Bugun...
Myanmar'da Yaşananlar


Fikri ATILBAZ
 
 
facebook-paylas
Tarih: 04-01-2018 08:22
     

Myanmar'da yaşanan devletin burada yaşayan asıl sebep etnik ve vatandaş olarak kabul edilmiyorlar dinsel temellidir yani asıl sorun her yerde olduğu gibi Müslümanlardır. Bir türlü Müslüman azınlığı içine yani kendilerine yakıştıramamış onca etnik grup ve din mensubu varken onlar Arakanlı Müslümanları vatandaş olarak kabul edilmedi 'vatansız bir halk' konumuna düşürüldüler.

Buna göre sorunun nedeni Budist Myanmar devletinin Arakanlı azınlığın kimliğini, haklarını tanımaması temel bir sorun çıkarıyor. Vatansız olarak kabul edilen Arakanlılar İngiltere'den bağımsızlığın kazanıldığı 1948 yılına kadar götürülebilir. 2012 yılının Mayıs ayında 26 yaşındaki Myanmarlı bir kadının tecavüze uğrayarak öldürülmesi Budistlerle Müslümanlar arasında başlayan etnik çatışmaların fitilini ateşlemiştir.

2017 yılında son olaylar 25 ağustos Cuma günü İslami bir devlet peşinde koşan Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu'nun Bangladeş sınırında ki bir askeri üsse ve polis karakollarına düzenlediği saldırılarla başladı. Myanmar ordusu ve aşırılıkçı Budistler Arakanlıları hedef alarak karşı saldırıya başladı. Sonrasında Myanmar ordusu büyük operasyonlar başlattı. 400 bine yakın Arakanlı Müslüman yaşadıkları toprakları terk ettiler. Böylece Myanmar kendisine saldıran aşırılıkçı teröristlere karşı operasyon düzenlediğini ve bunun meşru bir savunma olduğunu açıkladı.

Myanmar'da cuntaya karşı verdiği mücadeleden sonra Avrupa'nın Sakharov barış ödülünü ve Amerikan Başkanının verdiği özgürlük madalyasını kazanan uluslararası insan hakları örgütlerince övülen Aung San Suu Kyı ülkenin karıştığı günlerde hükmet başkanı olarak pasif kalmakla, olaylara göz yummakla suçlandı.

Bu barış ödüllü adam Myanmar da süren olayları Myanmar'da insanlığa karşı suç ve etnik temizlik ve potansiyel soykırım uyarısı yapan mektubu imzalamamıştı. Bu adam tarafından yapılan açıklamada Myanmar'daki tecavüz olayı örtülmeye kalkışıldı, sahte tecavüz suçlaması yapıldı. Bununla ilgili olarak New York Times Aung'a verilen Nobel ödülünün geri alınıp alınmayacağı tartışma konusu oldu.

Bu yaşanan olaylar karşısında kuyruğunu apış arsına sokup susan Aung Müslümanlara karşı düşmanlığını göstererek, ülkesinde işlenen vahşeti normal gösteren açıklamalarda bulundu.

Bu acımasız kurgu içinde tüm etnik grupları vatandaş diye onayladılar bir tek Arakanlı olan Müslümanları vatandaş bile yapmayan bu şeytan kafası iyi bir şey yaptığını sandı. Ne yazık ki Müslümanların yardımına koşan yine sadece İslam'ın kılıcı olan Türkler oldu.

Dünyanın kendi evleri gibi kullanmak isteyenler yaptıkları yanlışın farkındalar. Çok dikkatli olsunlar çünkü Bozkurt gibi ulayan Türkiye çevrilen olaylara karşı dur demiştir. Myanmar yanında olanları farkına varmıştır. Bilinmelidir ki kimse, hiçbir devlet topraklarında yaşayanların dinini yok sayamaz. Herkes herkesin dinine saygılı olmalı. Kimse Müslümanları yok sayamaz. Onları vatansız saymakla işin içinden çıkılamaz, bunu yapanlar dünyanın başına büyük dert açtıklarını bilsinler.

Müslümanlar kendilerine yapılanlar karşısında yalnız bırakılmamalı en azından İslam Teşkilatı bu olaya elini vermelidir. Bakalım bundan sonra ne olacak, hep beraber göreceğiz.

 

Sağlıcakla kalın!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI