Bugun...
AB Bizi İstemiyormuş. Hadsizler.


Fikri ATILBAZ
 
 
facebook-paylas
Tarih: 17-04-2018 09:48
     

AB'nin Türkiye'yle ilgili olarak son ilerleme raporunda, Türkiye'nin ters yönde 'büyük adımlar' attığını belirtiyor. Ankara ile üyelik görüşmelerini ilerletmenin temelinin ve nedeninin bulunmadığını belirtiyor. Bir başka açıdan olaya bakarsak Reuters'a konuşan iki yetkili "Türkiye ile yeni fasıl açılmayacak" demeleri, olayı açıklıyor olması gerekiyor. Başka bir deyişle AB ülkelerinin Türkiye'ye karşı hınç içinde oldukları görülmektedir.

Türkiye'nin hukuk devleti ilkelerinin uygulamasında gerileme yaşıyor dedikleri için Türkiye'nin AB yolundan uzaklaştığı vurgusu yapılmaktadır. Daha 100 yıl önce birbirini yiyen 1940'lı yıllarda Dünya Savaşı yaşayanlar aynı soydan ve dinden olmalarına rağmen yine yüz göz olmuşlardır. Ancak yine de kendilerine hedef seçtikleri her şeye rağmen Türkiye olmuştur.

 Onlarda yani AB'de içteki Y-CHP, İYİ parti, HDP ve diğerleri gibi Türkiye'nin OHAL uygulamasından rahatsızlık duyuyorlar. Bu uygulama esnasında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerden hoşnut olmadıklarını açıklıyorlar. OHAL kapsamında alınan kararların 'orantısız' olduğunu belirtmişler. İktidar kuvvetini kullanarak muhalif gurupların barışçıl toplantılarının yasaklandığı için olmaz diyorlar. İdarenin, yetkilerinin arttırılmış olmasından rahatsızlar. OHAL uygulamasına hemen son verilmesi isteniyor. Yani AB'nin rahatsız olduğu söyleniyor.

Bu olan bitenlere bakarak AB yetkilileri, Türkiye'nin AB'den çok büyük bir uzaklaşma olduğunu belirtiyorlar. Yani birlik içinde olan bütün ülkelerde her şey olumlu ve iyi gidiyor, buna karşılık Türkiye'de her şey kötü gidiyormuş. Bunu söylemeseler de kullandıkları dil öyle diyordu.

Yargılamada büyük gerileme var diyorlar. Yargı bağımsızlığını yitirdi diyorlar. Yargıda baskı yapıldığı iddia ediliyor. Aynı zamanda temel hak ve özgürlüklerde kısıtlama olduğu ifade ediliyor. AB Türkiye'ye yol gösteriyor, neymiş yazar ve akademisyenlerin serbest bırakması gerekiyormuş.

16 Nisan referandumunda anayasa değişikliğiyle kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı davranıldığı hatırlatılıyor. Devlet Başkanının yetkilerinin aşırı derecede arttığı söyleniyor.

Onlara göre terör konusunda alınan önlemlerin orantısız olduğu anlatılıyor. Türkiye'nin terörle mücadelesinin AİHS ve AİHM içtihatların temelinde gözden geçirilmesi gerekiyor.

Her şeyde bir sorun olduğu belirtiliyor, Türkiye'nin Balkan ülkeleriyle sıkı bağlantıları bulunduğu hatırlatılsa da, 2017 içinde Avusturya, Belçika, Almanya ve Hollanda olmak üzere birçok AB ülkesiyle ilişkilerin bozulduğuna işaret ediliyor.

Bizi yargılayıp değerlen göç olayları her şeyimiz sorunlu, Biz neymişiz meğer! Avrupalıların ortasında yaşamamız zor. Onun için AB'nin istekleri artık bize zul gelmektedir aslında kendileri de Türkiye'den ne isteyeceklerini şaşırdılar.

Anlaşılan o ki bizi yani Türkiye'yi birliğin aldığı kararla hizaya getirmeye kalkan AB haddini aşmaktadır.

 

Sağlıcakla kalın!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI