Bugun...
Nükleer savaş kim teşvik ediyor? --- Fatih Öztürk


İkinci Bölge Haber Serbest Köşe
haber.ikincibolge@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-01-2018 21:38
     
Kore Yarımadası’nda kriz sürerken ABD’nin Asya ülkelerine silah sevkiyatları artıyor.
 
Son günlerde Pyeongchang 2018 Kış Olimpiyatları süresinde Kuzey Kore liderlinin nükleer silah denemeleri durdurması için change.org sitesinde imza kampanyası başlatıldı.
 
Sporcular ve takipçilerin endişelerine çok sebep var. Kore Yarımadası’ndaki gerilim tırmanıyor. Washington ile Pyongyang arasında karşılıklı tehditler ve çatışmalar artmıştır. ABD, bölgede askeri yığınak yapıyor ve müttefikleri Güney Kore ve Japonya ortak tatbikat sayısını çoğaltır. Kuzey Kore ise nükleer silah denemeleriyle onlara cevap veriyor.
 
ABD Kim Jong Un’u bilerek teşvik ediyor
 
Beyaz Saray, Pyongyang nükleer programının derhal durdurulmasını isteyen Amerika, Kuzey Kore’nin teslimini bekliyor. Washington, tatbikatlardan vazgeçip Pyongyang’la diyalog yoluyla uzlaşmaya varmak niyetinde değil. Öte yandan Asya Pasifik Bölgesinde ona yararlı olan gerilimi tırmandırmak için ABD Kim Jong Un’u bilerek teşvik ediyor. Bunun bir kanıtı, Amerika’dan bölgedeki ülkelere silah satışın yükselişidir.
 
Amerikan istihbarat bile nükleer programın başarısını itiraf ediyor
 
Kuzey Kore ise ABD’nin talepleri yerine getiremiyor ve nükleer silahlardan gönüllü arındıramıyor. Ülkenin liderleri, füzelerin ulusal egemenliğini korumak için tek bir araç olduğunu bilmektedir.
Kuzey Kore nükleer programının başarı da Amerikan istihbarat tarafından bile itiraf edilmiştir.
 
Bugün Kim Jong Un, hak edilmiş bir zafer kazandı. Ülkesi, “nükleer kulüp”ün üyesi neredeyse olmuş. Kitle imha silahına sahip olan Kuzey Kore komşularıyla müzakerede görüşlerini başarıyla koruyabilir ve gerilim azaltılmasını kabul edebilir. Donald Trump, “sinir savaşı” ve çok zor askeri ve politik bir çatışmanın turunu kaybetmiş gibi görünüyor.
 
Başarıya ulaşan Kuzey Kore lideri ise, Seul’la açık bir diyaloga başlayınca uzlaşmaya hazır. Oluşan bir durum, ABD’nin etkisine zarar verirken dış politikasının akılsızlığı ve sonuçsuzluğunu gösteriyor.
 
 Fatih Öztürk


Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI