Bugun...


Yürüme güçlüğü çeken insanlara robotik bacakla yardım edecekler
Daha önce kısmi felçlilere yardımcı olmak amacıyla iskelet sistemine destek olan mekanizmalar geliştiren Toyota, yaşlılar ve yürüme güçlüğü çeken insanların yürüme becerilerinin geliştirilmesi adına geliştirdiği robotik bacağı tanıttı.

facebook-paylas
Tarih: 13-04-2017 17:42
         
Yürüme güçlüğü çeken insanlara robotik bacakla yardım edecekler

Toyota, yaşlı insanların yürümede yaşadıkları sorunların önüne geçmek ve bir rahatsızlık nedeniyle yürüme becerisini kaybeden insanların faydalanması için geliştirdiği WW-1000 isimli robotik bacağı ticari kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Bacağı ve ayağı sarmalayacak şekilde vücuda yerleştirilen WW-1000, yürüyüş bandında hastaların ve yaşlıların yürüme yeteneğini geliştirmeyi hedefliyor. Tıbbi personel de ekrandan hastaya dair verileri takip edebiliyor.

Kendisini kullanan kişinin yürüme becerisini ölçen ve ona uygun olarak destek veren WW-1000 kişilerin ne zaman yürümeye hazır olduklarını belirleyebiliyor. Böylelikle hastalar tam olarak ihtiyaç duydukları desteği almış oluyor. 

Toyota önümüzdeki yıldan itibaren sistemi aylık 9 bin dolar karşılığında rehabilitasyon merkezlerine kiralayacak. Şirket bunun yanında aylık 3200 dolar kiralama bedeli olan daha ucuz bir modelin de önümüzdeki yıl ticari kullanıma sunacak. 

Milliyet

loading...

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI