Bugun...
Nabi Şensoy Erdoğan'ın oyununa getirilmişti


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 09-02-2018 07:29
     

“Sosyoloji Meslek Mensupları Derneği” Faaliyetlerine Başladı

Ampul iktidarının temizlediği ve kendi kafasına göre şekillendirdiği devlet yapısında yer alan bürokratları görünce eskileri yad etmek gerekiyor. Onlar hakkında da bugünün cahil basını yanlış olaylar ve yanlış değerlendirmeler yayınlıyor. Bugün tanıdığım hem de yaklaşık tüm gelişmelerini izlediğim bir “monşeri”i yazmak istiyorum. Nabi ŞensoyNabi’yi, Şükrü Elekdağ’ın Büyükelçi olarak Washington’da görevdeyken tanıdım. Aynı yıllarda Turgut Özal Dünya Bankası’nda çalışır ama Nabi ile iyi ilişkileri vardı. Nabi o yıllarda evli değildi, annesi ve kız kardeşi ile oturuyordu. Tam bir beyefendiydi. O yıllardaki elçilik kadrosu da sonraki yıllarda çeşitli yerlere büyükelçi atanacak diplomatlarla doluydu. Murat Sungar, Yalım Eralp, Numan Hazar ve daha 23 isim.
 

Nabi o yıllarda elçilikteki toplantılara tokyolarla gelen Semra Hanım tarafından çok kullanılırdı. Nabi kibar ve her işe koşan bir yapıya sahipti. O yıllarda Özal daha siyaseten bir şey olmadığı için Elekdağ tarafından da adam yerine konmuyordu. Özal, Türkiye’de siyasi parti kurup iktidarı ele geçirerek başbakan olduğu zaman Nabi’yi kendisine dış politika danışmanı olarak aldı. Şensoy en genç büyükelçi olan diplomatlarımızdan biriydi. İlk olarak İspanya Büyükelçimiz daha sonra da Moskova büyükelçimiz olarak görev yaptı.
 

Faruk Loğoğlu’ndan görevi devir almıştı. Bu olayda biraz sıkıntılıydı. Erdoğan Loğoğlu’nun görev süresinin uzatılmasını istemiş ancak Abdullah Gül buna karşı çıkarak Nabi Şensoy’u Washington’a göndermişti. Şensoy dik duruşu ile dikkat çekti. Bizler kendisi ile zaman zaman dış politika konusunda sohbet toplantıları yapardık.
 

Gelelim istifasına neden olan olaya. Bu olay AKP yandaşı basın ve Türkiye’de dış politikayı bildiğini sanan bazı akademisyenler tarafından yanlış aktarıldı veya değerlendirildi. Olayın esas sorumlusu Erdoğan olmasına ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu’na kazık atmasına rağmen olay konusunda açıklama yapmadı.
 

ABD Başkanı Obama. Beyaz Saray’da bir görüşme var. Zamanın Dışişleri Bakanı Ankara’dan görüşmeler Dışişleri Bakanının da dâhil edilmesi talimatını veriyor. Büyükelçilik ise Beyaz Saray’a görüşmelerde Dışişleri Bakanın da yer alacağını bildirdi. Program onaylanarak iki başkente de bildirildi. Ancak Başbakan Erdoğan ABD Başkanı ile baş başa bir görüşme yapmak istediğini özel kanallardan Beyaz Saray’a ulaştırdı.  Erdoğan Obama ile kayıtlara geçmeyene özel bir görüşme yapmak istiyordu. Amerikan tarafı için sorun yoktu, çünkü Beyaz Saray’daki tüm konuşma ve görüşmeler kayıt ediliyordu. Sorun konuşmaları Türkiye’nin bilmemesiydi.
 

Beyaz Saray görüşmenin gerçekleşeceği gün heyetler halindeki görüşmeler sonrasında Obama, “şimdi baş başa görüşmeler geçelim” diye teklifte bulundu. Davutoğlu Amerikalı yetkililere görüşmelere kendisinin de girmesi konusunda bir girişimde bulundu ama Amerikan tarafı bu girişimi püskürttü. Özetle Davutoğlu bu özel görüşmeye alınmadı. Sonuçta Davutoğlu Şensoy’un istifa etmesini tercih etti ve Washington bir süre büyükelçisiz kaldı. Takii Davos’ta Erdoğan’ın “one minutes ve Bir daha da Davos’a gelmem demesine kadar. Ardından Washington’a İsrail’deki Büyükelçi ve Gül’den referanslı Namık Tan Büyükelçi olarak atanana kadar.
 

Anlaşılacağı gibi zamanın Dışişleri Bakanına kazığı, o zamanlar Başbakan olan asrın lideri atmıştı. Böylece parti içindeki Gül kliği de Erdoğan-Obam görüşmesi konusunda bilgi sahibi olamamışlardı.
 

Nabi Şensoy daha önce Özal zamanında da benzeri bir olayın kahramanı olmuştu. 1990 yılı Ekim ayında ABD’yi ziyaret eden Turgut Özal Beyaz Saray’da zamanın ABD Başkanı baba Bush ile baş başa bir görüşme yapmak istedi ve yaptı. BU görüşmeye de zamanın Dışişleri Bakanı Ali Bozer alınmadı. Özal’ın Bush görüşmesinde yanında bulunan kişiyse, özel kalem müdürü Nabi Şensoy’du. Bu olay ardından Ali Bozer Dışişleri Bakanlığından istifa etmişti.
 

Bazı basın mensupları Nabi Şensoy’un zaten emekliliğine üç ay kalmış olduğunu bu yüzden cesaretle istifa ettiğini ileri sürmüşlerdi. Olabilir ama ben nice diplomatlar bilirim emekliliklerini uzatma için ellerinden gelen yalakalığı yapmışlardır. Hatta bu gün bile emekli bir kısım diplomat Dışişleri Bakanlığı için çalışıyor.
 

Evet, sevgili okurlarım televizyonlarda bazı ses frekanslarını duymaya bazı olmayan kavramları basında tartışmayı midem kaldırmıyor. Sizlere geçmişten benim o zaman Washington’da görevli gazeteci arkadaşlarımın yaşadığı bir olayı aktarayım dedim. Allah Nabi Şensoy’a gani gani rahmet eylesin ve yakınlarına sabır versin Türkiye’nin başı sağ olsun derim.

 Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI