Bugun...
Lawrens'e Güvenenler Aynı Hatayı Trump'a İnanarak Yapmasınlar


Fikri ATILBAZ
 
 
facebook-paylas
Tarih: 17-06-2018 10:24
     

Suudi Arabistanlı bir General, "Katar ve Türkiye'yi disipline etmemiz ve bunlara karşı gerekli önlemleri almamız lazım. Zira bu iki ülke, süper güç ülkesi gibi davranıyor" demiş. Amerika ile gayrı meşru belli olmayan ittifaka soyunan ve son dönemlerde İsrail le diplomatik ilişkilerini geliştirerek Ortadoğu Körfez'in akılsız kafasıyla üst aklı olmaya çalışan Suudi Arabistan, utanmadan, sıkılmadan sığındığı Donald Trump'ın koltuğunun altından ulu orta, gerekli gereksiz, yerli yersiz Türkiye'nin adını kullanarak Türkiye'ye ders vermeye çalışıyor. Bunu yaparken Trump Amca'sına çok güvenerek hareket ediyor.

Türkiye'nin her gün daha fazla güçlenmesinden, büyümesinden, Ortadoğu da danışılacak devlet olmasından korkarak hareket eden bu general bozuntusu Türk Devletinin normal yani sessiz olup biten her şeye evet diyecek bir ülke olması için Türkiye'nin disipline edilmesi gerektiğini, Türkiye'nin kuşatılması gerektiğini söyledi yani birlikte olduğu devletlerin içlerinde sakladıkları kinlerini dışa vuran kişi oldu general.

Suudi yazar Muhammed el Owain'e göre: "Arap Güzü" Arap bölgesini parçalamak için başlatıldı. Yazar ayrıca, Katar ve Türkiye'nin, el Kaide ve DEAŞ örgütlerinin unsurları aracılığıyla ve Katar'ın paralarıyla Libya'da devletçikler ve eyaletler oluşturmakla suçladı.  Katar ve Türkiye'yi Libya'daki ve bölgenin başka ülkelerindeki terörü desteklemek ve korumakla suçladı. Kendini Amerika'nın kralı Trump'a teslim eden Suudiler pervasızca konuşmaktadır.

Acımasızca Türkiye'yi eleştirenlerin açıkça ne istedikleri belli değildir. Davranışlarından içlerinde Türkiye'ye karşı sakladıkları kini kusmaya kalkan Suudiler içlerindeki Türkiye'ye karşı olan kini bu general vasıtasıyla açığa çıkartanlar Türkiye'ye karşı besledikleri duyguları döküverdiler.

Her halinden Türkiye'yi çekemediği belli olan generale hatırlatmamız gerekir mi bilemiyorum? Ama yine de tarihten Şerif Hüseyin'in olayını anlatalım: Haşimi soyundan gelen meşhur Şerif Hüseyin Osmanlı'ya kafa tutuyor. Şerif Hüseyin'in, isyan ederken birlikte hareket ettiği isim ise İngilizlerin ünlü casusu Lawrens… İkisinin birlikte hareket edip Osmanlı'ya savaş açması ise toplumun belleğinde derin izler bırakıyor.

İsyan etmesi sonrası ailenin üzerinden de felaketler eksik olmuyor. 1937 yılında Atatürk'ü ziyaret eden Kral I.Abbullah, Şerif Hüseyin'in oğlu ve ilk Ürdün Kralı oluyor. Kral I.Abdullah bir suikaste kurban gidiyor. Yerine geçen oğlu Tallal, akıl hastalığına tutuluyor ve ömrü İstanbul'da  Şifa Yurdu'nda geçiyor. Şerif Hüseyin'in diğer çocukları ise Irak Kralı ve veliahtı oluyorlar fakat Onlar da askeri darbede feci şekilde can veriyorlar. Vahabi ayaklanması sırasından Hicaz'dan kaçan ve İngilizler tarafından Kıbrıs'ta alıkonulan Şerif Hüseyin tutsak bir hayat yaşıyor.

Şerif Hüseyin kendinin ve evlatlarının başına gelenleri veciz sözlerle özetliyor. Hayal kırıklığı, aşağılanma ve acılar içinde söylediği sözler ise tam ibretlik: "Başımıza gelenler, Osmanlı'ya ihanetimizin ilahi cezasıdır!"

Şunu herkes bilmelidir ki Türk'e ihanet içinde olanlar mutlaka ve mutlaka gerekirse en büyük cezaya yüce Yaradan tarafından çarptırılırlar. Sonrada "Ben velinimetine ihanet etmiş âsi bir kulum, günahım büyüktür. Kral olacağımı sandım, Tanrı beni sürgünlüğe düşürdü, hasta oldum, buraya sığındım..."

General'e tavsiyemiz Türkiye hakkında konuşurken hatta bir kötülük planlarlarken dikkatli olsunlar. Zamanında Lawrens'e edilen kötü sözler, belalar şimdi Trump'a edilmesin. Bunu yaparken sayın (!) general dikkatli olsun sonra peşinden koşan kendi sözleri olmasın.

 

Sağlıcakla kalın!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI