Bugun...
Siyasete İngiliz Müdahalesinin Arka Planı - III


Şükrü ALNIAÇIK
 
 
facebook-paylas
Tarih: 28-04-2018 09:42
     

"Londra Gül'leri" gündemde kaldıkça biz de İngilizleri yazmaya ve milletimizi uyarmaya devam edeceğiz!

İngiltere'nin Türkiye'ye yaklaşımı sadece Doğu Akdeniz hâkimiyeti, sömürge trafiği, petrol gibi "ekonomik çıkar" odaklı mıydı?

Yoksa bu düşmanlığın daha derin bir felsefi temeli mi vardı?..

Bugün, göğsüne şövalye nişanı taktıkları Liberal prezidentleri aslında "aptal maymunlar" olarak gören İngilizlerdeki Türk düşmanlığının felsefi temellerine ineceğiz.     

***

 

DARWİN, MALTHUS VE GLADSTONE…

İngiltere'nin doğu siyasetinin temellerini atan tarihi şahsiyetler bunlardır.

İngiliz doğa bilimci Charles Darwin'in 24 Kasım 1859'da yayınlanan kitabının orijinal adı: "Doğal Seçilim Yoluyla Türlerin Kökeni ya da Hayat Kavgasında Avantajlı Irkların Korunumu Üzerine" idi.

Kitabın adı, 1872'de "Türlerin Kökeni" olarak değiştirildi. Böylece kitabın "ırkçı" yönü gizlenmiş oldu.

Darwin, ırkçılığın temeline evrim teorisini koyarken, Malthus'un ünlü "Nüfus Teorisi"nden etkilenmişti.

***

 

MALTHUS'UN NÜFUS TEORİSİ

Malthus'a göre beslenme kaynakları aritmetik olarak çoğalırken, insan nüfusu "geometrik" arttığı için dünyayı "büyük bir açlık felaketi" bekliyordu!

İlk Liberal teorisyenlerden olan Malthus, "Bütün canlılar bir var olma ya da yok olma savaşı içindedir. Savaşların nedeni nüfus artışıdır; çünkü beslenme kaynakları sınırlıdır ve bunlara sahip olmak için insanlar zorunlu olarak savaş yapmak zorunda kalmaktadır.

Bu savaşta güçlüler zayıfları ezer geçer!" diyordu.

Malthus geç evlenmek, az sayıda çocuk sahibi olmak gibi hareketlerin teşvik edilmesi gerektiğini iddia ediyordu.

Malthus'a göre toplumsal sefaletin en büyük nedeni alt sınıflardı ve bu yüzden bu tür bir nüfus planlaması üst sınıflardan ziyade alt sınıflara uygulanmalıydı.

Malthus "Liberalizm"i savunurken "sosyal devlet" fikrine muhalefet etmiş; fakir halk kesimlerine yapılan kamusal yardım programlarına karşı çıkmıştı.

***

 

LİBERALİZMİN IRKÇI BABASI GLADSTONE

İngiltere'de 1864'ten 1894'e kadar 4 kez başbakanlık yapmış Darwinist siyasetçi William Ewart Gladstone, 1874'te Bulgar isyanları karşısındaki Osmanlı Hükümetini eleştirirken:

"Türkler, insanlığın insan olmayan numuneleridir. Medeniyetimizin bekası için onları Asya steplerine geri sürmeli veya Anadolu'da yok etmeliyiz" diyordu.

Diğer İngiliz siyasetçileri de sürekli olarak Türk Milletini, Avrupalı ileri ırklara boyun eğmesi gereken geri bir ırk olarak göstermeye çalıştılar.

Bu propagandanın dayanağı Charles Darwin'di.

***

 

VE İŞTE LİBERALİZMİN TÜRK DÜŞMANLIĞI

Darwin'in doğrudan Türkleri konu alan üstün ırk teorisi, 1881'de Kraliçe Viktorya İngiltere'sinde siyasi yetkililer tarafından alkışlanabiliyordu:

"Doğal seçilim esnasında gerçekleşen mücadelenin, uygarlığın gelişmesine katkısının, sizin kabul etmeye yanaştığınızdan daha fazla olduğunu ve olmaya da devam ettiğini ispat edebilirim.

Avrupa milletlerinin daha birkaç yüzyıl önce Türklerin karşısında duramadıklarını hatırlayın, oysa şimdi bunun fikri bile gülünç geliyor!..

Ruslar, varoluş mücadelesinde Türkleri hezimete uğrattılar.

Çok da uzak olmayan bir geleceğe baktığımızda, kim bilir daha hangi aşağı ırklar dünyanın dört bir yanında daha yüksek medeni ırklar tarafından yok edileceklerdir."

İngiliz Kraliyet Bilimler Akademisinde üretilen bu görüşün, zamanla tüm Avrupa başkentlerine yayılması ve doğu siyasetinin temel diplomatik argümanı olması uzun sürmedi:

"Türkler sarı ırktandır. Turan kökenlidir. Göçebe ve zalim bir güruhtur. Her çeşit değişikliğe ve ilerleme fikrine düşmandır."

Malthus'taki "alt sınıflar" kavramı, Darwin tarafından "zayıf evrimli ırklar"a dönüştürülmüş; İngiliz sömürgeciliğinin felsefesi payandası haline getirilmişti.

1900'lerde "evrim ve nüfus yoğunluğu" tezleri artık neredeyse unutulmuş; geriye çıplak bir Türk düşmanlığı kalmıştı.

Şimdi hedefte, İngiltere'den 10 kat büyük ve verimli bir alanda İngiltere'nin yarısı kadar nüfusu besleyen Türkler vardı.

***

 

MİLLİYETÇİLİK IRKÇILIĞA KARŞI!..

Dünya "maymundan mı geldik; leylekten mi düştük?" tartışması yaparken İngilizler 10 Ağustos 1920 itibariyle Paris'in Sevr banliyösünde, Osmanlı topraklarını Fransızlar ve İtalyanlarla bölüşmüştü.

İngilizlerin Liberalizm kılıfı giydirilmiş "üstün ırk" siyasetinin karşısında durabilecek tek felsefi kuvvet ise Milliyetçilik"ti.

Çünkü Milliyetçilik, her türlü emperyalist oyunu bozan bir "insanlık hamlesi"ydi.

İnsan eseri saldırgan bir fikrin, "insana özgü" bir savunma fikriyle elimine edilmesiydi.

Ve işte daha Paris'teki Sevr'in mürekkebi kurumadan Ankara'daki Türk Milliyetçileri, Sevr'i imzalayanları "vatan haini" ilan etmişti.

İngiliz hariciyesinin yeni düşmanı, artık Türk Milliyetçiliği"ydi.

 

Devam Edecek…Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI