Bugun...
‘Yunanistan, işgal ettiği 18 adayı silah deposu ve karakola dönüştürdü’


İkinci Bölge Haber Serbest Köşe
haber.ikincibolge@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 24-02-2018 15:58
     

Makalemiz Aslında haber, tamı, tamına bir sene önceki haber.

Kardak Krizi’nin 21. yıldönümünde Ege Denizi’ndeki son durumu değerlendiren eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Yalım, Yunanistan’ın işgal ettiğini savunduğu 18 adanın ‘silah deposu ve karakol’ olduğunu iddia etti.
 

Türkiye ile Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Kardak Krizi’nin üzerinden 21 yıl geçmiş olmasına karşın Ege Denizi bir kez daha Kardak tartışması nedeniyle hareketlendi.

Sözcü gazetesinden Başak Kaya’ya konuşan eski Milli Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri Ümit Yalım ise Kardak’ın yanı sıra Ege Denizi’ndeki 18 adanın Yunanistan’ın tarafından işgal edildiği iddiasını bir kez daha dile getirdi.

Yalım’ın açıklamalarından öne çıkan bölümler şöyle:

‘KARDAK KAHRAMANI SUBAYLAR, KUMPAS DAVALARIYLA TUTSAK EDİLDİ’

        ■ Yunanistan, Kardak krizinde görev alan subaylar için her sene geniş katılımlı anma törenleri düzenliyor. Bizim Kardak kahramanı SAT komandolarının ise başına gelmeyen kalmadı. Poyrazköy mevkiinde kazılar yapılırken (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan, “Allah aşkına günlerdir çukurlardan çıkarılan bu bombalar, silahlar, haritalar neyin nesi?” diyordu. Kardak kahramanları subaylarımız, Poyrazköy, Balyoz gibi kumpas davalarında içeri tıkılıp tutsak edildi.

‘İŞGAL EDİLEN ADALARA TOP VE UÇAKSAVARLAR YERLEŞTİRİLDİ’

       ■ Kardak kayalıklarının hemen arkasında, bizim Büyükada büyüklüğündeki Kelemez adası var. Oraya Yunan askerleri ile birlikte top ve uçaksavar gibi ağır silahlar yerleştirildi, mühimmat yığıldı. Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı yapacağı bir harekat için ileri karakol oldu. 1996'da Kardak için bütün dünyayı ayağa kaldırırken, şimdi Kardak kayalıklarının hemen arkasında ve 6 millik Türk karasuları içinde olan adada olup bitenlere seyirciyiz.

HANGİ ADALAR?

Eski bakanlardan Prof. Dr. Suat Çağlayan ise Odatv'de yazdığı makalede Yunanistan'ın işgal ettiği ada ve kayalıkları şöyle sıralıyor:

“Koyun, Hurşit, Formoz, Eşek, Nergizcik, Bulamaç, Kalolimnoz, Keçi, Sakarcılar, Koçbaba, Ardacık, Gavdos, Dhia, Dionisades, Gaidhouronisi, Koufonisi ve Venedik kayalıkları.”

 

Kaynak: Sputnik - TimeTurkBu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI