Bugun...
Bizimkiler aynı Amerikan medyası


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-10-2018 00:00
     

          Artık bende pes ettim. Reis karıştırıyor mu yoksa mahsus mu yapıyor anlamak mümkün değil. Kendi seçtiği adamlar bir şey yapıyor. Kalkıyor ardından ben onu sevmedim diyor ama devran yürüyor. Galiba iyi polis kötü polisi oynuyorlar. Ama bu arada ülke batıyormuş. Ne gam ne kasavet. Türkiye’de siyaset işte bu yüzden midemi bulandırıyor. Nedenini ve nasılını soruşturmak istemiyorum. Herkes her şeyi biliyor ama artık büyük bir huşu içinde konuya Allah’ın müdahale etmesini bekliyor.

          Bu yüzden sizlere biraz Amerika anlatayım istedim. İçerdeki sonuçsuz ve anlamsız tartışmalardan uzaklaşmak için. Mesela bizim ulusal kanalların haberciliğini orayla yani Amerika ile karşılaştırsak. Hani hep eleştirir ama gene de onları taklit ederiz ya.

          Amerika’da her gittiğiniz şehir ve hatta kasabada özel televizyon istasyonları vardır. Bunlar ana haber bültenleri veya çok tutulan dizilerde ülkenin üç büyük şebekesi ABC, NBC ve CBS’e bağlanarak yayın yapar. Bu bağlanma 24 saat içinde 6-7 saati geçmez. Bunu dışında lokal haberleri veya lokal konuları işlerler. Kendi haber saatleri içinde. Üç büyük şebekenin merkezleri New York’tur. Haber kanalı CNN’nin merkezi Atlanta’dır.

          Büyük şebeke haberlerinde Federal hükümet ve Kongre’deki siyasi gelişmeler, uluslararası konular, büyük ekonomik konular işlenir genelde. Yaklaşan kasırga gibi milli felaketler, sonrası yaşananlara da yer verirler. Amerikan borsalarındaki gelişmelerde zaman zaman yer alır haber bültenlerinde. Büyük şebekeler Disney falan gibi büyük şirketlerin. Yerel kanallarda yerel iş adamlarının malıdır. Ancak bunlardan her hangi birinin sahipleri lehine yayın yaptığı tespit edilirse FCC tarafından kapatılır ve yayın lisansları iptal edilir.

          Yerel kanallar, kendi saatleri içinde bölgede meydana gelen trafik kazalarını, yerel hava durumunu ve yerel trafiği verir. Ayrıca bu kanalların en önemli haberlerinden biri de hırsızlık ve cinayet gibi bölgesel polisiye ve şiddet konularıdır. Bu yerel kanalları o bölgeden çıkınca izleyemezsiniz yani ulusal değil yereldir, frekansları belirli bir alan için geçerlidir. Ana şebekelerin tüm ABD üzerinde 300 ila 500 arasında kendilerine üye yerel kanalları vardır.

          En paralı iş Ana şebekelerde çalışmaktır. Ana şebeke yöneticileri sene içinde bu yerel kanalları gezer oradan yetenekli gençleri kendi şebekelerine, sunucu muhabir, editör ve yönetici olarak transfer eder. Yani bir tür pazar kurulur her kes beğendiğini seçer.

          Diyeceksiniz ki ne alaka bu konuya girdin? Anlatayım şundan. Yaklaşık her sene altı ayım burada geçiyor ve mecburen yandaşlarda dâhil televizyon izliyorum. Tabii bunlar arasında yandaşlarda var yandaş olmayanlarda. Gördüğüm bizde ulusal yayın yapan televizyon istasyonları (yandaşlığını falan bir kenara bırakın) oradaki yerel kanalların kalitesinden öte gidemiyor nedense. Ve hatta inanın abartmıyorum oradaki yerel kanalların kalitesini ve kalibresini bile tutturamıyorlar. Ve de o kadar Amerikan televizyonculuğunu taklit etmelerine rağmen.

          Bir ara başlangıçta ATV bu yerel şebeke bağlantısına niyetlenmişti ama ne olduysa bilemiyorum gerçekleşememişti. Teknoloji derseniz inanın oradaki bazı kanallarda olmayan teknoloji burada var. Aynı son model ve en pahalı arabaları kullanan buradaki maganda kafa gibi. İnsan unsuru ne yazık ki burada sıfır ve hatta eksi kalite de diyebilirim.

         Televizyonlarda yayınlanan yarışma programları genelde özel şirketler tarafından hazırlanır ve bunlar şebekelere pazarlanır. Gördüğüm kadarı ile orada yayınına son verilen yarışma programları şimdi burada yayınlanıyor. Olsun beş adım geriden gelsek de bunları yayınlamak bir şey. Yani bizimkilerde oradaki şirketlerden bu yarışmaların formatını satın alıp telif haklarını kiralıyorlar. (Şimdi burada Reise sormak lazım, Acun Survivor'ın parasını Türk lirası mı ödeyecek diye)

          Oradaki yerel ve şebekeler haberleri çoğunlukla ki bu yüzde 90’a yakın bir çoğunluk kendi muhabirleri izler. Bizdeki ajans haberciliği yoktur. Ajans haberi de kullanırlar ama genelde ajans haberciliği atladıkları haberlerdeki istihbarat konularında ortaya çıkar. Her yere muhabirlerini yollarlar. Eğer muhabir yollayamıyorlarsa da acil durumlarda görülür genelde birlikte çalıştıkları yerel kanalları muhabir ve görüntülerini kullanırlar.

          Şebekelerde genelde cumartesi ve Pazar günleri büyük tartışma programları vardır. Bunun dışında hafta içlerinde de bazı özel haber programları da vardır ki ABD’de her biri yayınlanınca ses getirir. Şebekelerden NBC daha çok Cumhuriyetçilere yakındır ama eleştirmekten de çekinmez. ABC daha orta bir yol izler. CBS ise daha sol bir çizgidedir. Seçimler sırasında Başkan adayları bu kanallar tarafından düzenlenen soru cevap panellerinde yarışırlar. Her kese her soru sorulur.

          Yerel kanallarda şebekeleri taklit eder ama kendi bölgesel yetkilileri ve bölgesel konuları ile. Oralarda da tartışma programları vardır bunlara eyalet valileri veya eyalet politikacıları katılır. Yerel polis şefleri ve adalet bakanları ile trafik ve suçlar konusunda açık oturum yaparlar. Şebekeler büyük spor olaylarının yayın hakkını satın alır ve yayınlar. Yerel şebekelerde tahmin edeceğiniz gibi yerel spor olaylarını. Şampiyonalar verildiği zaman yerel istasyonlar şebekelere bağlanıp naklen yayınlar.

          Şebekeler ve gazeteciler ne kadar güçlüdür diye sorarsanız. Baba Bush Başkan yardımcısıyken, başkan adayı olduğu dönemde CBS televizyonunda bir programa katıldı. Bu programı sunan gazeteci ve sunucu Dan Rather, Bush’un sorduğu bir soruyu ısrarla yanıtlamak istememesi üzerine Bush’un mikrofonunu kapatmıştı. Bilmem analatabiliyor muyum?

          Şimdi gelelim bizimkilere. Ulusal kanal olduğunu iddia eden veya ulusal yayın yapan Kanal D, Star Show ve ATV ne yazık ki yerel kanal gibi çalışıyor. Geri kalanlarda siyasi partilerin. Haber bültenlerinde yangın haberleri, cinayetler, soygunlar, araba kazaları falan dolu. Bu haberlerde birbirinin aynı. Aynı görüntüler aynı kelimelerle veriliyor. Belli ki tek kanaldan servis alıyorlar. Bunun sebebi ne olabilir diye kafa patlatmaya gerek yok, hepimizin bildiği bir konu. Bu televizyon istasyonları seyirci kazanmak için değil belirli bir çıkarı yönlendirmek için. Şimdilerde hiç mi dikkatinizi çekmiyor, Kanal D ve Hürriyet gurubu gazetelerin sahibi olan AydınDoğan Milliyet ve Vatan’dan başlayarak üzerindeki medya takımını elden çıkardı. Daha önce de yazdım. Star ve NTV’nin sahibi olan Şahenk’inde gurubu satışa çıkardığı. Geçenlerde Show Tv ve Haber Türk TV ile gazetesinin sahibi Turgay Ciner’in tasfiye hazırlığında olduğunu biliyoruz.

         Neden. Nedeni basit. Ellerindeki medya ile ekonomik kriz nedeniyle ve ekonomik menfaat sağlayamadıkları için. Her ne kadar yalanlasalar da enflasyon dışarda yüzde 77 olarak tespit edilmiş. Sonuçta sizin ve bizim ağzımız açık bu kanalları izliyor ve nasıl oluyorsa tartışıyoruz.

          Evet, sevgili okurum. Dünyanın veya Avrupa’nın en büyük havaalanını, duble yollar yapabilirsiniz, son model marka arabalara binebilirsiniz ama saç tıraşı ve giyim kuşam ile onların müziğini çalarak bu çağın adamı olamazsınız.

         Son Not. Reisin ziyaret ettiği Macaristanlı politikacılar, AB tarafından insan hakları ihlalleri ile suçlanan ve bazı yardımların askıya alındığı kişiler. Yakışır yiğidime

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI