Bugun...
Putin'in "kriz yöneticisi" - Ayla Demirli


İkinci Bölge Haber Serbest Köşe
haber.ikincibolge@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 12-04-2018 17:11
     
2018 Mart ayında Rusya'da yer alan seçimlerde Vladimir Putin yeniden zafer kazandı. Uluslararası gözlemciler için bu beklenen bir şeydi fakat iyi değildi. Putin, tavizsiz tutumu ve tahmin edilemez kararlarından dolayı yurtdışında hem olumlu hem olumsuz tepkiler yaratıyor. ABD'nin, İngiltere'nin medyada öfkesini ifade ettiğini ve Rusya Başkanını eleştirdiğini çoktan görebiliriz. Buna rağmen ülkesinin vatandaşları için Putin, popüler bir liderdir. Yurtiçinde o kadar yüksek güven düzeyi sürdürmek için Ruslara ne sunabilir? Belki bu, Rusya'yı "kurtaran" ve "kaybolmuş kuvvetini geri getiren güçlü Putin" iddiasıdır. Geçen yüzyılın 20-30'lu yıllarında Almanya'da iktidara gelen ünlü bir isime benzer, değil mi? Bu isim gibi popülist açıklamalar ve propaganda kullanıyor fakat en önemli iki soru böyle: ne yapıyor ve sonuçlara nasıl ulaşıyor?
 
Liderin iradesini hayata geçiren bakanlar her şeyden önce aklına geliyor. Bugün bu bakanlardan en önemli ismi, Savunma Bakanı Orgeneral Sergey Şoygu'dur. Bakanlığının yardımıyla Putin büyük ölçekli Suriye operasyonunu yerine getirip Rusya ordusu için reklam yaptı ve küresel politikada konumunu güçlendirdi.

Savunma Bakanının ve ordusunun Suriye'deki rolleri hakkında uzmanların görüşleri farklı ancak çok uzmana göre Rusya Suriye'ye yardım vermeseydi terör örgütler Şam'ı ele geçirecekti. Orgeneral Şoygu, 2012'den zayıflanan Rusya ordusunu modernleştirdi ve gücünü gösterebildi. Belki böylece 1990'lı yıllarda iktidarda tutumunu kurtarabilen Şoygu, doğuştan gelen kabiliyetiyle bunu yaptı. O yıllarda eski SSCB ülkelerindeki çatışmaların çözümlerken son derece değerli tecrübe kazandı. Bunun için "Putin'in kriz yöneticisi" olarak bazen nitelenir.

Savunma Bakanının başarılarından biri, Sovyet Birliği'nin dağılması ve Rusya için pek zor 1990'lardan sonra liderliğinde yerine getiren Rus özel kuvvetler ve Arktik motorize Piyade Tugayı'nın oluşturulmasıdır. Arktika'daki birlikler de, Rusya'nın Kuzey Kutup bölgesinde varlığını güçlendirip Rusların ekonomik çıkarlarını korumaya yardım ediyor.

Tabii ki 2014'te Batılı ülkelerin Rusya'ya karşı yaptırımlardan Savunma Bakanlığının bütçesi kesildi, bazı silah araştırmaları durduruldu. Ancak o durumda Şoygu, kalan mali ve teknik imkânları akıllı bir şekilde kullanıyor. Raporlara göre Rus ordusunun silahları yüzde 60 yenilendi, modern silah sayısı de beş senede dört kat arttı. ABD ve NATO üyesi ülkelerle silah yarışında Rusya'nın hala kaybediyor ve ordunun modernleştirilmesi en etkili bir adım belki.

Savunma Bakanının girişimleri Putin'e istenen sonuçları verdi. Suriye savaşının en sıcak dönemi bitince Rus halkı için ülkesi ve liderleri İle övünmeye daha bir sebep ortaya çıktı. Bundan dolayı bu kadar insan Vladimir Putin ve timine Mart'ta yeniden oy verdi.

Çok sayıda görüşe göre Rusya Başkanının popülerliği kendisinin kazanmasıdır. Fakat bu doğru değil. Putin'in zaferi, halkın yüzde 76,7'sinin güven duyduğu ekibinin verimli faaliyetinin sonucudur. Ve bu timde Orgeneral Sergey Şoygu en önde gelen isimlerden biridir.
 
 
Ayla Demirli


Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI