Bugun...
23 Nisan Nasıl Çocuk Bayramı Oldu?


Yılmaz KOÇ
kocyilmazkoc@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 22-04-2018 13:41
     

Ülke düşman işgalinden kurtarılmış ve Cumhuriyet ilan edilmiştir. Artık Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışı 23 Nisanlarda kutlanmaktadır. Bu bayram türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasından sonra belli bir süre Milli Hakimiyet bayramı olarak kutlanmıştır.

Himaye-i Etfal Cemiyeti 1924 yılından itibaren gazetelere ilanlar vererek, milli bir gün olan 23 Nisan bayramlarında, yoksul ve yetim çocuklara yardım edilmesi için kampanyalar düzenlenmiştir. 23 Nisan 1924 yılında yayınlanan Hakimiyet-i Milliye gazetesinde, Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin 17 Nisan 1923 tarihli tezkeresi, zekat ve sadakaların Himaye-i Etfal Cemiyetine verilmesinin caiz olacağını yazmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Reisi Rıfat Bey’in de aynı gazetede yayınlanan cevabında, zekat ve sadakaların Himaye-i Etfal Cemiyetine verilmesinin şerian caiz olduğunu bildirmiştir.[1]

1925 yılında yine Hakimiyet-i Milliye gazetesinin ilk sayfasında “Çocuklarımız İçin” başlığıyla Falih Rıfkı’nın yazısı yer almıştır. “23 Nisan Himaye-i Etfal günüdür” alt başlığıyla devam eden yazıda, Himaye-i Etfal’e yardım edilmesi ve derneğin hazırladığı kutulara para atılması öğütlenmiştir. Ağaoğlu Ahmed’de aynı gazetede “Fakir Çocuklarımızı Unutmayalım” başlıklı yazısında, Himaye-i Etfal Cemiyetine yardım edilmesi gerektiğine değinmiştir.[2]

         Bu haberlere baktığımızda 23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olarak ilanının 1927 yılında birden bire ortaya çıkmadığı görülmektedir. Himaye-i Etfal Cemiyetinin, 1924 yılından itibaren her yıl milli bayram nedeniyle yoksul çocuklar için gazetelere verdiği ilanlar ve gazetelerin cemiyetin etkinliklerine katkı sağlamak için yazdığı yazılar, bu bayramın aynı zamanda çocuk bayramı olarak da kutlanabileceği düşüncesini doğurmuştur. 1927 yılında Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa’nın cemiyetin etkinliklerini görerek katkı sağlamasıyla ve Himaye-i Etfal Cemiyetinin de bu alandaki yoğun emekleriyle, 23 Nisan bayramı 1927 yılından itibaren çocuk bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır.

 

 

[1] Hakimiyet-i Milliye gazetesi, 23 Nisan 1924, s: 1

[2] Hakimiyet-i Milliye gazetesi, 23 Nisan 1925, s: 1Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI