Bugun...
TBMM’nin 23 Nisan’da Yeniden Açılmış Olması


Yılmaz KOÇ
kocyilmazkoc@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 01-11-2018 10:11
     

Bütçe görüşmelerinde milletvekillerine dağıtılan kitapçıkta Türkiye Büyük Millet Meclisinin tekrar açılması ibaresi tartışmalara neden olmuştur.

Tarihimizi Yılmaz Özdil’in roman tadındaki “Mustafa Kemal” kitabından, Turgut Özakman’ın “Şu Çılgın Türkler” isimli kitabından, Murat Bardakçı gibi televizyon yıldızlarından öğrenen zamane gençliği Türkiye Büyük Millet Meclisinin nasıl açıldığın tüm detayları ile maalesef bilmemektedir. Tarih yazmak öyle eline kitabı alan herkesin yapabileceği bir iş değildir. Çok tarih kitabı okumak da, tarihçı olunduğunun göstergesi olmamaktadır.

Elbette milli birliğimiz için bize coşku verecek tarihimizi anlatan iyi kurgulanmış “Şu Çılgın Türkler” gibi romanların yayınlanması uygundur ancak bizim gibi ülkelerde bu yazılan romanların tarihimizi tam anlamıyla yansıttığı algısı oluşmaktadır. Tarih ne Yılmaz Özdil’in yazdığı gibi, ne de Turgut Özakman’ın anlattığı gibidir. Tarih yazılacak ise olayların tam anlamıyla süzgeçten geçirilerek, kaynakların güvenilirlikleri kontrol edilerek yapılmalıdır.

Türkiye Büyük Millet Meclisinin de, Ankara’da birden bire ortaya çıkmadığı muhakkaktır. Bu düşüncemizi doğrulayan kaynakların başında ise Şerif Beyin açılış konuşması ile bizzat Atatürk’ün, Nutuk bulunmaktadır. Ayrıca Büyük Millet Meclisinin yapısının da incelenmesiyle Mebusan Meclisinin devamı olabileceği düşüncesi zihinlerde yer edebilecektir.

Bu nedenle Şerif Beyin konuşmasına detaylarını günümüz Türkçesi ile bakmak gerekecektir Şerif Beyin açılış konuşması şöyledir:Meclisi Âliniz malûmu âlileri fevkalade yetkiye sahip olarak yeniden seçilen Mebusanı Kiram ile taarruza maruz kalan merkezden, saltanattan kendi isteği ile buraya gelen Mebusanı Kiramdan oluşmuştur. Kendi isteği ile gelebilecek olan mebusan ile birlikte bir Meclisi Ali vücuda getirilmesi ancak yeni seçimler için, seçim tarzı gerekli olmuştur. Bu anda Meclisimiz açılmıştır. Evvelce seçilen mebusanın dahi aynı yetki derecesiyle vazife yapmasının mebusanın seçim tarzından daha ziyade kapsamlı olduğu için bunun uygun olacağı kanaatindeyim. Bu hususu teyit etmek isterim.”

Şerif beyin konuşmasına bakıldığında Mebusan Meclisinin üyelerinin de seçime katılmamış olmalarına rağmen Büyük Millet Meclisine katıldıkları görülmektedir. Bu hususta 112 mebusun, Mebusan Meclisinden gelerek seçime katılmadan Birinci Meclise katıldıkları görülecektir.Bununla birlikte Atatürk’ün Nutuk’unda seçimlerin Osmanlı Mebusan Meclisinin seçim sistemine göre yapılacağı vurgulanmaktadır. Bu durum da elbette ki Birinci Büyük Millet Meclisinin, Mebusan Meclisinin devamı niteliğinde olduğunu düşündürecektir[1].

Ayrıca Büyük Millet Meclisinin yapısının Osmalı Meclisindeki yapıyla aynı olduğu, Osmanlı Meclisinde yer alan şubelerin Birinci Mecliste de var olduğu bir gerçektir. Encümenlerin yapısı, Meclis yönetiminin yapısı da aynen Mebusan Meclisinin yapısına uymaktadır.

Elbette ki Büyük Millet Meclisi, Ankara’da açılırken İçtüzük olarak da Mebusan Meclisinin İçtüzüğü kullanılmıştır. Mebusan Meclisinin İçtüzüğünün aynen alınarak Büyük Millet Meclisinde kullanıldığı bir gerçektir.

Bütün bu bilgiler ışığında Büyük Millet Meclisinin, 23 Nisan’da yeniden açıldığını söylemek de elbette ki doğru olacaktır. Bu bilgiler ışığında Büyük Millet Meclisinin, Osmanlı İmparatorluğundaki Mebusan Meclisinin devamı olduğunu söylemek gerekecektir. Ayrıca Türkiye ibaresinin de açılıştan yaklaşık bir sene sonra konulduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Elbette ki Büyük Millet Meclisinin 23 Nisan’da, Ankara’da yeniden açılmış olması, Meclisin yaptığı büyük mücadeleyi gölgelememektedir. Yeniden açılmış olması Meclisin değerini yitirdiği anlamına gelmemektedir.Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş mücadelesini veren ve Türk milletinin makus talihini değiştiren yegane Meclis olarak dünya tarihine geçmiştir.

 

 

 

[1] Kemal Atatürk, Nutuk, C: 1, Yedinci Baskı, Milli Eğitim Basımevi, İstanbul, 1967, s.421,422.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI