Bugun...
ANNE BAŞTA TAC İMİŞ


MUHARREM GÜNAY (SIDDIKOĞLU)
m.g.siddikoglu@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 13-05-2018 11:16
     

İslam toplumunda kadın sultandır.  Erkeğin başını tacıdır.  Anadır, abladır, bacıdır. Eştir, yârdır, sevgilidir, evdeştir. Türkçemizde en çok sevdiğimiz ve değer verdiğimiz şeylere ad olan sözcüklerin sonunda mutlaka “daş, deş” ekleri gelir. Arkadaş, dindaş, kandaş, soydaş, ülküdaş, yoldaş ve Türkçemizin en eski sözcüklerinden birisi olan “Evdeş” gibi.

İslam’da kadın günahların kaynağıdır, özellikle işlenen ilk günahın kaynağıdır gibi bir görüşe yer verilmez. Hz. Âdem ile Hz. Havva birlikte bir imtihana tabi tutulmuş, şeytan ikisini birden kandırmış ve yasak meyveden yemelerine ve birlikte ilk günahı işlemelerine sebep olmuştur Daha sonra da her ikisi hatalarını anlamış ve birlikte tövbe etmişlerdir. Kadın olsun, erkek olsun bütün insanlar günahsız doğarlar.

Yâ eyyühennâsü innâ halagnâküm min zekerin ve ünsâ..Ey insanlar muhakkak ki biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık..” (Hucurat suresi, 49/13)

Yüce kitabımızdaki ayetlerde insanlığın atası olarak bir erkekten (Âdem’den) ve Adem’e bir eşten  (Havva’dan) söz edilmektedir. Yani yaratılan bir erkeğin, Âdem’in yanı başında bir de Havva var. Bir kadın var. Çünkü Âdem için Havva’sız bir hayat, hayat değildir. Çünkü Havva Âdem’i, Âdem de Havva’yı tamamlar. Ne Âdemsiz Havva ne de Havva’sız Âdem düşünülebilir. Birisi olmadan öbürü de bir hiçtir. Bunun içindir ki İslâm kesinlikle erkekle kadını ayrı düşünmez, ayrı düşünmediği gibi karşı karşıya da getirmez. Yüce dinimiz erkekle kadını karşı karşıya getirmediği gibi, kadın erkek eşitliği veya eşitsizliği gibi zırvaları gündeme getirmez ve konu da etmez. Çünkü dinimiz bu iki varlığı ayrı düşün­mez. Bu ikisi bir varlıktır. Bu iki varlığı ayrı ayrı düşündüğünüz zaman, ayrı ayrı hiçbirisi bir değer ifade etmez.  Meselâ bin tane Âdem, Havvasız insan değildir. Yine bin tane Havva da Adem’siz insan değildir. Bu ikisini karşı karşıya getirmek ye­rine bu ikisini birlikte düşünmek zorundayız. Bu konuda Allah’ın Sevgili Rasûlü şöyle buyurdular:

Kadını olmayan erkek miskindir/fakirdir!” Yanındakiler: “Çokça malı olsa da mı?” dediler. Rasûlullah: “Evet, çokça malı olsa da!” buyurdu. Sözlerine devamla: “Kocası olmayan kadın da miskînedir, miskînedir/fakirdir” buyurdular. Yanındakiler: “Çokça malı olsa da mı?” dediler. Peygamberimiz: “Evet kadının çok malı olsa da!” buyurdu.” (Kütüb-i Sitte, 15/515)
 

Kadın ve erkek elbette ki fiziksel anlamda birbirlerinden farklı yapılara sahiptirler. Ancak kadının fiziksel olarak, erkeğe oranla daha güçsüz olması, onun toplum içerisinde erkekten daha az değer görmesi için bir sebep değildir. Eğer kadınlar da erkekler gibi fiziki özelliklere sahip olsalardı. Erkekler tarafından sevilmez, ilgi çekmez ve duygudaşlık özelliklerini kaybederlerdi. Onların fiziki açıdan narin, ruhsal açıdan duygusal yaratılmış olmaları biz erkekler açısından dezavantaj değil ayrıca bir avantajdır.

İslam göre, asıl önemli olan bir insanın kadın ya da erkek olması değil, Allah'a derin bir iman ve Allah korkusuyla bağlanmış olmasıdır. Allah'ın emir ve yasaklarına titizlikle uyması, İslam dinini kitap ve sünnet çizgisinde en güzel şekilde yaşamaya çalışmasıdır. Allah Katında asıl değer görecek olan kişinin bu özellikleri olacaktır. Allah Kuran'da kadın olsun erkek olsun iman eden bir kimsenin sahip olması gereken özellikleri şöyle açıklamıştır:

Mü’min erkekler ve mü’min kadınlar birbirlerinin velîleri (dostları ve yardımcıları)dır. İyiliği emrederler, kötülükten/kötü olan şeylerden menederler; namazı ikâme ederler,, zekâtı verirler, Allah’a ve Rasûlü’ne itaat ederler. İşte Allah bu kimselere rahmet edecek (bağışlayacak)tır. Şüphesiz Allah mutlak galiptir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (Tevbe Suresi, 71)  [krş. 3/104, 110]

Anne başta taç imiş

Dertlere ilaç imiş,

Bir evlat pîr olsa da

Anneye muhtaç imiş… Anneler gününde tüm annelerin ellerinden öpüyorum..Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI