Bugun...
Nükleer Enerji Ve İran Maneviyat ve Kudüs


Fikri ATILBAZ
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-05-2018 09:31
     

Yine Amerika Donald Trump ile dünya sahnesine çıktı. İki olay kendisini gündeme getirdi. Bir İran ve nükleer anlaşması, Kudüs'te büyükelçilik açması kesinleşti. İkincisi yani Kudüs'te büyükelçilik açma işi ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak görmesi. Biliyorsunuz büyükelçiliğini inşaat bittikten sonra Kudüs'e taşıma kararı almıştı. Ve bu karar 12 Mayısta hayata geçiyor. Amerika bu tarihte dünyayı karıştırıyor. Bunları gerçekleştiren dünyaya hükmetmeye çalışan Amerika ve onu yöneten gözüken İsrail. Yahudiliğin başkenti Kudüs'tür demiştir ve bunun böyle olduğunu savunan Amerika olmuştur.

Bu yaptıkları iş ile dünya meydan okumaktadırlar. İş buraya kadar gelmiştir. Amerika bu yaptığı girişimle yerinde duramamıştır. Amerika bir yandan Kudüs'ü Yahudilerin kabul ettiği şekilde kabul etmiş. Bu karara gelebilecek tepkileri azaltmak için İran'la yapılan nükleer anlaşmayı bozmaya çalışmaktadır. Trup bu konuyla ilgili kararını yarı saat 14.00'de Beyaz Saray'da açıklayacağını bildirmiştir.

Trump, yapılan bu anlaşmayı, ABD tarihindeki en kötü anlaşmalarından biri olduğunu ve bu sebeple anlaşmadan çekilebileceğine ilişkin sinyaller vermişti. Daha önceki açıklamalarında Trump, İran'la nükleer anlaşma konusunda 12 Mayıs'ta nihai kararını açıklayacağını belirtmiş ve ABD'nin anlaşmadan çıkıp İran'a yeniden yaptırımlar uygulayabileceği mesajını vermişti.

2015 yılının Temmuz ayında P5 ülkeleri grubu(Çin, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve Amerika) İran ile nükleer anlaşma imzalamış ve bu Kapsamlı Ortak Eylem Planı (JCPOA) olarak da anılmıştı. Şimdi Amerika'nın kabul etmek istemediği anlaşma öncede diğer devletlerle birlikte kabul edip anlaştığı anlaşma buydu: JCPOA. Şimdi bu anlaşmayı kabul etmemekle İran'ı tehdit ediyor. Bu işte en büyük destekçisi de başkentini Kudüs olarak ilan eden İsrail'dir.

Yapılan bu anlaşmayla yukarıda adlarını saydığım ülkeler İran'ın nükleer programına girmeyi kabul etmesi karşılığında uygulanan bazı ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul etmişti. Amerika'nın şimdi anlaşmayı bozarak çekileceğini belirtmesi diğer devletler açısından bir anlam ifade etmemektedir. Bunun en güzel örneği Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları aracılığı ile İran'la yaptıkları anlaşmaya bağlı kalacaklarını açıklamışlardır.

 

3000 bin yıldır Yahudilerin bulunduğu Kudüs'te yaklaşık 2000 yıldır Hristiyanlık bulunmaktadır. Bununla birlikte yaklaşık 1500 yıldır da Müslümanların mekanıdır. Miraç'ın makamıdır. 3 dinin ortak eseri olan Kudüs şimdi Amerika'nın desteğiyle İsraillilerin mekanıymış gibi gösterilip, kabul ettirilmeye çalışılmaktadır.  

Üç semavi dinin kutsal mekanlarının bir arda yer aldığı, ilk kıblemizi Harem-i Şerif'in yer aldığı Peygamberler şehri Kudüs'ün kutsiyetinin müdafaası, tarihi statüsünün muhafazası sadece bizim için yani Müslümanlar için değil bütün dünya için önemli bir görevdir.

Farklı dinlere mensup insanların bir arada yaşama idealine vurulmuş büyük bir darbedir. Dolayısıyla Hristiyan ve Müslümanları yok sayılarak Kudüs'e sadece Yahudi damgası vurup ve bunu bütün dünyaya kabul ettirmek mümkün değildir. Her ne kadar Donald Trump Yahudilere destek çıkarak bu işi bitirmeye çalışıyorsa da çok yanılıyor demektir. Ne olup bittiğini hep beraber göreceğiz.

 

Sağlıcakla kalın!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI