Bugun...
Ha Ali-Veli, Ha Veli-Ali


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 11-04-2018 07:39
     

        Siz bilmezsiniz, Yurt dışında yaşayan Türkler ülkede olup bitenler konusunda ülke içinde yaşayanlardan daha iyi gözlemcidir. Ülke vatandaşları korku veya baskı nedeniyle olayları doğru değerlendirmezken yurt dışındakiler gerçeği görür. Ben bu olayı Türkiye’de yaşanan kadın hakları ihlallerine çok benzetirim. Aile içinde karısını döven ona işkence ve baskı yapan koca dışardakilere gelince kuzu kesilir. Türk siyaseti de aynen böyle. Bizim siyasetçiler içerde esip gürlerken daha önce içeride düşman ilan ettikleri dışardakilere yaltaklanmaları görülecek şey.

         Dışarda yaşayan Türkler ülke içindeki yanlış politikalarında en fazla acısını çekenlerdir. (Mesela şu anda Avrupa’daki Türkler nasıl topun ağzındaysa, Amerika’dakilerde eski sempatik hallerini kaybetmiş gibi görünüyor) Baştakilerin hatalı davranmalarına rağmen dışardaki vatandaşlar bulundukları topraklarda Türkiye’yi temsil ettikleri içinde sıkıntı çekerler. Yabancılar ülkemiz başındaki adamlara ve politikalarına kızgınlıklarını yurt dışındaki vatandaşlar üzerinden çıkarırlar. Oysa yanlış ülke politikalarının acısı içerde hissedilmez ama dışarıya anında etki yaratır. Amerika’ya ilk geldiğim 1980 yılında Türk denince hemen hemen tanıştığım tüm Amerikalılar bizle dost olmaya çalışırdı. Şimdilerde ise aynı Arap muamelesi görüyoruz.
 

        Türk dış siyaseti de şimdilerde bu durumda. Dünya siyasetinde ne yazık saygı duyulan korku duyulan Türkiye’ye karşı bugün kimse adam değilmiş muamelesi yapıyor. Ama Ankara ya işin farkında değil veya farkında değilmiş numarası yaparak Türkiye veya siyasetini eleştiren herkeslere bir “Ey” narası atıyor. Artık atacak nara, suçlayacak adamda pek kalmadı. Kimse, bunları, yanlışı kabullenmiyor dünyaya nasihat üzerine nasihat.
 

         Bu Washington toz duman. Herkes Trump’ın Suriye’yi kimyasal silah suçlaması ile bombalamasını beklerken ne yalan söyleyeyim ben bunu ummuyorum Çünkü herkes bu oyunu Irak’ta gördü. Irak’ta taş taş üstünde kalmazken ve ardından kimyasal silah bahanesi ile bir milyon Müslüman öldürülürken yanlış istihbarat almışız diye basit bir açıklama yapıldı. Hem de zamanın başkanı Bush’un ağzından. Dolayısıyla Iraklılar tam anlamıyla Niyazi olmuş oldular.
 

         Sevgili okurum hatırlarsanız Kuzey Kore gerilimi sırasında da “deli deliyi görünce sopasını saklar” demiştim. Gördüğümüz gibi şimdiler bu iki deli dövüşeceğine karşılıklı oturup görüşmeye karar vermişler. Bunda manyak Kuzey Kore lideri Kim’in kararlı tutumu büyük etken. Şimdilerde Trump denilen serkeşin Suriye konusundaki tehditlerine bu kez Ruslar açık ve net karşılık veririz açıklamasıyla ortalık sadece karşılıklı tehditleriyle toz duman.
 

         Ankara’dakilerin heyet ardından Washington’a yolladığı Dışişleri müsteşarı da sonuç almadan geri döndü. Ardından Rıza Sarraf duruşmalarında olaylar dökülmeye başladı. ABD Kongresinde Ampul iktidarının liderleri sevilmiyor. Her an Kongre’den Türkiye aleyhine bir karar çıkabilir. Maşallah Ankara’dan gelen raporlarda bu konuyu oldukça kolaylaştıracak.
 

         Görüldüğü gibi artık Yunanistan’da Türkiye’den korkmuyor. Öyle ordu karargâhlarını ziyaretler filan karşı tarafı etkilemiyor. Türkiye’nin Avrupa ile kara bağlantısı üzerinde olan iki ülke Yunanistan ve Bulgaristan ile ilişkileri nane. Erdoğan’ın Almanya’daki Türklere siyasete bulaşın çağrısı da tersine tepiyor. Bu ülke de yaşayan Türklere bir gün Almanlar kapıyı gösterebilir. Hollanda, Belçika, Avusturya açıkça Türkiye ile yapılan birlik görüşmelerine karşılar. Zaten Ankara’dakiler de AB görüşmelerini dekor olsun diye yapıyorlardı. Şu anda durum onların istediği yönde gelişiyor.
 

         Ruslarla ilişkiler gelince, Putin bizden daha keriz bir müşteri bulamadığı için şimdilik olaylar akıyor. En son kerizleşme, şu nükleer santral konusu. Hoş bu kerizleşme olayları köprülerde yer altı geçitlerinde ve hatta metrolarda filan yani iktidarın yaptığını ileri sürdüğü “durmak yok yola devam” sloganının altında satmaya devam anlamı çıkmıyor mu? Türk lirası dünyada değer kaybeden Amerikan doları karşısında hızla düşmeyi sürdürürken onlar hala ekonominin doğru yolda olduğunu savundular.
 

         Özetle Ankara’da başkanlık yarışını kazanmak için kurallar ve yeni oyunlar hazırlanırken, ülke iktidarını yürütenlerin oturdukları koltukları kaybetmemek için her şeyi yapabileceklerini unutmamak lazımBu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI