Bugun...
Zorlama, Mustafa Kemal olamazsın


Savaş Süzal
savas.suzal@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 31-01-2018 08:16
     

En sonunda bunu da yaptı. Aslında hep içindeydi tepkilerden dolayı belki de geç bile kaldı. Çünkü gönlünde yatan buydu. İktidara geliş amaçları da buydu. Cumhuriyet Türkiye’sini yıkıp yerine Vahabi Şeriat devletini kurmak. Bu amaçla son günlerde giyimi, saç taraması bıyıklarının boyanması dâhil hep ona özendi ama çaktırmadı. Onun gibi konuşmaya çalıştı, ama ne yapsın arada kültür ve terbiye farkı vardı. Biri çok okuyan, araştıran, iyi eğitim almış bir liderdi. Öteki sokaktan çıkıp eğitimini bile kanıtlayamayan ve ne de görgüsünü kanıtlayabilmiş bir siyasetçiydi.
 

Düşman belliydi. Her yerde onun heykeli, her yerde onun sözleri bulunuyordu. Ahlaktan, namustan dürüstlükten, vatan sevgisinden söz ediyordu. En güvendiği çocukları Mehmetler ve onların komutanlarıydı. Önce doğrudan saldırıyı onlara yaptı. Sarı saçlı lidere hayran ne kadar subay varsa tutukladı. Devletin gizli kozmik odalarına ne idiğü belirsiz adamları soktu. Onları işbaşına getiren dış güçlerde bu sarı saçlı yakışıklı adam ve onun devrimlerinden nefret ediyorlardı. Saklamıyorlardı açık, açık söylüyorlardı. Sanki verdikleri her zehire adamın lafları panzehirdi. 15 yıldır, gıdım, gıdım onu küçültme, milletin kalbinde kötülemek için elinden geleni yaptı. Tutmadı.
 

Buna karşılık Anıtkabir’e gidenlerin sayısı her yıl katlanarak arttı. Bayramları yasaklamalara rağmen halk kendi başına büyük katılımlarla kutlamaya başladı. Sanki halk unuttuğu, önemsemediği devrimlere sahip çıktığı gibi yeniden öğreniyor gibiydi. Bu kez Mustafa Kemal’in halkına öğrettiği şerefli Türk milliyetçiliğini, Türklüğü kötülemeye başladı. Ama bir yerden de kendisini milliyetçi ilan eden partiyle kaybettiği oy açığını doldurmak amacıyla flört etti. Bu arada ümmetçiliği yaymaya çalıştı. Ne yazık yaymak istediği ümmet onun liderliğini kabul etmedi. Yandaşları, taraftarları ve avantacıları onu peygamber ilan etmeye bile çalıştı.
 

Tutmadı. Onu ne kadar tövbe Allah’ın yerine koymak istedilerse ümmet onu kötülemeye başladı. Bu arada tarikata beyaz kadın sağlayan bir kanalda botokslu güzeller çıkıp direk dansı yapmaya başladı. Kime kol kanat gerdiyse döndü onu vurdu. İktidarı paylaştığı hoca efendi darbe yapmaya kalktı. Bu darbeden haberi olmasına rağmen önlemek yerine bekledi olayların gelişip patlak vermesi ardından muhalefeti susturacağı olağanüstü hali ilan etti. Hep eleştirdiği askeri sıkıyönetimlere benzeyen ve hatta daha sert tedbirlere başvurulan bu uygulama ile 10 binlerce memur kovuldu, on binlerce asker ordudan çıkarıldı.
 

Hiçbir komşuyla iyi ilişki kuramadı. İstikrarsız dış politikaları yüzünden batıdan koparken, uğruna koptuğunu söylediği İslam âleminde de tek dostu kaldı, Katar. Rusya bile bir yandan övdü öte yandan kazığını attı. Turist gönderiyorum dedi, turistler Mısır ve Yunanistan’a gitti. Sebze meyvalı Balkan ülkelerinden almaya başladı. NATO içindeki müttefikleri ona karşı cephe aldı. Uyduruk darbeyi baskı altına aldığı halkın dışında kimseye yemedi bu yüzden de ciddiye almadı. Düzenini ve saygınlığını bozup kendi yandaşlarıyla kurduğu ordu bile askeri zaferler getiremedi. Bir baldırı çıplak Kürt çetesiyle kavgayı bile ikinci dünya savaşı gibi sattı veya satmaya çalıştı.
 

Şakşakçılar bile söylenmeye başladı. Bu kavgayı millet için yaptığını söylese bile bu oyunun tamamen, kamuoyu yoklamalarında hızla düşen desteği yeniden kazanmak için olduğunu tüm dünya görmeye başladı. Sandalyeyi kaybetmemek için akıtılan paralar yeni bir kazanç umuduyla zorlansa da büyük miktarlara ulaştı. Dışarıya gelir getirecek diye yaptırılan asma köprüler, deniz altı geçitleri, şimdilerde onları hiç kullanmayan ve kullanmaya niyetli olmayan reisin seçmenlerine ödetiliyor. Bizim halk oturmadığı sarayların, yemediği veya yiyemeyeceği yemeğin parasını ödemeye bayılır. Gönlümüz zengin.
 

Ama iyi oldu. Onlar silmeye çalıştıkça Türklerin atasına duyduğu sevgi ve saygı kabarmaya başladı. Onlar yok etmeye çalıştıkça uyumaya başlayan devrimler daha fazla önem kazandı. İnsanlar kaybetme korkusu ile ellerindeki değerlerin kıymetini anlamaya başladı. Karşı devrim başarıya ulaşmış görünse de her yerde kıpırdanmalar başladı. Kurduğu molla ordusu, komşulardan kimseye korku salmadı. Molla komutanlar Mustafa Kemal’in Mehmetçiği yerine yanına Afganistan’dan gelen radikal dinci teröristleri alarak resim çektirdi. Ama bu harekâta rağmen görünen her kızgın çıkış onun nasıl eridiğinin kanıtı olarak görülüyor. 2019’a kadar bakalım ülke ne kadar dibe vuracak?
 

Gelelim dış konulara. ABD’nin reisi Trump Ocak ayı sonunda ABD Kongresi’nin birleşik oturumunda göreve gelişinin birinci yılını değerlendirdi. Bu konuşmada Trump, beklendiği gibi ekonomi ağırlıklı bir konuşma yaptı. Ekonominin daha iyi durumda olduğunu işsizliğin azaldığını savunan ABD Başkanı Amerikan silahlı kuvvetlerinin istediği fonları onaylaması için Kongreye çağrıda bulundu.
 

Trump dış politikada ise İran’a düşmanlığın süreceğini, Kuzey Kore ile gerginliğe çözüm aramadığını ve İŞİD’le mücadele de başarı kazanmış olmalarına rağmen sonunu getirmek için terörist devlet ve guruplarla savaşa devam edeceğini vurguladı. Trump ayrıca kendisinden önceki başkan Obama’nın kapatma kararı verdiği Küba’daki Quantanamo üssünü kapatmayacağını anlattı. Trump’ın konuşmasında beklenen ve bütçe konusundaki soruna geçici çözüm öneren taslağın devam ı için Demokratların şart koştuğu yasa dışı 800 bin çocuk konusuna değinmedi.
 

Özetle Trump’ın konuşmasında Türkiye ve Türkiye’nin operasyonlarına yer verilmedi. Yani anlaşılan Ankara’nın her gün bağırmasına rağmen Washington ve işbaşındaki federal hükümet bizim davul zurna ile yürüttüğümüz Afrin olayını duymuş görünmüyor.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI