Bugun...
Amerika-Rusya Arasında Tweet Savaşı


Fikri ATILBAZ
 
 
facebook-paylas
Tarih: 13-04-2018 09:20
     

"Tweet atarak birbirlerini tehdit ediyorlar. Sokak kabadayısı gibi kavga ediyorlar." Binali Yıldırım

Suriye Afrin, Duma derken geldik Esad'ın Suriye'yi terk mi etti sorularına, bir anda alevlenen hararet kazanan Amerika'yla Rusya çekişmesine. Sözleri ettiği laflar kendilerinden büyük. Bu vesileyle Amerika'nın devamlı değişen Donald Trump'In aynı anda değişen açıklamaları o kadar gelişi güzel ki Pentegon sözcüsü bile Trump'ın konuşmaları için yaptıkları açıklama: "Trump'ın tweet'lerini bize değil, Beyaz Saray'a sorun."

Trump, attığı ilk tweet'te şöyle diyor "Rusya, Sueriye'ye atacağımız füzeleri vuracakmış. Hazır ol Rusya çünkü hoş, yeni ve 'akıllı' füzelerimiz geliyor. Halkını gazla öldüren bir hayvanla ortak olmamalısın." Böyle bir tweet atmıştır.

Bu attığı tweet'le ortalık,  daha doğrusu Amerika ile Rusya arasında daha çok ortalık karıştırılıyor. Attığı tweet'in ağır olduğunu kendiliğinden ya da bazılarının uyardığı şekilde Beyaz Saray'a mal edildi yani aslen hedef olarak Trump gösterilmiş oldu. Yani adam dedi ki: "Bana sorma Beyaz Saray'a sor." Kelimesi kelimesine böyle demediyse de söylediği cümle o anlama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise Trump'a verdiği cevapta: "Akıllı füzeler teröristlere doğru uçmalı. Akıllı füzeler teröristlere doğru uçmalı. Akıllı füzeler yasal hükümetleri değil teröristleri vurmalı." Demiştir.

Amerika Başkanı Donald Trump hafta başı yaptığı açıklamada, kimyasal silah saldırısının sorumlusunun belirlenmesinden sonra hızlı ve güçlü bir karşılık verileceğini söylemişti. Esad rejimi başkent Şam'daki Doğu Guta bölgesinin Duma ilçesinde 7 Nisan'da kimyasal silah kullanmış, 78 sivil ölmüştü. Bunun üzerine Amerikan BM Daimi Temsilcisi Nick Haley "BMGK harekete geçse de geçmese de ABD, Suriye'deki kimyasal silah saldırısına cevap verecek." Demişti.

Bunun üzerine Trump da Esad rejimine karşı askeri seçenek de dahil tüm ihtimallerin masada olduğunu ve eğer saldırıda sorumluluk payı varsa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de "bedel ödeyeceğini" dile getirmişti.

Amerika "Dolar'ı yükseltmek için mi acaba diyeceğim böyle açıklamalarda bulunup ortalığı vaveylada bulunup ekonomik saldırı da bulunuyor. Bunların Amerikan-Rusya'nın birbirlerine karşı restleşmesine, bu ağız dalaşına en dişe dokunur yorumu Başbakanımız Binali Yıldırım'dan geldi: "Tweet atarak birbirlerini tehdit ediyorlar. Sokak kabadayısı gibi kavga ediyorlar."

Bu güzel ve tutarlı yorumla Başbakanımız çok doğru ve net bir açıklamayla yaşanan bu olaya açıklık getirmiştir. Çünkü o da biliyor ki bu iki devin kapışması 3. Dünya Savaşını çıkaracak bir olaydır. Tüm dünya hiçte olumlu görmedikleri böyle bir savaşa birinin yanında yer alarak girmek, bir kesimle savaşmak iş değil.

Bu tweet'ler savaşına bu gözle bakmalıyız. Buradan çıkacak dersi herkes düşünsün ve dünya da dönen dolapları görmeli. Tweet atışmasının iki ülke arasında gelişen boş bir iş olduğunu gördük. Bu söylediği önemli sözden ötürü tebrik ederim.

Sağlıcakla kalın!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI