Bugun...
Amerika'nın gündeminde bile değiliz


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 07-06-2018 00:00
     

          Bugün sizlere Türkiye dışında devam eden kıran kırana bir savaşı anlatmak istiyorum. Bizim içerdeki goy goy ve ağız dalaşlarının dışında özellikle uygar ülkeler diye tanımladığımız batıda bir sınıf ve ekonomik, siyasi ve strateji kavgası yaşanıyor. Bizim boyalı basına bakarsanız Amerika Türkiye’den başka bir şey konuşmuyor. Oysa ABD gündeminde bizim politikacı ve onların yalaka basın yandaşlarının tersine gündem de yok.
 

          Dünya’daki duruma girerken önce ABD’den başlayalım. Biliyorsunuz Çavuşoğlu Washington’a gitti ve geldi. Bizim yalakalara göre sanırsınız tüm Amerika Türkiye’yi konuşuyor. Yok, öyle bir şey (Tabii herkes korkusundan Anadolu Ajansı tarafından servise konulan iktidar onaylı haberleri kullandığı için). Çavuşoğlu Amerikan basın ve yayın kurumlarına tek cümle, tek paragrafla bile konu olmadı, olamadı. Çoğu Amerikalı bizim konularımızdan bile haberdar değil. Zaten artık bizi kulları Araplar gibi gördükleri için önemsemiyorlar da. Hem de yoksul ve sorunlu olan takımından.
 

          ABD işler farklı, bu günlerde bazı eyaletlerde ön seçim yapılıyor. Bu bizdeki gibi bir ön seçim değil. Orada dar bölge seçim sistemi olduğu için hangi partiden kim aday olarak seçime girecek, bunu da seçmen belirliyor. Şu anda kıran kırana Kasım ayında yapılacak olan millet Meclisi’nin tamamı (Temsilciler Meclisi) ve 100 üyeli Senatonun üçte biri (33 senatör) için aday belirleme çalışmaları yapılıyor. Amerikan televizyonlarına göre iktidardaki Cumhuriyetçi Parti’den Trump’a yakın olan adaylar nal topluyor. Demokrat parti aday belirleme oylamalarına ise ilgi büyük. Aslında Kasım ayında yapılacak bizimkilere göre ara seçim 2020’de yapılacak Başkanlık seçimleri konusunda ilk sinyalleri verecek.
 

          Amerika’da iç politikada Trump’ın yarattığı dangalaklıklarla dalga geçme devam ediyor. En son cevher, Trump başkan olarak kendi kendini af edebileceğini açıkladı. Bu açıklamaya kendi yandaş hukukçuları bile karşı çıktı. Kendisine hukuk müşaviri olarak aldığı New York eski belediye başkanı Rudy Guliani bile “dememiştir” öyle şey diye inanamadı. Bu arada özel savcının Trump’ın seçim kampanyası konusundaki soruşturması da tüm hızıyla sürüyor. Trump’ın kendi kendini affetme açıklamasıyla bu sürecin Beyaz Saray’ı ne kadar tehdit ettiğini ortaya koyuyor.
 

          Bu ham siyasetçinin dış politikada kırdığı cevizlerde dünyayı tehdit ediyor. Kendisi gibi bir çılgın olan Kuzey Kore lideri Kim ile bir araya gelmesi Amerikan basınında deliler dansı olarak değerlendiriliyor. Avrupa ile çıkar çakışmaları ve bölgesel sorunlar gün geçtikçe üst üste yığılıyor. İran ve Rusya ambargosu bunlardan bazıları. Bu günlerde Washington’un dümen suyunda giden İngiltere bile Washington’un politikalarından koptu. Avrupa NATO yerine kendi Avrupa ordusunu kurma çalışmalarına da hız vermiş bulunuyor.
 

         Suriye konusuna gelince Trump yönetimi yaptığı açıklamalardan yan çizerek Pentagon’un çizdiği yönde ilerliyor. Özellikle Suriye ve Ortadoğu konularında Beyaz Saray yerine ABD Savunma Bakanlığının açıklamaları geçerli. Irak ve Suriye politikaları Avrupa’dan destek görmese de İsrail ile birlikte hareket ediyor. Trump’ın Arap dünyasını yeniden şekillendirme çalışmaları ise ne sonuç verecek şu anda kimse bilmiyor.
 

         Amerikan ekonomisi, Obana yönetimi zamanında başlatılan ekonomiyi canlandırma çalışmalarının meyvasını yemeğe başladı. (Bizde AKP’nin Ecevit koalisyonunun koyduğu ekonomik kuralların meyvesını yemesi gibi) İşsizlikte büyük düşüş var. Buna rağmen ücretlerde halen bir artış yok. Bir centin bile (Bizim bir kuruşumuz hesabı) değeri olan Amerikan parasında doları düşürerek ABD ihracatı artırmak istiyor. Ucuz işçilik için Çin ve Meksika’ya göç eden büyük sanayi yeniden ülkeye dönmeye başladı. Dünya oto sanayinin öncülüğünü yapan ABD oto sanayinden model ve teknoloji çalan Japon ve Avrupa oto sanayiine de kapıyı kapatmaya hazırlanıyor.
 

         Bu arada halk aynı bizde olduğu gibi günler içinde giderek daha az paraya çalışmaya devam ediyor. Bu durumun seçimleri etkilemesi ve gelecek başkanlık seçimlerinde tutarlı bir aday çıkarılması halinde Cumhuriyetçilerin seçimi kaybetmesi kesin. Trump’ı işbaşına getiren Amerikan ordusu ve generallere, toplum içinde rahatsızlık giderek artıyor. Savunma Sanayi dışarda paranın azalması nedeniyle ürünlerini satacak ülke bulmakta zorlanıyor. Bu durum Trump’ı iş başına getiren taşralı seçmenin de giderek daha radikalleşmesine neden olabilir. Okullardaki ve sokaklardaki şiddet hareketlerinde artış bu gelişmenin bir habercisi gibi.
 

         Aynı durum batının eski ucu Avrupa’da söz konusu. Özellikle birçok Avrupa ülkesinde işbaşına genç siyasetçilerin getirilmesi bazı radikal kararların alınmasına yol açıyor. Yunanistan, Kanada, İtalya ve İspanya’da son seçimler bunun kanıtı. Avrupa artık topraklarına mülteci almak istemiyor. Özellikle de son şiddet olayları ülke koşullarını hazmedememiş Müslüman mültecileri geri yollama yollarının aranmasına neden oluyor. Avrupalı ülkelerin Müslüman vatandaşlarına gösterdiği hoş görü de bitmiş gibi.
 

         Dünya kamuoyunda sıkı ekonomik koşullara ve mülteci sorununa karşı çıkma yalnız Avrupa’da değil, Ürdün gibi İslam ülkelerinde de. Ürdün de halk işsizlik ve ekonomik sorunların kaynağı olarak Müslüman mülteci akınını sorumlu tutuyor. (Ürdün’de 1,5 milyon mülteci varken Türkiye’de Suriyeli mültecilerin 4 milyona yakın olduğu ileri sürülüyor) Bu karşı çıkma nedense nüfusunun yüzde 4,5’nun Suriyeli olduğunu ileri süren Türkiye’de görülmüyor.
 

         Durum böyleyken, dünya da yapılan çeşitli insan hakları ve demokrasi, adalet araştırmalarında Türkiye dibe kaymaya devam ediyor. Biz hala kendi tutum v tavrımız yerine başkalarını suçlayıp kurtarıcı olarak Allah’ı görmeye devam ediyoruz. Allah verir Allah alır arada birde bazıları sebeplenir hesabı.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI