Bugun...
Cumhurbaşkanları ve Başbakanlar


Fikri ATILBAZ
 
 
facebook-paylas
Tarih: 28-05-2018 09:37
     

Cumhurbaşkanlığı Seçimi sitesinin yazdıklarına göre Türkiye ne büyük badirelerden geçmiştir. Bu yaşananları bu site madde madde yazmış ve bu olaylar yaşadığımız çift başlılık nasıl bir dirayetsiz tutum oluşturmuştur. Bunları kısa kısa sizin de hatırlamanızı istiyorum. Cumhurbaşkanları ve Başbakanlar arsında çıkan krizlerin anlatımına sırasıyla bakalım:

Mustafa Kemal ve İsmet İnönü arsında geçen geçen kriz: Başbakan İnönü 1936'da CHP Genel Sekreteri Recep Peker'i faşizmi incelemek üzere İtalya'ya gönderdi. Peker, İtalya dönüşünde TBBM üzerinde bir "Faşist Konsey" kurulmasını öngören bir rapor yazdı. İnönü bu raporu onaylayıp imzalaması için Mustafa Kemal'e gönderdi.

İsmet İnönü ve Recep Peker arasında geçen politik hamle:

Cumhurbaşkanı İnönü, 7 Ağustos 1946'da Recep Peker'i başbakan olarak atadı. İnönü'nün amacı; CHP içinde güçlenen Peker ve ekibini pasifize etmek, bir taraftan da bu grubun uygulayacağı politikalar ile DP'yi yıpratmaktı.

Fahri Korutürk ile Süleyman Demirel arasında çıkan kriz:

Demirel ve Bülent Ecevit, Faruk Gürler'in Cumhurbaşkanı olmasının önüne geçmek istedi. Bunun için Fahri Korutürk'ü desteklediler ve Cumhurbaşkanı seçilmesini sağladılar. Demirel, Cumhurbaşkanlığının ilk yıllarında Fahri Korutürk'e çok güveniyordu.

Darbeci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Başbakan Turgut Özal

Turgut Özal, MİT'in sivilleşmesi için birçok adım attı. MİT Müsteşarı olarak Cumhurbaşkanı'na Saffet Arıkan Bedük adını verdi. Evren bu ismi onaylamadı.  Daha sonra Vecdi Gönül ismini sundu. Evren, Gönül'ün atanmasına da onay vermedi. Evren kendisine sunulan hiçbir sivil MİT Müsteşar adayını onaylamadı.

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile Başbakan Süleyman Demirel arasında yaşanan kriz:

Süleyman Demirel, Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı olmasına karşı çıktı. Özal'ı cumhurbaşkanı yaptırmamak için hem vesayet bürokrasisi hem medya ile iş birliği yaptı. Demirel'in bu tavrı, Özal Cumhurbaşkanı olduktan sonrada değişmedi,

Özal ile Yıldırım Akbulut arasındaki kriz:

Turgut Özal Cumhurbaşkanı seçildiğinde partisini emanet etmek için en çok Yıldırım Akbulut'a güveniyordu. "Abi-kardeş" olarak görülen bu iki liderin arası zamanlama farklı politikalar benimsemelerinden dolayı açılmaya başladı. Körfez Savaşı'nın başladığı bu dönemde Özal, özellikle Irak'ta terör örgütü PKK ile daha etkin mücadele konusunda uygun ortamın oluştuğunu düşünüyordu.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakan Tansu çiller arasındaki kriz:

Demirel 1993'te cumhurbaşkanı olduktan sonra, Çiller önce DYP Genel Kurulu'nda partinin Genel Başkanı olarak seçildi, ardından koalisyon hükümetinde başbakan oldu. Çiller başbakan olmadan önce Demirel Çiller'e "kızım" diye hitap edecek kadar güveniyordu. Ancak iki liderin benimsediği politikalar zaman içerisinde ayrışmaya başladı.

Cumhurbaşkanı Necdet sezer ile Başbakan Bülent Ecevit arasındaki kriz:

Cumhurbaşkanı Sezer, Başbakan Ecevit'e MGK toplantısı sırasında anayasa kitapçığı fırlattı. Bu kavga, olay ile gerilim, Türkiye Cumhuriyetine tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birinin yaşanmasına neden oldu.

Abdullah Gül ile Erdoğan arasında çıkan sessiz kavgaları düşünün. Eşleri bile taraf olmuştu. Bunların ve aralarında geçen küçük kavgaları düşünmeyelim. Onun için Başbakanlığın kaldırıldığı sistem iyidir. Söylenecek söz budur.

İşte bu yapılacak seçimle bütün bunlara son verilecektir. Bunların yaşanmasını istemiyorsak herkes akıllı olmalıdır. Onun için bu yazılanları okuyarak neden bu sisteme evet dediğimizi anlamış olursunuz. Şayet HDP'deki EŞ Başkanlık sistemi yürüyor derseniz onların üstün de yer alan, Apo kültünün yerini düşünün. Apo'nun esareti. Baskın tutumu altındaki adı Eş denilenlerin başkanlıklarının kukla oyunu olduklarını anlarsınız her halde.

 

Sağlıcakla kalın!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI