Bugun...
Ramazan Ayının Ortası Af, Sonu Kodesten Muaftır (2)


Op. Dr. Kayıhan Çağlar Sağlıklı Düşünce
kayihancaglar@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 11-06-2018 07:11
     

Cumhur İttifakı’nın isim babası, başaktörü ve başkahramanı olan Sayın Devlet Bahçeli’nin; 7 Ağustos 2016 ‘Yenikapı Ruhu’ndaki, 16 Nisan 2017 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ilgili ‘Anayasa Değişikliği Referandum’undaki ve 24 Haziran 2018’de gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimi’ndeki öngörüsü, önceliği ve öncülüğü herkesçe malumdur. Sebeb-i hikmeti ise yine aynı slogana dayanmaktadır, “Önce Ülkem ve Milletim, Sonra Partim ve Ben!”

26 Mayıs’taki MHP’nin Seçim Beyannamesi’nde “PKK’lılar, FETÖ’cüler ve diğer teröristler ile çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri hariç olmak üzere, demir parmaklıkların gerisinde özgürlük düşü kuran, zindanda gün sayan, dama düşüp sevdiklerinin ve sevenlerinin hasretini çeken kader kurbanlarına af çıkarılması için girişimler sürdürülecektir.” bahsi ile Sayın Bahçeli’nin 12 Mayıs’taki ‘af talebine’ atıf yapılarak, ısrarcı ve takipçi olunacağı vurgusu yapılmıştır.

MAYAD (Mahkum Yakınları Derneği) 1 Haziran’da MHP Genel Merkezi'ne gelerek Sayın Bahçeli’yi ziyaret etmiş; Sayın Bahçeli ise af konusunda kararlı olduklarını, ifade ederek, mahkum yakınlarına "bayram öncesinde yakınlarınıza kavuşacaksınız" müjdesini vermişti.

Af konusunun ardında bir takım gerekçeler ve gerçekler bulunuyor. Birincisi; cezaevlerinde 250 bin gibi ciddi bir sayıda tutuklu ve hükümlü mevcut. Ülkemizdeki cezaevlerinin fiziki koşullarının ancak 200 bin kişiyi kaldırabilecek kapasitede olduğunu dikkate alırsak 50 bin kadar fazlalığın oluşturduğu gayrı insani yaşam koşulları mevcut. 8 kişilik koğuşlarda yirmi dört saat esasına dayalı 3 vardiyada yatıldığı bir ortamda diğer fiziki ihtiyaçların (yemek, tuvalet, banyo gibi) nasıl giderildiğini varın siz düşünün. Mümkün olabildiğince hapishanelerdeki sayının azaltılması insani yaşam koşulları açısından elzem olmuştur.

İkincisi; bekamız ve birliğimiz için tehdit unsurları olan PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerinin örgüte eleman temin etme hususundaki elebaşı kadroları da cezevlerindedir. Terör örgütlerinin bir anlamda ‘eğitim kampı’ gibi değerlendirdikleri cezaevleri, esasta, ‘kader mahkumları’ diye anılan Sayın Bahçeli’nin tahliyesini istediği kesim üzerinde potansiyel tehlikedir. PKK’nın üst düzey kadrolarının, FETÖ üyesi olup 15 Temmuz’dan önce vali, emniyet müdürü, subay vb. üst kademedeki kamu çalışanlarına dahi talimat vermiş kişilerin kısacık zamanda ‘kader mahkumları’ üzerinde nasıl bir tesir edebileceğini, varın siz tahmin edin.

Üçüncüsü; 2000 yılı sonbaharında hapishanelerde yaşanan acı örneklerine şahit olduğumuz bir durumda, bahse konu kader mahkumlarının yaşayabilecekleri akıbet ise hepimizin sorumluluğundadır.

Bu anlamda Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin önemli bir kesimi hariç bıraktığı adı ne olursa olsun kısmi bir af, ülke güvenliğimiz açısından şart olmuştur. Bilebildiğimiz veya bilmediğimiz gerçek ve gerekçeler üzerinden Lider Bahçeli “Önce Ülkem ve Milletim, Sonra Partim ve Ben!” sloganı gereği bu çağrıyı yapmıştır. Şimdiye dek ne dedi ise haklı çıkan Sayın Bahçeli’nin uyarısı muhataplarınca dikkate alınmalıdır.

Bir önceki yazımızda; “Burada mesele suçu takdir etmek ya da suçluyu taltif etmek değildir. Alaattin Çakıcı da Selahattin Demirtaş gibi cezaevindedir; ancak Çakıcı, devlete karşı suç işleyen Demirtaş’ın aksine, devletine bağlılığı özelliği ile Demirtaş’a mukabil bir kişidir. Aynı zamanda Çakıcı’nın, Demirtaş gibi Cumhurbaşkanı olmak gibi bir niyeti de yoktur.” demiştik. Gerçekte Çakıcı, somut ve sembol bir isimdir. Kaldı ki kendisi de cezevinden yaptığı “Alaattin Çakıcı bu kısmi aftan yararlanamaz’ deyin. Siz yeter ki kader mahkumlarına kısmi af veriniz” açıklaması ile kısmi bir aftan yararlanmayı reddetmiştir.

Son söz: Umarım, Ramazan Bayramı’nda kader mahkumlarının aileleri ile yaşayacakları bayram sevincine şahit oluruz. Şen ve esen kalınız.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI