Bugun...
Washington gelmenizi istemiyor


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 14-03-2018 10:35
     

          Bu yazıyı yazmaya hazırlandığımda tarih 13 Mart’tı. Diyeceksiniz ki nedir bu tarihin önemi. Atatürk’ün Kara Harp Okuluna giriş tarihi. Mustafa Kemal 13 Mart 1899’da apolet numarası 1283 ile Harp Okuluna duhul olmuştu (girmişti). Benim için bir başka önemi, TRT’ye spiker olarak girdiğimde, saat başı haber okumaktan sıkılmış ve kurum içinde program kursu veren BBC ekibinden ders almış ve kurs bitince de zamanın Haber Dairesi başkanı ilk deneme programı için “Atatürk Kara Harp okulunda”yı yapmakla görevlendirmişti.
 

          Yanıma koçluk yapması için Televizyon dairesinden, deneyimli ve en iyi yapımcılardan Serpil Akıllıoğlu’da verilmişti. Harp Okulu komutanlığından izin aldıktan sonra Okula gitmiş kendisiyle birlikte yapılacak program için komutanla konuşmuştuk. Zamanın TRT Genel Müdürü Şaban Karataş’tı. Okul komutanı program yayınlanmadan ve denetime gitmeden önce de programı izlemek istedi. Denetimde makaslanmadan bu program yayınlandı.
 

          Bu programın özelliği Harp Okulu öğrencilerini diğer Üniversite öğrencilerinden farkı olmadığı tipik birer üniversite öğrencisi oldukları işlendi. Program sırasında Mustafa Kemal’e ait iki belgeyi de ilk kez yayınlamıştık. Bunlardan biri Genel Kurmay Harp Tarihi dairesi arşivlerinde bulduğumuz Mustafa Kemal’in ilk ve ortaokul karneleri ve Harp Okulu öğrencisiyken bir dergiye takma adla yazdığı bir ülke geleceği ile ilgili bir yazıydı. Yazı bu günleri, yaşadıklarımızı bire bir anlatıyordu. Karne ise el yazısı ile düzenlenmiş ve hakikaten çocukluğunda bile bir dâhiye ait notlardı.
 

          Bu program beğenildi ve ben sınavı geçip Haber ardı primetime da yayınlanan yani saat 21’de ayda iki kez yayına giren “Bir Konu Bir Konuk” adlı program hazırladım. Sonuçta, ben Amerika’ya gelene kadar bu program yayında kaldı. Sonra rahmetli Türkiye’nin en iyi röportaj spikeri ve hocam Jülide Gülizar’a devredip Amerika’ya geldim. Jülide abla benden de daha güzel programlar yapmıştı, ellerine sağlık.
 

          Demem o ki, her ne kadar taklit etmeye çalışsalar da Mustafa Kemal Türk Ulusuna gönderilmiş ve Türklüğü ile öğünen ve gurur duyan Türklüğü yücelten bir şahıs ve kahramandı. Adam subay olmadan önce de kafasındaki yüce Türk ulusuna İstanbul’da yayınlanan bir dergiye anlatmıştı. Her ne kadar taklitleri ortada dolaşsa da veya Türk Milliyetçiliğini siyasi çıkar için kullananlar olsa da taklitler aslının yerini alamaz.
 

          Gelelim günce konumuza. Bir kaç gün sonra Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Washington’da Trump tarafından görevinden alınan ABD Dışişleri Bakanı Tillerson ile randevusu vardı. Adamın ömrü vefa etmedi bizimkilerle görüşmeye. Trump, bu göreve öylesine birini getirdi ki, Ankara’dakiler ısrarlı bir şekilde anlamamazlıktan geliyor.
 

          Şimdi gelelim işin aslına. Görevden alınan Tillerson’un yerine CIA (Merkezi Haber alma Örgütü) başkanı Pompeo atandı. Bu ismin özelliği Türkiye konusunda yaptığı açıklamalardı. Pompeo Ankara’da işbaşındaki hükümeti hiç sevmedi. Değişik bir yapısı var. Amerikan Kara Harp Okulu West Point’ten mezunu oldu sonra Harvard üniversitesini bitirdi. Radikal ve muhafazakâr olan bu şahıs bir dönemde Kongre üyesiydi. CIA başkanı olarak atanınca ilk Türkiye’yi ziyaret etmişti.
 

          Pompeo, 15 Temmuz darbe girişiminin ertesi günü Twitter'da Türkiye'yi "totaliter İslamcı diktatörlük" olarak tanımlamıştı. Ayrıca bu kişi yani Mike Pompeo, 2013 yılında da "İslamcı teröristleri sert bir şekilde eleştirmeyen Müslüman din adamlarının terör saldırılarında suç ortağı olduklarına" yönelik sözleriyle, Demokrat ve Müslüman lobi kuruluşları tarafından kınanmıştı. Quantanamo üssündeki tutuklama merkezinin kapatılmasını istememiş olan Pompeo, Trump’ı kadınlarla ilişkileri nedeniyle de eleştirmişti.
 

          Şimdi bu yeni ataması yapılan yetkilinin önce Kongre de yani Senato Dışişleri Komisyonunda soruşturması sürecek daha sonra Komisyon onaylarsa atama onaylanmak üzere Senato Genel Kurulu’na gönderilecek. Nerden baksanız en az iki ayı var bu işlemin. Belki de Çavuşoğlu’na gelme görüşemeyiz mesajı verecekler. Göreceğiz. Pompeo’dan boşalan CIA başkanlığına da şu anda CIA Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Gina Haspel aday gösterildi.  30 yıldır aralarında Londra gibi şehirlerin istasyon şeflikleri ve gizli misyonlar dâhil çeşitli görevlerde bulunan Haspel, işkenceye verdiği destekle eleştiriliyor.
 

         Şimdi siz oturun düşünün Washington’da bulunan Türk Dışişleri heyeti neyi kotardı hangi anlaşmayı yarattı diye. Bence Amerikan tarafı Beyaz Saray’da tuhaf bir başkan olmasına rağmen Türk heyetine diplomatik bir dille gelmeyin demek istiyor.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI