Bugun...
Batılı Türkiye ile Arap Türkiye farkı


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 13-01-2018 07:21
     

         Sizlerin vaktini ve dikkatini Türkiye’de olmayan adalet, olmayan demokrasi, olmayan özgürlük, olmayan eşitlik veya olmayan ekonomik gelecek gibi boş konularla dağıtmak istemiyorum. Kanal D’nin tarafsızlık oyunu oynayan ünlü İmam Hatipli sunucusu Ahmet Hakan gibi de çaktırmadan AKP propagandası yapmak ve bunları dinlemekte kanıma dokunuyor. Bugün sizlere gündem diye kazıklanan sahte gündemlerden de koparacağım.
 

         Değişik bir konu anlatacağım. Geçenlerde kız torunum nenesini aramış, okulda olduğunu ve evde ödevini unuttuğunu kendisi alıp, eve götürüp ödevini kapıp okula bırakmamızı istemiş. Şimdi aklınıza gelebilir, mesafeler uzak veya yakın mı, ne var yani Amerika’da bir okulu anlatmanın neresi değişik diye. Bizim 38 senedir yaşadığımız Virginia eyaletinde, çocukların taşınması devlet tarafından sağlanan sizin de filmlerde gördüğünüz sarı otobüslerle sağlanır. Çocuklar sabahları evleri yakınında alınıp okul çıkışta evlerinin yakınına aynı yere bırakılır.
 

          Burada ilginç olan, her otobüs içinde daha büyük bir çocuk, arkadaşlarının otobüse binişi, inişine nezaret eder ve onların sağlıkla evlerinin tarafındaki kaldırıma çıkmasını sağlar. Bu arada okul otobüsleri durup da kırmızı ışıklarını açtığında yolun gidiş ve geliş tarafından hiçbir araç hareket etmez durur ve okul otobüsü hareket edip ışıklarını söndürmeden yürümez. (Bizim daha yeni yeni cankurtaranlara yol verdiğimizi hatırlarsanız daha kat edilecek çok yol var) Buraya kadar olanlar Amerika’da her gün görebileceğiz bir sahne. Şimdi anlatacaklarım ise neden Amerika’nın Amerika olduğunun bir örneği.
 

          Ben telefonu alınca kız torunumun okuduğu liseye gittim. Okul ana kapısından geçer geçmez Okul idaresini karşımda buldum. Torunumun adını soyadını söyleyerek kısa bir süre okuldan alıp getireceğimi belirttim. Benden resimli bir hüviyet ve torunumun okuduğu sınıfı sordular. Bu arada torunumu okuldan alacaklar arasında ismim olmasına rağmen bir de babasına telefon edip benim kimliğimi doğruladılar. Amerika’da (en azından bizim bulunduğumuz bölgede) liselerde sınıf değil aynı üniversitelerde olduğu gibi ders ve kredi sistemi var. Bu yüzden torunum belirli bir sınıf değil aldığı derslerden birinin verildiği sınıftaydı.
 

          İdarenin verdiği bir kâğıtla torunumu bana getirdiler ve okuldan da o kâğıtla çıktık. Eve gidip ödevini aldıktan sonra getirip tekrar kızı idareye teslim ettim ve onlarda aldı sınıfına götürdü. Bu arada her okulun öğrenci sayısına orantılı öğrenci polisleri bulunuyor. Bunlar öğrencilerin okul dışına ders saatlerinde çıkmasını ve okulda öteki güvenlik önlemlerini almakla yükümlü. Şimdi aklınıza “o zaman Amerikan okullarındaki olaylarda yaşanan şiddet hareketleri ne?” gibi bir soru gelebilir. O durum başka bir hikâye. Ben okulun büyüklüğü, çalışan idari ve eğitimci personel sayısı konusunda etkilendim. Okula öğrenciler kitap falan getirip götürmüyor. Orada her öğrencinin bir çelik dolabı var.
 

          Ne zaman Türkiye’den birileri gelse “Amerika’daki eğitimde ne ki, bizim çocuk bir girdi sınıfa neredeyse son sınıfa atladı”. Bu diyaloğu genelde Türkiye’den gelen görevli arkadaşların çocuklarında çok duyarız. Ama onların bilmediği dışardan gelen hemen hemen her öğrenci ESL (English as a Second language) yani İngilizce ikinci dili olan öğrenciler anlamında bir statüye verilir. Bu statüdeki çocuklara ders olarak yüklenilmez, öncelikle dil sorununu çözmesi beklenir. Bazı çocuklar ESL sınıflarından üç ayda en kötü olanlarda altı ay veya bir yılda normal sınıflara geçerler.
 

          Bizim buradaki eğitim sistemine göre aynı Üniversite sisteminde olduğu şekilde belirli bir toplam sayıdaki kredi alan öğrenciler liseden mezun olur. Siz bu krediyi el işi, oto tamiri falan gibi fasarya derslerden de toplayabilir. Yahut Fizik kimya matematik gibi ciddi derslerden alabilirsiniz.  Bu krediler ve aldığınız dersler ancak Üniversiteye girerken önem kazanabilir. O zaman Üniversite ortalamanız kadar lisede aldığınız derslere de bakar.
 

          Eğitimde ezbercilik falan yok çocuğun kendine güveni kazandırılır. İlkokuldan itibaren öğrenciler belirli konularda projeler hazırlar ve sunarlar. Geçenlerde en küçük torunum okulun yanı sıra bir de dijital yazılım kotları konusundaki kurslara katıldı. Şimdi oturun İmam Hatiplerle verilmeye çalışan eğitimle yetişen gençlerle burada yetişenler arasındaki farkı ve kafa yapısını bulmaya çalışın.
 

          Ha Amerika’da her şey mükemmel mi diye sorarsanız? Tabii ki hayır. Hele her akşam haberleri izlemeye çalıştığınız saatlerde televizyonlardan bizim reisin Amerika türünü seyretmek, ardından reklam aralarında on kadar vereceği zararlar yararlarından on kat fazla yeni ilaçların reklamı mal satmak için insanın midesini kaldıran reklamlar. Olmayan bir eşitlik, insanların bozuk para gibi harcanması, posası çıkarıldıktan sonra insanların emekli edilmesi. Bunlar Amerika’nın su üstünde kalan yanlışlarından biri ikisi. Ama şurası gerçek ki, bu toplum hakları için en azından mücadeleye niyetleniyor. Arap kültürü ile batı kültürü arasındaki fark. Ataları Avrupa’dan göç eden kanunsuzlar olsa bile.
 

          Bu kıtadan bir iki haber vereyim. Diyanet işleri Başkanı ABD başkentine bir ziyaret yaptı ama kendisine kimse randevu vermedi. O da Türkiye’nin parası ile yaptırılan Maryland eyaletindeki Türk merkezini Araplara üç kuruşa kiraya verenler de oldu. Kimse artık okyanusun bu tarafında ne FATÖ iddialarına ne de bu kurgu darbe iddialarına inanmıyor. Her ne kadar reis herkese Ey Amerika diye bağırıyorsa da, her zaman yaptığı gibi el altın kalabalık bir heyeti Washington’a gönderip işleri düzeltmek için her yolu deniyor. Biz alışığız, Ey İsrail derken de el altından Tel Aviv ile yapılan ticari anlaşmalara. Ey Avrupa derken yeniden AB’ye girme yollarını zorlamasına. İşte Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Türkiye’sinin din lafları ile uyuşturularak Araplaştırılmasının sonucu bu. Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI