamamen farklı bir portre çiziyor. Videoda bazı binaların ağır zarar aldığı görülse de, Sangin’in büyük kısmının zarar görmediği belli oluyor. Yıkılan binaların ABD ve NATO misyonu tarafından bombalandığı belirtiliyor. NATO misyonunun iddiasının aksine, şehirde binlerce sivilin yaşamlarını normal bir biçimde sürdürmeye devam ettiği videoda görülebiliyor.
 

Konvoyda ABD yapımı araçlar da var
 

Sangin’e giren ve içerisinde ABD’nin Kabil hükümetine hibe ettiği ve Taliban tarafından ele geçirilen birçok aracın da bulunduğu konvoy, sayısı bine yaklaşan ve ellerinde Taliban bayrakları olan siviller tarafından karşılanıyor. Taliban’ın bu denli büyük bir konvoyu gövde gösterisi yapacak kadar aleni bir şekilde sevk etmesi, ülkede günden güne artan Taliban etkinliğini de gözler önüne serer nitelikte.

 

Kaynak: Mepa News


loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Reklam
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
Reklam
YUKARI