Bugun...
DOĞAYA YANİ ÜRETİME DÖNÜN!..


Av. Özcan PEHLİVANOĞLU
ozcanpehlivanoglu@yahoo.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 19-09-2018 16:11
     


           Dostlar uzun süredir ne yaptığımı soruyor... Yaklaşık üç aydır doğa ve hayvanlar ile baş başa yaşıyorum.

Kendim üretip kendim yiyorum... Bağ bahçe işleri ile uğraşıp hayvan bakıyorum...

Koyunlarım, tavuklarım, ördeklerim, hindilerim yumurta ve beyaz et ihtiyacımızı karşılıyor... Arılarım da, bal ihtiyacımızı!

Köpeklerim ve kedim kendileri ile ilgili olan konularda bize güvenlik sağlayıp, dostluk ediyorlar... Samimiyetleri görülecek cinsten! Evin çevresine bir tane zararlı yaklaştırmıyorlar...

Bahçede üzüm, erik, şeftali kayısı, incir, armut, ayva, kiraz, hünnap, limon, mandalina, portakal, greyfurt, ceviz üretiyorum...

Domates, salatalık, kabak, patlıcan, biber, pazı, nane, maydanoz, soğan, pırasa, kereviz, lahana, kavun, karpuz yetiştiriyorum...

Mümkün oldukça dışarıdan hiç bir şey alıp para vermiyorum... Şimdi bir odun fırını yapmaya çalışıyorum.. ekmeğimi de kendim yapacağım.

Sağolsun köylü komşularımla takas yaparak onlardan tarhana, salça ve zeytinyağı alıyorum...

Bu arada memlekette ekonomik kriz çıktı. Dolar dış güçlerin (!!!) oyunu ile aldı başını gitti. Ama beni hiç etkilemedi. Çünkü ben üretiyorum ve bulduğumu tüketiyorum....lüks ve israfı terk etmiş durumdayım...

Türkiye kötü yönetiliyor. Siyasetin iktidarından ve muhalefetinden ümitsiziz! Öyle ise bireysel çözümler üretmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Türk Milletinin çoğunluğu köylüdür. Ekmeyi biçmeyi bilir... Gelin kendimize yetecek kadar herkes kendi için üretsin. Böylece hem doğamıza hem hayvancılığımıza hem de ülkemize çok faydalı oluruz!

Köy Enstitülerinin ulvi amaçlarına benzer üretim odaklı bireysel hareketler başlatalım. Konuşmanın ötesine geçelim. Ata toprakları hepimizi geriye çağırıyor.

Mantaliteyi değiştirme ve bu güzel ülkeye sahip çıkma zamanı! Şehirlerde işi bitmiş olanlar baba ocağı köylerine geri dönsün, icabında tezek yakın, odun ateşinde çayı kaynatın, şeker yerine kuru üzümle tadını çıkartın..,ama illa ki, dönün! Koskoca ülke üç beş şehire sıkıştı kaldı...

Neyse bana nerelerde olduğumu neler yaptığımı soran arkadaşlara dilim döndüğünce ne yaptığımı anlattım. Fotoğrafları da, delil olarak koydum... Yani anlayacağınız moda tabirle yeni bir "Mandıra Filozofu" oldum... Acele edin sizi de bekliyoruz!!!!

Özcan PEHLİVANOĞLU

 

     
     

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI