Bugun...
6 sene önce niyet, 4 ay önce müjde, bugün kısmet!


Op. Dr. Kayıhan Çağlar Sağlıklı Düşünce
kayihancaglar@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 21-01-2018 20:21
     

20.01.2018 tarihinde 17.00 itibariyle TSK'nın (Türk Silahlı Kuvvetlerinin) Afrin bölgesinde bulunan PKK-KCK-PYD-YPG-DEAŞ ve diğer terör örgütlerine yönelik kapsamlı bir harekat başlattı. Afrin, Esad rejiminin Temmuz 2012'de çatışmaksızın PYD/PKK’ya devretmesiyle, örgütün iç savaş boyunca en fazla yuvalandığı alanlardan oldu. Coğrafi yükseltileri nedeniyle Kilis'in merkezi ve Hatay'ın önemli bölümü Afrin'deki örgütün ateş menzilinde kalıyor. Örgüt uzun yıllardır Amanos Dağları'nı Suriye'den Türkiye'ye sızmak için kullanıyor. PYD/PKK, Suriye'nin kuzeybatısından Akdeniz'e çıkmak için de Afrin'e bel bağlıyor. Terör örgütü, Afrin üzerinden Fırat Kalkanı ve İdlib çatışmasızlık bölgesini de tehdit ediyor. Suriye topraklarının dörtte biri, Türkiye-Suriye sınırının da yüzde 65'i örgütün işgali altında bulunuyor.

MHP lideri Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin 6 sene önce Afrin bölgesiyle ilgili sözler aklımıza gelmedi değil. 06.08.2012’de MHP Lideri Devlet Bahçeli, terör olaylarının ve sınır geçişlerinin engellenmesi için Afrin'den Kandil'e uzanacak bir güvenlik kuşağı oluşturulması önerisinde bulunmuştu. Bahçeli, Kandil'in yerle bir edilmesi ve Kandil'e Türk bayrağının dikilmesi amacıyla, teröristlerin yuvalandıkları inlerin ve yerlerin yok edilmesi için AKP'nin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini belirtmişti. Ülkemize yönelen tehditleri en aza indirmek amacıyla, batı ucu Afrin'i ve doğu ucu da Kandil'i içine alacak biçimde tesis edilecek hilal şeklindeki güvenlik kuşağının bir an önce sağlanmasını ve icra edilmesinin altını çizmişti. O zamanki Sayın Bahçeli'nin: “Bugün gelinen noktada Afrin’e operasyon kaçınılmaz olmuştur” öngörüsü, yazarçizerler ve siyasetçiler tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Devlet Bahçeli'nin o gün söylediklerinin bugün ne kadar doğru olduğu daha yeni anlaşılmaktadır.

08.10.2017’de Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen "Kerkük Sevdalıları ile Buluşma" programında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "İdlib'de yeni bir operasyon başlatılmıştır, darısı Afrin'in başına. MHP, devletin ve hükümetin yanında sağlam, tavizsiz, milli çıkarlara uygun bir şekilde duracaktır. Aynı siperdeyiz, aynı cephedeyiz, aynı saftayız" diye konuşmuştu. 6 sene öncesinde açıklanan niyet, 4 ay öncesinde verilen müjde; bugün, Türkmen Beyi Devlet Bahçeli’nin bilgeliği, önsezileri ve alnı açık dik duruşu sayesinde kısmet olmuş, gerçekleşmiştir.

TSK, hudut güvenliği ve bölgede istikrarı sağlamak amacıyla Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PYD/PKK ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'nın bugünkü bölümünde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri sınırdan Afrin'deki noktalara ilerlemeye başladı.

Bilge Lider Devlet Bahçeli, "Artık terör örgütü PYD-PKK'ya Afrin'in tabut, Menbiç'in mezar olması sonuna kadar desteklediğimiz milli hedeftir..." sözleriyle destek verdiği ‘Zeytin Dalı Operasyon’nuna dair 6 sene önceki niyetinin Menbiç müjdesini de verdi. Hakkın teslim edilmesi gerektiği konuşmasında: “Ülkemize yönelen tehditleri en aza indirmek amacıyla tesis edilecek hilal şeklindeki güvenlik kuşağı bir an önce sağlanmalı ve icra edilmelidir. Gelişmeler karşısında ne kadar isabetli tespitler yaptığımız kabul edilecektir… Ya Afrin yıkılsın, ya teröristler yakılsın. Bilinsin ki Kerkük'e 5 bin Bozkurtla gidecek kadar gemileri yakan ülkücü hareket ihtiyaç hasıl olursa binlerce gönüllüsü ile Afrin'in boğazına çökecektir. Yetmedi Menbiç'e gök gürlemesini andıran imanla sel gibi akacaktır. Gözümüz karadır, zira mevzubahis vatandır. Kahraman Mehmetçik yalnız değildir. Hükümet yalnız değildir, MHP yanındadır. Enerji kaynaklarının denetim ve kontrolü de suyun altında bekletilen gündem başlıkları arasındadır.”

Son söz: Tarihe figüran olan değil, tarihi yazan Sayın Dr. Devlet Bahçeli’nin, “Ha ekmeğini yediğim ha kefenini giydiğim ülkem!” sözünü çayla şeker sayan en az 5.000 Bozkurt devreye girdiğinde operasyonun adı: ”Bozkurt Pençesi” olur, bu da böyle biline…Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI