Bugun...


Trump’dan Erdoğan'a: Süratle Amerikan Papazı Serbest Bırakmalısın!

facebook-paylas
Tarih: 17-05-2017 03:18
         
Trump’dan Erdoğan'a: Süratle Amerikan Papazı Serbest Bırakmalısın!

Beyaz Saray’dan yapılan resmi açıklamada Başkan Trump’ın CB Erdoğan’dan Türkiye’de geçen Sonbahar’dan beri tutuklu bulunan Papaz Andrew Brunson’ın tutukluluğunun bitirmesini söylerken bunun yanısıra Türk Hükümetinden ”hızlıca Papazı ABD’ye geri vermesini istedi” yazması dikkat çekti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada mahkeme tarafından tutuklanmış olan papazın tutukluluğunun bitirilmesinin Türk hükümetinden talep edilmesi de Türkiye’de hukuk olmadığı ve mahkemelerin Türk hükümetinin emrinde olduğunu Beyaz Saray’ın resmi olarak ilan ettiği görülüyor. Türkiye hukuku açısından üzülecek bir durum.

Açıklamada ayrıca Erdoğan ile Trump’ın iki ülkenin ”derin ve çeşitli ilişkilerini daha güçlendirmeyi” konuştuklarını yazdı. Trump, ABD’nin NATO müttefiği olan ”Türkiye’nin güvenliğine olan bağlılığını tekrar ettiği ve her türlü terörizme karşı birlikte karşı koymayı” konuştuklarını vurguladı.

4 cümlelik açıklamanın bir cümlesinin Papaz Brunson’ın tutukluğuna ”süratle” son verilmesini ve onu ”geri vermesini” ”talep ettiğini” yazması oldukça dikkat çekici ve diplomatik nezaket kurallarını biraz da aşar göründü.

İşte açıklamanın ingilizcesi burada.

Ayrıca Başkan Yardımcısı Mike Pence de attığı twitte yine Papaz Brunson’ın serbest bırakılmasını gündeme getirmesi dikkatleri çekti.

 
Kaynak: Washington Hattı
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI