Bugun...
Er Doğan'ı kurtarmak


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 05-02-2018 00:00
     

         Asrın lideri, Hristiyan âleminin lideri papayı ziyaret ederken kendisi de sanki İslam âleminin lideri pozunu oynuyordu. Konu Kudüs diye açıklandı ama ben olayı o kadar basite indiremiyorum. Daha önce de iktidarlarının başında Papa’nın icazet almışlardı. Tabii bu arada içerde daimi kış uykusuna yatan milletimiz evlatlarının kanını içen radikal dinci cahil bir yönetimin anlatılan palavralarını yutarak nurlu ufuklar ve zafer nağralarını dinleyerek beslenmeyi sürdürecek.
 

          Ben sizlere bugünlerde Türkiye’de atılan Amerikan düşmanlığının tersine külliye ve sarayla birlikte ampul iktidarı Washington’da tersine büyük bir çabanın içine girdi. Biz buna “Er Ryan’ı kurtarmak” ( Saving Private Ryan) adlı bir filmden etkilenerek “Erdoğan’ı kurtarma operasyonu” diyeceğiz. Anlatayım bakalım hazmedebilecek misiniz?
 

          Hatırlarsanız Bush döneminde Erdoğan’dan kurtulmak isteyen ABD yönetimine yollanan işadamı Cüneyt Zapsu, 2006 yılının ilk aylarındaki bir toplantıda Erdoğan’ı kurtarmaya çalıştı. Onların düşünce üreten kurumu AEI’de Amerikalılara Erdoğan’ı çöpe atmayın kullanın anlamına gelen “Delikten aşağı atmayın süpürmeyin kullanın” demişti. Bu toplantıda o zamanlar şimdilerde Japonya’ya büyükelçi atanan Murat Mercan’da vardı. Ve ne yazık ki ben de vardım.
 

          Amerikalılarda bu uyarı ve teslimiyeti kabul ederek bir 12 sene daha Ampul takımını denediler. Ama son 6 yıldır gördüler ki “akılsız teslimiyet bile Amerikan çıkarları için çok tehlikeli.” Hani bizdeki bir söz gibi “akıllı düşman akılsız dosttan daha hayırlıdır” lafı hesabı. İşbaşına getirip BOP eş başkanı ilan ettikleri kişi kendi peygamberliğini ilan edip Amerikalıların baş belası El Kaide ile işbirliği yaptı. Hatta ampul takımı ve damadın İŞİD ile işbirliği konuşuldu.
 

          Gelelim Washington’da yeniden olanlara. İşte bu klasik can simidi Cüneyt Zapsu yeniden Washington sahnelerinde görülmeye başladı. Bu sefer yalnız başına değil, bir kadro oluşturup takım halinde çalışıyor. Anlaşılan durum eskisinden daha tehlikeli. Zapsu’nun Erdoğan’ı kurtarma kadrosunda bu kez Aydın Doğan’ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ ve sarayın damadı enerji bakanı Berat Albayrak’ta var. Kadroya birde Erdoğan Davos’ta durumu berbat ettiğinde kurtarmak için Washington’a atanan İsrail büyükelçisi Namık Tan girmiş.
 

          Bu can simidi ekibi Türk ABD İş Konseyi TAİK maskesi altında faaliyet gösterecekmiş. Bilmem hatırlar mısınız TAİK eski başkanı Ekim Alptekin, hem Rıza Sarraf duruşmaları hem de Trump’ın Rusya soruşturma kapsamında adının geçmesi nedeniyle Amerika’ya giremiyordu. Erdoğan ekibiyle anlaşan Beyaz Saray eski Ulusal Güvenlik danışmanı Flynn ile Federal lobi yasasını ihlal ederek anlaşma yapmakla suçlanıyor. Hatırlarsanız Trump yüce divan soruşturmasını yürüten Muller, Alptekin, enerji bakanı Albayrak ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun New York’ta gizlice görüştükleri ortaya çıkmıştı.
 

         Hazırlanan heyette Alptekin’de TAİK Başkanlığını Aydın Doğan’ın damadı Yalçındağ’a devrettiği için yönetim kurulu iyesi olarak rol alacakmış.  Şimdi bu ulvi ve bilge can simitleri tarafından düşünülmüş olmasını umut ettiğim bazı yanlışlıkları ve kendi düşüncelerimi aktarayım.
 

         Önce Cüneyt Zapsu; AEI’te sahneye çıkmasından tam 12 yıl geçti. Bu geçmiş yıllarda neden ortaya çıkmadı hatta Erdoğan ile bir arada bile görünmedi. Şimdi aniden ortaya çıkma nedeni ve menfaati ne olabilir?
 

         İkinci kahraman Namık Tan; Davos’ta Erdoğan gösterisi nedeniyle bozulan İsrail-Türkiye ilişkilerini düzeltmesi amacıyla Washington’a gönderildi. Washington’a gelince önce İsrail’deki itibarıyla Erdoğan’a madalya falan aldırdı ama sonraları ABD’deki Musevi lobisiyle bozulan ilişkilerde bir etkisi olmadı. Namık Tan’ın tayininde Abdullah Gül etkisi söylenirken Amerikan yönetimiyle tüm itibarı yok oldu.


         Aydın Doğan’ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ; Trump’un başkan oluşu fırsatıyla İstanbul’da Trump Tower’ı inşa etmiş ve ona açtırmış olan Aydın Doğan Erdoğan ekibi için bir ümit kapısı oldu. Aydın Doğan daha önce vergi ve öteki konularda her ne kadar ampul iktidarı ile arayı açmış olsa da Trump ile arayı düzeltir umuduyla Erdoğan takımına katıldı. Kanalları ve gazetelerinde bir numaraları iktidar savunucusu oldu. Bu işlem ve arabuluculukta damat Yalçındağ başrolü üstlendi.
 

          Bence umutsuz son çaba olarak gördüğüm bu çıkarmanın hedef tarihi de 29 Nisan tarihinde düzenlenecek olan Türk-Amerikan Konseyi yıllık toplantısı olacak. Genellikle Amerikalı silah tüccarları ve onların Türkiye’deki temsilcilerinin bu toplantısında bir süredir Washington ve New York’ta faaliyet gösteren takım son numarasını yapacak. Ama ben gene de bu girişimin Erdoğan ve ekibini kurtaramayacağına inanıyorum.
 

         Gelelim Afrin harekâtına. Şu anda zayiatlar üst üste gelmeye başladı. Evlatlarımıza kaz adımlı cenaze törenleri düzenleterek onların cahil bir zümre tarafından telef olunmasına mazeret buluyor muyuz? Tabii ki ülke sınırlarımızı koruyacağız. Tabii ki bayrağımızı onurumuzu koruyacağız. Ama saçma sapan politikaların çocuklarımızın hayatına kastetmesine izin vermemiz lazım. YPG’ye kapıları açıp sınırdan davul zurna ile geçirenlerin bugün gırtlak gırtlağa gelmesini anlamak zor. Aynı Şam hükümeti ile koyun koyuna yaşayıp sonra düşman olmaya benziyor.
 

         Afrin’de kayıplar verilmeye başlandı bu sayının artmasından korkuyorum. Genel Kurmay rakamlarına göre neredeyse YPG’de adam kalmadı. Daha önce de bombardımanlarda Kandil’de PKK’lı terörist bırakmamışlardı. Ancak dünya basınında Türk basınında çıkan haberlere neden güvenilmemesi de var. Bu haberler içinde onların propagandasını yapan kısımlarda var. Ancak akıllı ve dikkatli bir göz bu ayrıntıyı kolayca fark edebilir. Demem o ki her duyduğunuza inanmayın. Bu güne kadar hangi konuda doğruyu söylediler ki?

        
CHP’de inşallah sular duruldu. Ben bu karşılıklı konuşma ve tartışmaların partinin ne kadar demokrat olduğuna yoruyorum. Sıkar mı ampul partisinde böylesine muhalif sesler çıksın yok öyle şey. Memlekete hayırlı olur inşallah.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI