Bugun...
Saadet Partisi’nin Kürt Raporu ve Tehlikeler


Doç.Dr. Kürşad Zorlu
kzorlu77@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-06-2018 10:34
     
Bu seçimin öne çıkan isimlerinden birisi de Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu. Özellikle sosyal medya üzerinden belirgin bir çıkış yakaladı. Şimdi Millet İttifakı’nda ve bazı adayları da doğrudan CHP listelerinde temsil ediliyor. Grup kurabilecekleri konuşuluyor.
Bu tahmin gerçekleşirse kanunların ilk görüşüldüğü komisyonlara üye verecek ve önemli konuların yasalaşmasında doğrudan söz hakkı bulacaklar. 
Karamollaoğlu bu kapsamda Diyarbakır’da “Hak ve Adalet Ekseninde Kürt Meselesi” başlıklı bir rapor açıkladı. Konuya ilişkin Ak Parti, MHP, CHP ve İyi Parti’nin yaklaşımlarını da paylaşmıştık. Ak Parti 1 Kasım ve sözde çözüm sürecinde olduğu gibi “Kürt Sorunu” ifadesini kullanmıyor. Seçim ortağı MHP zaten terör sorunudur diyor. İyi Parti ise “Doğu-Güneydoğu sorunu” nu tercih ediyor.
Açıklanan raporda tehlikeli bulduğum bazı hususlar var.
1-Sorun neden meydana gelmiş?
“Tarihsel su¨rec¸ ic¸erisinde Ku¨rtlerin temel haklarının inka^r edilmesi ve adeta asimilasyona maruz kalması, etnik problemleri; Dogˆu ve Gu¨neydogˆu Anadolu bo¨lgelerinin sosyo-ekonomik olarak geri bırakılması...Terör o¨rgu¨tu¨nu¨n istismar edebilecegˆi bir zemin olus¸turmus¸”
Hayır. Sorunun kaynağında bir kimlik inkarı ve asimilasyon benzeri şeyler aramak etnik ayrımcılığı körükler.
2-Dört ülke yaklaşımı:
Raporda Ku¨rt Meselesinin sadece Türkiye’nin değil, en az 4 devletin (İran, Irak, Suriye) meselesi olduğu belirtiliyor. 4 ülkedeki Kürtlerin akrabalıklarına dikkat çekiliyor.
Hayır. Türkiye’deki Kürt kökenli vatandaşlarımızı 4 parçalı bir sistemle özdeşleştirmek iç barışa fayda getirmez.
3-Çözüm önerileri:
“Tu¨rk Tu¨rk’tu¨r, Ku¨rt de Ku¨rt’tu¨r. Tu¨rk Tu¨rk oldugˆu ic¸in, Ku¨rt de Ku¨rt oldugˆu ic¸in bir ayrıcalıgˆa sahip degˆildir.”
Elbette bu ülkede kimseye ayrıcalık yapılamaz. Ancak Türk kim Kürt kim? Hepsi bir bütün. Hepimizi birleştiren hukuki zemin Anayasanın 66.maddesindeki Türk Vatandaşlığı.
Raporda çözüm için dikkar çeken bir başka teklif anadilde eğitim…
“Anadil egˆitiminin ve kullanımının o¨nu¨ndeki engeller kaldırılacak ve anayasal gu¨vence altına alınacak.” Deniliyor. Anayasanın 42.maddesi bu konuda şöyle diyor: “Türkçeden başka hiçbir dil, eğitim ve öğretim kurumlarında Türk vatandaşlarına ana dilleri olarak okutulamaz ve öğretilemez.”
 
Raporda bir başka çözüm ayağı ekonomi...
 
Doğu ve Güneydoğu’ya yatırım yapılacağı, işsizliğin önleneceği, sanayinin canlandırılacağı gibi hedefler var. “Devlet, toplumun bir kısmını zenginles¸tirir fakat bu¨yu¨k bir c¸ogˆunlugˆunu yoksullugˆa mahku^m ederse, asli go¨revini yerine getirmemis¸ olur.” yazıyor. Şöyle tamamlayalım. Devlet bölgeye büyük yatırımlar yaptı, özel sektör gitmek istese de  terör sebebiyle güvenlik sağlanamadı. Terör örgütünün buradaki varlığı ortadan kaldırılmadan nasıl sanayi canlandırılacak?
 
Acı Kaybımız
 
Demirören Holding kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı, ülkemize önemli hizmetleri bulunan Erdoğan Demirören beyefendiyi kaybettik. Merhuma Allah’tan rahmet, başta sayın Yıldırım Demirören ve Meltem Demirören olmak üzere ailesine sabırlar diliyorum.


Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI