Bugun...
Türk Askerinin İlk Söylediği Vatan Sana Canım Feda Sözüdür


Yılmaz KOÇ
kocyilmazkoc@gmail.com
 
 
facebook-paylas
Tarih: 02-03-2018 13:37
     

 

Bozkurt destanından beri Türkler, zaferden zafere koşmuş, yenilgilerinde bile destanlaştıracak bir figür buldu. Orhun kitabelerinden beri tarihini hep şan ve şerefle süsledi.

Gazi Osman Paşa, Plevne Kalesini düşmana terk etmişti fakat kaleyi terk ederken bile destanlara konu olacak bir cesaret göstererek askerlerini düşmana teslim etmedi.

Ancak Osmanlı İmparatorluğunun son döneminde, Türk tarihinde görülmemiş şekilde düşmana teslimiyet, yıkımın ana sebeplerinin başlıcası oldu.

Biz Türk milleti olarak zaferleri isteyen bir millet değiliz. Zafer denilen şeyden Türkler adeta bıkmıştır. Çünkü Türk tarihinin yarısı şehname, yarısı şühedanamedir.

Bir şehname ile bir şühedanamenin arasında Türkler için fark görülmez. Kurşunu alnından yiyip düşen bir mağlup ile sancağı düşmanın toprağına diken bir galip aynı derecede övgüye değerdir.

Biz altı yüz yıl o surette savaşarak ve yüz yıldan beri bu surette mağlup olarak, her kavgadan muzaffer çıkmaktayız.

Ya şehit, ya gazi sırrı bizden başka hangi ordunun bayrağında yazılıdır. Bunun manası öyle de olsa böyle de olsa zafer demektir[1].

Birçok destanımızda aslında yenik olduğumuz görülür fakat destanın yazılış şekli sanki Türkün oradan galip ayrıldığı izlenimini verir.

Birinci Dünya Savaşı’nda yenildik, Fakat Çanakkale’yi geçilmez yaptık. Çanakkale’de yedi düvele karşı durduk. Çanakkale’nin geçilmezliğini, Türk askerinin gücünü dünyaya duyurduk.

Yemen’e giden askerlerimiz dönemedi ama onlar için kahramanlık türküleri söylendi. Sarıkamış’ta donarak şehit olan askerlerimiz, doğaüstü kahramanlıklarını gösterdi.

Afrin’de ise Türk askeri tekrar tarih yazıyor. Elbette şehitlerimiz de geliyor. Ülkemizin bekası için kalkışılan bu harekat sırasında şehit düşen bütün askerlerimizin vatan için savaştığını, canlarını bu aziz vatan için verdiğini unutmamak gerekmektedir. Bütün şehitlerimizin ruhları şad olsun.

Bütün yukarıda yazılanlara bakıldığında, Türk milletinin doğuştan asker olduğu ve vatanı için ölüme gözü kapalı gittiği gerçeği ortaya çıkar. Zaten bile bile ölüme gitmek de kahramanlıktır. İşte aslında bilmeden, yenilgilerimizi bile zafer gibi göstermemizin sebebi bu olsa gerekir.

Bile bile vatan için ölüme gitmek. Vatan sağ olsun diyebilmek, Türk milletinin en önemli vasıflarından birisidir. Türklerin asker olduklarında söyledikleri ilk kelime de “vatan sana canım feda” olur.

 


 

[1] Yakup Kadri, Ergenekon, Hamit Matbaası, İstanbul, Birinci Kitap, s.62.Bu sitede yer alan bilgiler İkinci Bölge Haber adresi kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Tüm hakları Telif Hakları Yasası'nca korunmaktadır. Yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
İnternet Gazetemizde yayınlanan Haber, Makale, Video, Galerilerdeki kategori Resimlerinin Yayınlanmış olması desteklediğimiz anlamını taşımaz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
loading...
GÜNDEM'DEN BAŞLIKLAR
YUKARI