Bugun...
Amerika İran'a Bakacağına PKK'yla İlgisini Kesmelidir


Fikri ATILBAZ
 
 
facebook-paylas
Tarih: 24-05-2018 09:00
     

Amerika, bilerek ve isteyerek, planlı bir şekilde PKK'yı, İsrail'i, kendilerinin yanında duran devletleri korumak istemektedir. Bu amaçlarını gerçekleştirmek için kafalarının içinde sakladıkları bu tehdit içeren oyunlarına ülke olarak Türkiye'yi ve bu planladığı şeklde bu işe ortak olarak emri altında bulunan FETÖ'yü buradaki PKK yardakçılarına öylesine bağlamıştır ki Allah bu hainleri hiçbir zaman muvaffak etmeyecektir. Şimdi yapmak istedikleri hainliği görelim…

Her şey oluyor, bir kez "ok yaydan çıkmaya görsün". Olmaz dediğiniz şey bile kendiliğinden gerçekleşiyor.  Amerika İran'ın canını almaya çalışıyor. Yalnız İran'ın Amerika tarafından nefesi kesiliyor. Ve ilginç olan İran her zeminde yaşayacak olan tarihi bir yapıdır. Ve bütün oyunları bozmak işi İran'ı zora sokuyor. Katar merkezli El Cezire kanalı Amerika'nın İran stratejisi hakkında: "B planı yok: ABD'nin İran'dan yeni istekleri savaşın zeminini hazırlıyor"

Amerika Hazine bakanlığı İran'a yönelik yaptırımları açıkladı. İran Devrim Muhafızlarına bağlı 5 İranlı'nın yaptırımların hedefi olduğu aktarıldı. El Cezire'ye görüş veren uzmanlar, İran için yıllardır strateji üretenler yine bu işin peşine düştüler. Amerika'nın İran'a 40 yıldır uyguladığı ve bir türlü başarılı olmayan gayet başarısız politikalarına geri dönüşünü ve bu dönüşünün Ortadoğu'da çatışma ihtimalini çoğaltmışlardır.

Tahran Üniversitesi'nde profesör Mohammad Marandi, İran'ın anlaşmadan çekileceğini söyleyerek, Avrupa yetkililerinin anlaşmayı koruma çabalarına İran'ın şüpheyle yaklaştığını söylemiştir. Bu arada Profesör: "İran daha sonra nükleer programını tam hızda sürdürecek ve ABD hükümetinin davranışı tam tersi sonuca sahip olacak" dedi.

Bu arada Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun dün açıkladığı 12 maddelik yol haritasında Tahran'la yeni bir anlaşmanın koşulu, İran'ın bütün nükleer çalışmalarına son vermesine, Ortadoğu'da kontrolündeki bütün güçlerini çekmesi ve sonrasında Hizbullah başta olmak üzere bütün terör örgütlerine verdiği desteğini kesmesi İran'ın ayakta kalması, rahat bir şekilde nefes almış olacaktır .Yoksa İran'ın yaşam hakkı yoktur.

Amerika bu 12 maddeyle İran'ın, İsrail'in yok edilmesin yönelik tehditler ile Suudi Arabistan düşen füzelerin durdurulması gerekmektedir. Bu 12 maddelik istemi yol haritasında belirtilen can alıcı maddeler vardır. Ortadoğu'nun terör örgütlerine militan ortaklarına verdiği her türlü yardımı kesmesi istenen İran'a Ortadoğu Bölgesinden tamamen çıkması ve ülkesine girmesi isteniyor. İsteniyor da bakacım İran bu istenilenleri yapmaya hazır mıdır?

Bu maddelerle birlikte İran uranyum açısından zenginleşmesine son vermeli, nükleer enerji konusunda büyümeye devam etmek isteğine dur demelidir. Amerika'nın tam da istediği İran'ın nükleer enerji kullanarak bunları yapmasına engel olmaktır.

Ve Pompeo İran'a sunduğu 12 maddelik anlaşmanın:  "Şartlarımızın uygulanmasının imkansız olduğuna dair haberler gördüm. Biz kolay şartlar sunduk ve açık olmak gerekirse dünyadaki çoğu ülke bununla ilişki halinde." Diye değerlendirmesini yapmıştır.

Pompeo, İran halkının da ABD'nin bu isteklerini paylaştığını iddia ederek, "İran halkının, ülkelerinin bu şekilde davranmasını sona erdirecek bir yol görmeleri durumunda o yolu tercih edeceğine güvencim tam." diye konuştu.

Amerika, İran'a nükleer silah üretimini durdurması ve Ortadoğu'daki terör gruplarına verdiği desteğini kesmesi çağrısında bulunmuştu. Bunu gerçekleştirirken İsrail'le ilgili kafasına koyduklarını fazlaca üstüne gidilmeden gerçekleştirdi.

Bundan sonrası İran'ın yönetim aklında saklıdır, neler olacağını göreceğiz.

Sağlıcakla kalın!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI