Bugun...
Hedef hep Mustafa Kemal'di


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 30-06-2018 00:00
     

         Biliyorum sizlerde seçim şaşkınlığını üzerinizden atamadınız ve hala kendinizi sorguluyorsunuz nasıl oldu diye? Oldu işte daha fazla kurcalamayın aklınızı kaybedebilirsiniz. Zaten olaylara bakınca inanın midem kaldırmıyor. Her zaman olduğu gibi milleti akıllı sanarak yanıldık. Elinizdeki malla pasta börek yapılmıyor çıkarılabilecek en iyi ortak ürün işkembe çorbası veya kokoreç.
 

         Uzun süredir kafamı kurcalıyor, Mustafa Kemal bebek dağıtımı yapılırken, gönderici tarafından (Bu tanrı da olabilir veya uzaylılarda) yanlış adrese teslim edilmiş bir paket miydı diye. Sanırım onu Beethoven veya Leonardo Vinci veya Albert Einstein in gittiği yere göndermeleri planlanmışken yanlışlıkla bize yolladılar. Oysa bize gönderilecek doğru paket içinde Karın deşen Jack, İtalyan Mafya babaları, Trump, Banker Kastelli, Para toplayıp yiyen yeniden para toplayan dinci Jet Fadıl ile son olarak Çiftlik Bank yaratıcısı Tosuncuk diye bilinen Mehmet Aydın türü tipler bulunması gerekirdi. Ve doğru mallar bu yerini buldu.  (Sülün Osman bile bunların yanında çocuk kaldı).
 

        Evet, yukarıda saydığım isimler doğru adrese teslim edilmiş doğru paketlerdi. Bu paketler arasında Mustafa Kemal gibi bir asrın dâhisinin ne işi var? Hem de okumayı sevmeyen, çalışmayı sevmeyen din olarak ağzını kuş gibi açarak gökten ağzına bir şeyler bırakılmasını bekleyen bir ulusa. Hoş gelişi ve başarıları da oldukça sıkıntılı ve sancılı olmadı mı? Oldu tabii ki. Adamı onca başarı sonrası neredeyse ordunun başından alıyorlardı. Bugün bile onun adı geçen hey yerin yenisi yapılarak adı değiştiriliyor. Cumhuriyeti sarhoş kafayla kurdu deniliyor. (Havaalanları, Kültür Merkezleri, stadyumlar, Hasta hane ve okullardaki isimleri siliniyor. Neredeyse buraya hiç uğramadı diyecekler.)
 

         Bunlar şimdilik aklıma gelenler. Sizde düşünürseniz kolayca böyle çok konu ve nokta bulursunuz. Şimdi doğru söyleyin, Mustafa Kemal yanlış adrese gönderilmemiş mi?
 

         Hani bir zamanları popüler bir kitap vardı Erich Von Daniken’in “Tanrıların arabaları” diye. Bu kitapta yazar, o zamanlar tanrı olarak sanılan uzaylıların dünyaya gelip bıraktığı eserleri anlatır özetle. Yazar, birçok eserin, piramitler gibi İnkalar gibi uzaylılar tarafından yapıldı demişti. Bu kitabı okuduktan sonra da çok düşünmüştüm, Mustafa Kemal bir uzaylı mıydı diye? Her halde öyle olmalıydı. Ayrıca dünya liderlerinin uluslarına seslenişleri ile ilgili bir ton kitap okudum. Hiç biri ulusuna “çalış, güven, öğün veya ahlaklı ol” falan dememiştir. Hiç biri yıllar ve hatta bir asır önce ulusunun başına gelecekleri tahmin ederek gençlere ne yapacakları konusunda bir yol haritası bırakmamıştı. (Ey Türk Gençliği diye başlayan)
 

         Mesela adam kadınlara özgürlük ve saygınlık vermiş, ama o kadınlar kafalarını kapatıp kendilerini döven kocalarının gösterdiği yere oy vermeyi tercih etmişler. Mesela köylü milletin efendisidir demişti. Köylüyse, “haşa biz köleyiz bize efendilik edecek bize sövecek bizi sopayla güdecek liderlere ihtiyacımız var” diyerek kendilerine kazık atan siyasileri seçmişti. Oysa Mustafa Kemal “Adalet mülkün temelidir” diyerek yol göstermişti. Birileri de bu sözü adaleti kendilerine bağlayarak mülklerinin temeli yapacak şekilde uyguladı. Adam ülkeden kaçan padişahın taktığı borçları ödemişti. Sadece yol yapmamış, Fabrikalar ve sanayii yaratmıştı. Köylüleri eğitmek için Köy enstitüleri kurmuştu, kimseyle bağlantı içine girmemiş komşularla ve uzak ülke liderleri ile dostluklar tesis etmişti.
 

       Onun yerine geçip onu silmek isteyen zat, bir gün olsun dünya müziklerini, (klasik müzik veya batı müziği gibi) dinlememiş, bir gün baleye veya operaya gitmemiş, onun kadar kitap okumamış, onun kadar çok yabancı dil bilmeyen, onun kadar eğitimi olmayan muhtemelen de onun kadar ülkesini sevmeyen bir kişiydi. Onun kadar ileri görüşlü olmadığı için onun kadar komşuları ve yabancı devletlerle ilişki kuramadı. Onun kadar çocukları sevip kollamadı. Onun kadar askerine sevgi ve saygı göstermedi. Onun kadar, halkının içinde ise hiç olmadı. (3 bin kişilik koruma ordusu ile gezdi) Şimdi soruyorum, hak mıdır onun yerini almaya çalışmak, onun yerini doldurabilir mi?
 

        Yaklaşık 95 yıl sonra (Normalde yüz yıla beş kala uluslar böyle devrimleri hazmeder) onun önderlik ettiği bu ulus, bir cahil ve kültürsüz zümreyi seçim üstüne seçim iktidara taşımadı mı? Fabrika yerine avanta dağıtıldı mı? Millet zam yedi, kazık yedi ama bunları yargılama yerine adam başı 50 lira rüşvet alıp sustu. Ülkenin liderleri dünyanın en zengin siyasileri olarak seçildi. Tüm komşularla ara bozuldu. Cumhuriyet emanet edilen ordu cemaat ordusuna döndü. Üniversitelerde ve eğitim kurumlarında mollalar ders vermeye başladı. Her şeyin en büyüğü yapılır en son model araca binilirken kafa taş devriydi.
 

         Şimdi bana birçok okurum soruyor, İstanbul’da 5, İzmir’de yedi Ankara’da 5 milyon kişiyi toplayan Muharrem İnce nasıl oldu da böyle yenildi diye. Konunun iki akılcı açıklaması var. Birincisi teknik. Mesela ABD’de başkan seçilen Trump’ın seçimlerine ve kampanyasına Rusların hem bilgisayarlarla hem de başka yollarla müdahale edip seçime katkıda bulunması biliyorsunuz soruşturuluyor ve çok sayıda ipucu bulundu. Yani ABD sistemine müdahale eden Ruslar ve onun seçilmesi için ellerini ovuşturan Yahudi devleti İsrail ve Amerika, bizim her şeyin en büyüğü, en yenisi, en marka sistemlerimize Erdoğan lehine müdahale edemeyecek mi? Gülerler adama. İkinci seçenekte tehdit. Hangisi hoşunuza giderse.
 

         Yukarıda yazdıklarım birer suçlama değil sizin yaşadıklarınız. Doğru mu yanlış mı en iyi siz biliyorsunuz zaten. İkinci olarak 600 yıl Osmanlı’ya kölelik yapmış bir ulus nasıl efendi olabilir ki? Kendi eliyle biz beceremiyoruz bizi biri sopayla yönetsin demesi normal değil mi. Farkındasınız değil mi. Mustafa Kemal bu ulus için beş numara büyük geldi. İşte bu nedenle ben Mustafa Kemal yanlış adrese teslim edilmiş bir pakettir diyorum.

         Ha yarın öbür gün bize de demokrasi getirildiğinde kuş gibi ağzımızı havaya açıp acaba yeni bir Mustafa Kemal gönderirler mi diye bekliyorsanız bence havanızı alırsınız birincisini hak etmediniz ki ikincisini bekleyesiniz.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI