Bugun...
Goy Goya devam


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 15-05-2018 00:00
     

         Gene koca bir hatayı goy goyla geçirdik. Başkanlık adayları falan filan. Gören demokrasinin hâkim olduğu bir ülkede sanki normal bir seçim yapılacak ve gerçekten halkın çoğunluğunun istediği şeyler olacak sanır. Ama bu oynanan tiyatroya Türk halkı ve seçmen rolünde olan kişiler dışında dünyada kimse inanmıyor. Kusura bakmayın bende inanmıyorum. Ha bu gidip oy kullanmayacağım anlamına gelmiyor. Tabii gidip bir şekilde kendi seçimimizi göstereceğiz. Ama biliyorum da bu seçimin sonuçları çok önceden belirlendi.

          Bu arada dış dünyada ilginç şeyler oluyor. Mesela kimse özellikle de yandaş medya Malezya’da olanları dikkate almadı. Burada ülkede 50 yıldan fazla iktidarda olan bir koalisyon ve başındaki başbakan eski bir muhalif doktor tarafından yenilgiye uğratıldı. Ardından atanan yeni savcılar ve polis şefleri eski Başbakanın evine yaptıkları baskında karton kutlar içinde dolarlar, Eurolar kıymetli taşlar ve altın külçeleri buldu ve el koydu. Neden bunlar evde aklanıyordu bilen yok. Ama bu durum bizi doğrudan ilgilendiriyor.

          Neden mi? Bir kere hatırlayın Kavakçı ailesinin çok kocalı kızı Merve buraya Büyükelçi olarak atandı. Hiç düşündünüz mü neden? Sanmam. Bizler öyle derin konulara dikkat etmeyiz. Acaba bizdeki bazı siyasilerin ülke dışına taşıdıkları servetler burada olabilir mi? Düşünün. Bizim kaderimizdir Özal’ın da Kayman adalarına taşıdığı paralara İngilizler el koymuştu da Semra ve Ahmet çiğim Turgut Beyin ölümü ardından beş parasız kalmışlardı. Şimdi de aynı senaryo olabilir mi?

          Kuraldır halktan çalınan paralara her zaman birileri el koyar. Mesela İran Şahı’nın paralarını ABD hazinesi yutmuştu. Kaddafi’nin ve Saddam’ın servetleri ne oldu acaba? Diktatörler hiçbir zaman götürdükleri paraları yiyemez ama yeni diktatörler ise bir türlü akıllanmaz habire yeniden götürür. Baksanıza Meclis Başkanı Bahçeye Hayvanat bahçesi kurduracakmış. Merak ediyorum orada hangi hayvanları sergileyecek?

          Suriye konusunda ABD elinden geleni yapıyor ama yenilgisini bir türlü örtemiyor. Suriye’de ABD yanlısı guruplar her gün çözülmeye devam ediyor. Bizimkileri saymıyorum bile. Mesela Afrin’i ele geçirdiler ama kimse gelip yerleşmiyor. Niye ki acaba? Gelenleri de bizimkiler beğenmiyormuş.

          Kudüs konusunda Ankara’dan atılan tehditleri kimse yemiyor. Onlar içerdeki taraftarlara yapılan oyunlar. Hatırlarsanız Geçenlerde Abdullah Gül ve Hulusi Akar’ın Kayseri’de çekilen bir resimlerinde bir genç vardı. Resmi yayınlar bu kişinin İsrail Başbakanı Netanyahu olduğunu ileri sürmüşlerdi. Eğer durum doğruysa kökler eskiye bizlerin bilmediği bir ilişkiye dayanıyor değil mi?

          Avrupa ülkeleri topraklarındaki çifte vatandaş Türklere ülkenize dönün demeye başladı bile. Bu akım giderek kuvvetlenebilir. Peki, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi AİHM de bulunan bir davada reisin diploması sorgulanıyor. Eğer bu diploma şaibeli çıkarsa, bugüne kadar yapılan atamalar ve çıkarılan kararnameler ne olacak dersiniz. Tabii Ankara bu kararı tanımayacak. Ama Reisi kim tanıyacak bakalım. Hem de tam seçim arifesinde.

          Reisin İngiltere ziyaretinde yeni kaynak yaratma çabası olduğu söyleniyor. İyi de reis yabancı sahada dövüşüyor. Orası bir zaman evvel tüh kaka dedikleri Abdullah Gül’ün sığınma noktası değil mi. Gülün kaynağından destek aramak çaresizliğin boyutunu göstermiyor mu? Uzun vadede mangalda kül bırakılmıyor. Mesela sağlam bir çamaşır makinesi motoru bile yapamayan ülkemin dâhileri elektrikli araba yapacakmış. Görün o arabalarla başınıza gelecekleri.

          Geçenlerde biri bana tank yapıyoruz İHA yapıyoruz demişti. Yapmıyoruz gülüm biz dışardan getirdiğimiz parçaları topluyoruz. İthal ettiğimiz motoru ve göstergeleri falan yaptığımız kaportanın üzerine monte ediyoruz. Onda bile ne kadar başarısız olduğumuz zırhlı araçların kurşunla delinmesinden anlaşılması gerek. Gönül istemez mi ülkem teknoloji devrimi yapsın. Bugüne kadar başkalarına kul olan siyasiler her yapılacak iyi şeyi engellediler. Tıpkı yok ettikleri tarımımız, hayvancılığımız gibi. Yok, olan baba, dede yadigârı tohumlarımız gibi. Yok, edilen uçak sanayimiz, yok edilen eğitim sistemimiz gibi. Teknoloji, İmam Hatipte öğretilen dualarla olmuyor işte.  

          Aklımdayken yazayım Rıza Sarraf davasında sanık listesi yeniden genişletiliyormuş. Kimler girecek ki yeni listeye? Göreceğiz. Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI