Bugun...
Küresel aktörlerin yeni oyunu


Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
 
 
facebook-paylas
Tarih: 26-08-2013 16:57
     

Kürt konferansları, AKP hükümetinin bölücü terör örgütünü eylemlerinden vazgeçirmek için taahhüt altına girdiğinin delilidir. Bundan böyle AKP liderinin ve sözcülerinin bölücü örgütle masaya oturmadıklarını, onlara herhangi bir söz vermediklerini söylemeleri, faydasız bir inkardan öteye geçemeyecektir.

 

 

EYLÜL ortalarında yapılacağı duyurulan Erbil Konferansıyla ilgili çalışmalar, kendi çelişkilerini içinde barındırmaktadır. PKK'nın Ulusal Kürt Kongresi gibi küresel aktörlerin tezg‰hladığı bir oluşumun baş oyuncu olup olamayacağı konusunda belirsizlik vardır. Nitekim bölücübaşı Öcalan'ın tutumunda bu durumdan kaynaklanan çelişkiler ve değişkenlikler bulunmaktadır. Mesud Barzani'nin tavrı da meselenin seyrini etkileyecektir.

 

KÜRESEL aktörler, PKK'yı taşeron olarak kullanmak suretiyle bölgede dört parçalı bir uydu Kürt devleti kurmak için yoğun çaba göstermektedir. Tarihte bugüne kadar devlet kurmamış ve uluslararası konjonktürün beslediği bir kavmin, emperyalizmin kucağında dinlediği ninnilerle müstakil devlet rüyası görmesi mümkündür. Ancak bu rüyanın gerçekleşmesine engel olacak yegane bölge ülkesi de Türkiye'dir. Türkiye'nin süreci tersine döndürmesi ise Milliyetçi Hareket Partisi'nin iktidarında mümkündür.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI