Bugun...
Çok mu merak ettiniz kabineyi?


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 11-07-2018 00:00
     

         Yazık sana Türkiye’m, bu kadar kolay mı yıkılacaktın? Yazık sana milletim, ülkenin ırzına geçilirken sessiz mi kalacaktın? Ormanların, sahillerin kentlerin birer haydut yuvasına dönerken sadece bakmakla mı yetinecektin? Yazık sana Cumhuriyet’im saldırılara böyle mi yanıt verecektin. Yazık sana Atatürk devrimleri. Bu kadar kolay mı yenik düşecektiniz cehalete? Özetle bizlere yazık, babalarımızdan devir aldığımız ülkeyi torunlarımıza böyle mi teslim edecektik?

          İçim acıyor. İçim kendim için değil memleketim, bayrağım, ülkemin geleceği, atalarımıza sorumluluk için acıyor. İçimin acıması, dünyada en ilkel toplumlar haklarını korurken benim halkımın gelişmeleri oturup seyretmesi. Meslekleri için koca koca Üniversite bitiren bürokratların kanunsuz işlemler için boyunlarını eğip beklemeleri

          Aslında tüm dünya bizde neler olduğunun farkında. Bu yüzden asırlardır Türkiye’yi yıkmaya çalışanlar faaliyetlerini durdurdu, bizi içten içe kemiren cehalet mikrobunun koca Cumhuriyeti çökertmesini ellerini ovuşturarak izledi. Yürekler burkan bu durumda son zamanlarda yozlaşsa da en azından eleştiri merkezi olan Meclis’te 600 avantacı besleyen bir vakfa dönüştü.

          Yeni padişahın yenin törenine 20 devlet başkanı katılmış. Bence bunların 15’i Afrika’daki kabile reisi. Avrupa’dan bir Bulgarlar var birde Makedonya, Kosova ve Hırvatistan gibi şehir devletleri. Dünya uygar ulusları bu cinayete ortak olmak istememişler belli. Batıdan kimse gelmedi. Yandaş basın bile yeteri kadar sevinç gösterisi yapmadılar. Rusya’dan ülkenin delisi politikacı Jrinowski, İtalya’dan yolsuzluktan mahkûm olmuş Berlusconi gelecekmiş. Yakışır abime.

          Başından beri, ne bu sistemin (buna sistem denirse) nasıl çalışacağı, ne de bakanlar kurulu veya bürokratları konusunu merak ettim. Hala da merakım yok bu takıma. Aslında Türkiye bu sistemi uzun süredir yaşıyor. Basın özgür değil, eğitim özgür değil. Adalet özgür değil, ülke özgür değil. Yani özetle memleketimin halkı özgür değil. İşin komiği ise onları işbaşına getiren halk bunun farkında değil. Ama bu guruptan nemalanan iş adamları ve sermayelerde farkında değil, yarın kazandıklarını bu sınırlar içinde değil yurt dışında reisin her gün eleştirdiği topraklarda yiyebilecekler.

          Bir gün olsun millete sanki haklarıymış gibi yutturdukları anayasayı merak etmedim. Bir gün olsun kim bakan olacak merak etmedim. İnanın bir gün olsun yeni yönetim sistemi nasıl olacak kafa yormadım. Millet bakanlar kim olacak onu tartışıyor. Kim olabilir ki. Bundan önce kimlerse bundan sonra da onlar olacak Sanki Başbakanlık döneminde Başbakan bakanları belirliyormuş gibi. Millet tuhaf her yediği kazığı yeniymiş gibi kabulleniyor. Sanki öncekilerden farklıymış gibi.

          Şimdi herkes merak ediyor bundan sonra ne olacak diye. İsterseniz sizlere özetleyeyim. Bunu tahmin için kâhin olmaya veya her şeyi bilmeye gerek yok.

          Reisimiz ve takımı önümüzdeki günlerde her türlü muhalif sesi susturmak için, sağa baktın suç, sola baktın suç, onu yazdın suç, bana küfrettin suç diye yoğun bir baskı kampanyası yürütecek. Bu kampanya sonucu zaten pısırık olmuş halk ve onun içinde kalan birkaç seste sesini kısacak. Bu operasyon daha sonra ülkeyi ezip soyup soğana çevirecek vergiler, zamlar, gazete ve Tv yayınlarına sansür öncesi şart. Eskilerin deyimiyle elzem.

          Ardından Türk halkı başkanların başkanı veya süper başkanlık nasıl olurmuş görecek. Zamlar yağacak, nerden buldun vergisi, camide kıbleyi bulma vergisi, yolları eskittin vergisi, köprüden az geçtin vergisi, elektriği kullanma vergisi, yağmuru önlememe vergisi gibi kendi önce adı sonradan gelecek bir kazıklanma dönemi başlayacak. Bu konuda şüphesi olanlar içinde bulunduğumuz günlerde satır aralarına saklanan tutuklama ve yasaklamaları okusun.

          Seçilmiş mümtaz kabine üyeleri konusunda da sakın uzun tahminler yapmayın, bir gecelik bir kararnamelik ömürleri var. Gece yatarken bile bir kararname ile şirketler bakarsın damadın şirketine araziler bir gecede oğlanın vakfına devredilmiş. Kime şikâyet edeceksiniz. Bağımlı adalete mi, yoksa bağımlı kolluk güçlerine mi. Şimdi avuçlarınızı yukarı kaldırarak her zaman yaptığınız gibi sizin yerinize Allah’ın sizin sorunlarınızı çözmesini isteyeceksiniz. İnanın ben bu duaya bile âmin demek istemiyorum.  

          Son olarak size daha önceki yazılarımda söz ettiğim babamın arabasının üzerime alma işlemi bu kez de sonuçlanmadı. Şöyle ki sabah şoförler derneğine elimdeki tüm hazırlanan belgelerle gittim. Onlarda bir form doldurup bu kez Emniyet müdürlüğüne yolladılar. Emniyet müdürlüğünde bir başka memurun kabul ettiği mahkeme veraset ilamını bu kez gittiğim memur kabul etmedi. Aslını istedi. (Maliye ve öteki tüm devlet kurumları kabul etmişti) Bu kez mahkemeye gittim yeni veraset ilamı çıkarmak için. Mahkeme kalemi iki ay sürer dedi. Bir arkadaş veraset ilamını Noterliklerde veriyor dedi. Bu kez Notere gittim onlarsa bilgisayar sisteminin kız kardeşim bir Amerikalı ile evli olduğu için belge verilmesine izin verilmediğini söylediler. Yani işin kısası şimdi ben İzmir Adliyesine gitmek zorundayım.

          Asrın liderinin Türkiye’de işleme soktuğu birbiriyle konuşan internet sistemi ile başıma gelenleri sıralarsak. Noter trafiğe. Trafik Emniyet Müdürlüğüne. Emniyet Müdürlüğü Şöförler cemiyetine. Cemiyetten Vergi dairesine. Vergi dairesi Üsküdar Vergi dairesine. Üsküdar vergi dairesi Bostancı Vergi dairesine ve hikâyenin bugünkü devamı. Şoförler cemiyeti. Emniyet. Adliye sarayı. Noter ve Allah kısmet ederse İzmir adliyesi. Bu kurumların her biri istenen belgeleri görmesine rağmen sorumluluk almamak için görmüyor. Nasıl şimdi anladınız mı anlatmak istediğimi. Dünyanın en büyük, en modern ve en hızlı sistemini de kursanız kafa taş devri olunca bir adım ilerlemiş olmuyorsunuz, yalnız cilanız değişiyor.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI