Bugun...
SEMAVİ DİNLERDEKİ ORTAK ON EMİR


MUHARREM GÜNAY (SIDDIKOĞLU)
m.g.siddikoglu@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 06-01-2018 13:01
     

İlk insan ve ilk peygamber Hz. Âdem (asv) dan başlayarak bütün peygamberlerce ve Cenâb-ı Kakk tarafından gönderilmiş olan kitaplarda insanların dini ve ahlaki hayatını düzenleyen emirlere kesin bir şekilde yer verilmiştir.

Hıristiyanlar ve Museviler tarafından “ON EMİR” adı verilen bu emir ve yasaklara Yüce Kitabımızda da Enam suresinde şu şekilde yer alır:

 “De ki: “Geliniz size Rabbinizin haram ettiği şeyi ben okuyayım:  O’na hiç bir şeyi ortak/denk tutmayın,  anaya babaya da iyilik edin, fakir düşmek (korkusun)dan çocuklarınızı (herhangi bir şekilde) öldürmeyin. Biz, sizin de onların da rızkını veririz. Zinanın ve her türlü kötülüğün’ açığına da gizlisine de yaklaşmayın. Allah’ın haram ettiği canı (hukukça) geçerli sayılan bir hak olmadıkça öldürmeyin.” İşte (Allah), düşünesiniz (aklınızı kullanasınız) diye size bunları emretti. Yetimin malına da rüşdüne (erginlik yaşına) kadar en güzel (hizmet)in dışında yaklaşmayın. Ölçü ve tartıyı tam ve doğru yapın. Biz hiçbir kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemeyiz. (Birileri hakkında) söz söylediğiniz zaman, akrabanız da olsa adaleti gözetin (taraf tutmayın). Allah’ın ahdini (verdiği emri ve verdiğiniz sözü) yerine getirin. İşte (Allah), düşünüp öğüt alasınız/tutasınız diye bunları emretti.” (Enam suresi 151-152).

“İşte bu (İslâm), dosdoğru yolumdur. O halde ona uyun, (başka) yollara uymayın ki (bunlar) sizi Allah’ın yolundan ayırmasın. İşte ‘Allah, emirlerine uygun yaşayıp kötülüklerden sakınasınız’ diye size bunları emretti. (Enam suresi 153)

Enam suresi 152. ayette biri ticaret diğeri de konuşma esnasında olmak üzere iki adalet şekli geçmektedir. Bundan başka hüküm vermede (4/58), şahitlikte (65/2), barışta (4/94), öfkede (5/8), gayrimüslimleri imana davette (60/8), hevâ ve hevese uymada (4/135) adalet emredilmiştir.

Enam suresi 151. âyet ile 153. Ayetlerde geçen bu emirlere “on emir” denilir ki bunlar bütün dinlerde hükmü kesin hususlardır.

BU EMİRLER:

(1)  O’na (Allah’a) hiç bir şeyi ortak/denk tutmayın,

(2)  Anaya babaya da iyilik edin

(3)  Fakir düşmek (korkusun)dan çocuklarınızı (herhangi bir şekilde) öldürmeyin.

(4)  Zinanın ve her türlü kötülüğün’ açığına da gizlisine de yaklaşmayın

(5)  Allah’ın haram ettiği canı (hukukça) geçerli sayılan bir hak olmadıkça öldürmeyin.

(6)  Yetimin malına da rüşdüne (erginlik yaşına) kadar en güzel (hizmet)in dışında yaklaşmayın.

(7)  ) Ölçü ve tartıyı tam ve doğru yapın

(8)  (Birileri hakkında) söz söylediğiniz zaman, akrabanız da olsa adaleti gözetin (taraf tutmayın)

(9)  Allah’ın ahdini (verdiği emri ve verdiğiniz sözü) yerine getirin.

(10)               İşte bu (İslâm), dosdoğru yolumdur. O halde ona uyun,

Cenâb-ı Hakk tarafından gönderilmiş olan bütün semavi dinlerde bu emri ve yasaklar vardır. Musevilik ve Hıristiyanlıkta bu emirlere “On Emir” adı verilir.

On Emir, dini inanışa göre, Musa'ya Sina Dağı'nda Tanrı tarafından 2 taş tablet üzerinde verildiği söylenen bir dizi dini ve ahlaki öğretiler bütünüdür. Yüce Allah’ın Sina Dağı'nda Musa Peygamber'e gönderdiği emirlerdir.

Tevrat'a göre, Cenâb-ı Hakk, İsrailoğullarının ahlâk dışı yaşamlarını durdurmak için bu emirleri yollamıştır. Bu emirler Tevrat'ta şöyle sıralanır: 

1.    Yalnız Tanrı'ya tapacak ve onu her şeyden çok seveceksin.
2. Tanrı'nın adını saygıyla anacaksın.
3. Rabbinin gününü kutlulaştıracaksın.
4. Anneni ve babanı sayacaksın.
5. Öldürmeyeceksin.
6. Zina yapmayacaksın.
7. Hırsızlık yapmayacaksın.
8. Yalan söylemeyeceksin.
9. Kendini kötü isteklere kaptırmayacaksın.
10. Başkasının malına göz dikmeyeceksin.

 

Tek Doru Yol İslam’dır

 

Enam suresi 153. Ayete göre tek doğru yol İslam yoludur Çünkü diğer din ve kitaplar insanlar tarafından tahrif edilmiş ve Allah /c) tarafından da hükümsüz hale getirilmişlerdir.

 “İşte bu (İslâm), dosdoğru yolumdur. O halde ona uyun, (başka) yollara uymayın ki (bunlar) sizi Allah’ın yolundan ayırmasın. İşte ‘Allah, emirlerine uygun yaşayıp kötülüklerden sakınasınız’ diye size bunları emretti.” (Enam 153)

 

 

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI