Bugun...
Sayması Kolay Olsun Diye


Op. Dr. Kayıhan Çağlar Sağlıklı Düşünce
kayihancaglar@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 13-06-2018 18:04
     

Usta Oyuncu Yasemin Yalçın’ın yazıp oynadığı “Yasemince” parodisi hepimizin ağlanacak halimize güldüğümüz bir yapımdı ve günümüz  siyasetine dair de ibretlik dersler veriyordu. Kendisinin canlandırdığı bir karakter vardı; ilk bakışta fark edilen çilleri ve şapkası ile kıvrak ve pratik zekası olan bir ilköğretim talebesidir, Alican!

Öğretmen Alican’ a “Sana sorular soracağım. Eğer birinci soruyu bilirsen ikinci soruyu sormayacağım. Şimdi söyle bakalım Alican. Bir tavukta kaç tane tüy vardır?” diye sorar.  Alican düşünür ve cevap verir; “2765 tane öğretmenim.” Öğretmen şaşırır:  “Oğlum nereden öğrendin bunu?” Alican: “Hani  ikinci soruyu sormayacaktınız öğretmenim!” der.

Bizim Çıtkırıldım diyor ki:  ”Bu ülkenin bütün evlatlarına 3 dil öğreteceğiz. Birinci dil resmi dil Türkçe. Herkese öğreteceğiz. İkinci dil evinde konuştuğu, anasının dili, Kürtçe ise Kürtçe, Arapça ise Arapça öğreteceğiz. Anası, babası evinde hangi dili kullanıyorsa anasının dili dediğimiz dili öğreteceğiz. Üçüncüsü İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Japonca, Çince... ” Şimdi biz de, Bizim Çıtkırıldım’a sorsak ve desek ki; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 3. Maddesi’nde “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir” diyor.  Haklısın, resmî dil ve aynı zamanda ‘Devlet’ dili, yani Türk Devleti’nin ve Türk milletinin dilidir Türkçe... Sen bundan ne anlıyorsun? Herkese anasının dili; Kürtçe, Arapça, Çerkezce vb. öğreteceğiz, diyerek lafta, Türk milletini etnik yapılara bölüp parçaladığının farkında mısın ya da muhataplarına ‘inceden inceye’ mesaj mı veriyorsun, aynı dilden konuşuyoruz, diye? Kelime oyunları ve hamaset söylemleri ile ucuz, basit ve komik siyaset üretiyorsun? Yoksa sen de Alican gibi; hani  ikinci soruyu sormayacaktınız, mı diyeceksin?

Bizim Çıtkırıldım, kendi partisine ‘baş’ olamayınca, kendisinden kurtulmak isteyenin verdiği gaz ile bari cumhura baş olayım, demiş. Demiş ama! Cumhurun nasıl bir mefhum olduğunu bir türlü kavrayamamış olacak ki, milleti bölmeye çalıştığı için hapishanede ikamet etmekte olan Çakıltaş’ı ziyaret etmiş. Bu da yetmemiş Bizim Çıtkırıldım, Çakıltaş’ın başşehrimiz dediği ilde miting yapmaya gitmiş. Bu sefer de Hanımefendi Çıtkırıldım ile Dorlionlu Hekim Haşarıer, Hanımefendi Çakıltaş’ı evinde ziyaret etmişler. Basına bir fotoğraf servis etmişler, daha da bir açıklama yok.

7 Haziran 2015 Milletvekili Seçimlerinden hemen sonraki süreçte CHP, HDP’nin dışarıdan destek vereceği hükümet ortaklığını Başbakanlık’tan da feragat ederek MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’ye teklif etmiş, MHP Lideri ise şiddetle reddetmiş ve malum çevrelerce acımasızca eleştirilmişti. Masum görüp mazlum göstermeye çalıştıkları HDP, o kadar mütevekkildi ise neden acaba adına ‘Millet’ dedikleri ittifaka dahil edip aralarına almamışlardır. İttifaka alacakları HDP’nin vereceği riski Hükümet olmanın verdiği sakıncadan daha mı fazla olduğunu düşünmekteler? Siz HDP’yi genel başkanını ziyaret edecek veya serbest kalmasını isteyecek kadar ya da TBMM’ye girmesi için oy devşirecek kadar seviyordunuz da neden ilkeler birliği dediğiniz ortaklığa sokmadınız? Yoksa bu HDP’de bizim de bilmediğimiz ciddi ve bulaşıcı bir hastalık mı vardır?

Bizim Alican, bakkala gitmiş ve 20 tane yumurta istemiş. Bakkal, Alican’a yumurtaların en küçüğünden  seçip vermiş. Alican sormuş: “Niye bunların hepsi çok küçük?” Taşıması kolay olsun diye küçükleri verdim, demiş bakkal. Bunun üzerine çocuk ödemesi gerekenden az para vermiş. Bu sefer bakkal sormuş: “Niye bu para az?” Alican cevaplamış; sayması kolay olsun, diye! Türk milleti, Alican’ın bakkala yaptığını size yapacak, sayması kolay olsun, diye size yeterince oy vermeyecektir, şimdiden hazır olun!Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI