Bugun...
AKLIMI YİTİRMEMİ ÖNLEYECEK BİR AKİL VAR MI?


Arzu SARI ACI KAHVE
iletisimarzusari@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 19-05-2013 16:22
     

Evet, sonu PKK’nın çekilme süreci, başka bir ‘ağızla’ çözüm ya da “barış” süreci.

 

Daha önce konuşulanları, yazılanları, İmralı’ya gidip gelen heyetlerin aktardıklarını bir kenara koyup, 1 Nisan’ı milat aldım. Çünkü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 1 Nisan 2013’te katıldığı Cnnturk-KanalD ortak canlı yayınında çok önemli bir cümle sarfetmişti: Silahlarını ister mağaraya gömsünler, ne yaparlarsa yapsınlar silahsız çekilsinler. Silahla çekilirlerse süreç yürümez.

 

Umutlandım, silahların gölgesinde konuşmak zorunda kalan insanlar adına umutlandım her şeyden önce.

 

Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan gelen ‘özel bir operasyonla’ şekillendirilmiş heyet aracılığıyla aktardığı Nevruz mesajının ötesinde, Başbakan Erdoğan’ın mesajı önemliydi. Çünkü “silahsız çekilme” şartını üstüne basa basa seslendiriyordu. AK Parti’nin yetkili ağızları 1 Nisan öncesi ve sonrasında süreci anlatırken “Öcalan’a özgürlük sözkonusu değil” de diyordu üstelik.

 

Ama umudum sadece bir gün sürdü. Mardin Bahar Şenlikleri’ne katılan BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak şöyle konuşuyordu: “Öyle görkemli serhıldanlar (ayaklanma) yapmalıyız ki, önderimiz özgür kalsın.”

 

Ardından Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Ahmet Türk çıktı sahneye. 19 Nisan 2013 tarihinde Strasbourg’da Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekilleri ile yaptığı toplantıda şu sözleri sarfetti: PKK sokaktaki savaşı kazandı, masada da kazanacak.

 

Aynı tarihlerde, AP’de “PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılması”na dair bir rapor da yayınlandı, bu ayrı konu…

 

Bu arada seçilmiş 63 Akil İnsan, kendilerine sunulmuş bölgelerde “çözüm” ya da “barış” süreci için halkı ikna etmeye çalışıyordu. Ama süreç de kendi içinde yürüyordu.

 

Ve, Anadolu Ajansı’nın bile ilk kez yer aldığı Kandil’deki tarihi basın toplantısı. Murat Karayılan, KCK üst yönetiminin sözcüsü olarak şöyle diyordu: “PKK’nın silahlı güçleri, 8 Mayıs’ta çekilme sürecini başlatacak. Nasıl girdilerse öyle çıkacaklar. Silahsızlanma ise Öcalan’ın özgürlüğüne bağlı…”

 

Kimse bu basın toplantısındaki bu ayrıntıyı detaylı analiz etmedi, üzerinde durmadı ve tüm ülke 8 Mayıs’ı beklemeye başladı.

 

6 Mayıs’ta BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Hakkari’de süreci anlatırken aynen şöyle dedi: “Çözüm sürecini bu halk yürütecek. En kısa zamanda da Başkan Apo’yu size getireceğiz.”

 

1 Nisan’dan itibaren Başbakan Erdoğan sıraladığım sözlerin hiç birisine yanıt vermedi. AK Parti’nin bakanları, milletvekilleri, akil insanları da bu sözlere cevap teşkil edecek ya da bu sözleri detaylandıracak cümleler kurmadı.

 

Murat Karayılan’ın, Vatan Gazetesi yazarı Ruşen Çakır’a verdiği röportajda bahsettiği “2006’da bizimle görüşen ABD’nin saygın kuruluşunun temsilcisi süreçten bahsetti ve bizi ikna etmeye çalıştı” sözünü de bir kenara koyarak düşündüm yukarıdaki tüm açıklamaları.

 

Yıllardır, ulaşabildiğim bağımlı-bağımsız tüm kaynaklardan öğrendiğim, bu konuda uzun ve mantıklı cümleler kurabilenlerden dinlediğim her türlü bilgiyi de kenara bıraktım.

 

Ama yine anlam veremedim, anlayamadım. Başbakan Erdoğan “silahsız çekilecekler” dediği halde Kandil’den gelen “Silah bırakma şartı Öcalan’a özgürlüktür” çıkışına nasıl sessiz kalabiliyor, buna anlam veremedim.

Gültan Kışanak’ın, Selahattin Demirtaş’ın “Apo’nun özgürlüğü sizin elinizde” diye halkı serhıldana çağırmasına karşı AK Parti’nin ve 63 akilin sessiz kalmasını bir türlü çözemedim.

 

Ahmet Türk’ün, Avrupa Parlamentosu’nda “Sokaktaki savaşı kazandık, masada da kazanacağız” teminatı verişinin altında yatan ince mesajı bir türlü kavrayamadım.

 

Tüm bunları bana anlatabilecek, içimi rahatlatabilecek, beni de çözüm ya da barış sürecine taraftar yapabilecek bir “akil” arıyorum. Bulamazsam, emin olun aklımı yitireceğim….

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI